Alkoholt csak desztillációval lehet kinyerni a cefréből?
Preparatív kromatográfiás technikák és a molekula sziták jutnak eszembe, vagy lehetne átktistályosítással is.
Azt hiszem talán a bak söröket átkristályosítással sűrítik. Hagyják részben megfagyni, aztán leszűrik és eldobják a vízjeget.
De cefrénél a legjobb a desztilláció.
Fagyasztva szárítással is ki lehet vonni belőle a vizet és az alkoholt. Ezt a gázkeveréket utána kondenzálod.
Poén, hogy ha a csont száraz cefréhez vizet és alkoholt adsz, akkor újra megkapod az eredeti barna főzeléket.
Attól is függ, mit akarsz "alkohol" címén kinyerni, mert magát a tiszta alkoholt még egyszerű desztillációval sem lehet, csak erre alkalmas 4-5 oszlopos szeszfinomítóval, és persze azzal sem vízmentesen.
Ha csak az a cél, hogy töményebb legyen, akkor tényleg működik a fagyasztás (a víz mellett a savak egy része is kifagy), fejből nem tudom meddig lehetséges, de a legerősebb fagysűrített sör jelenleg 67,5%-os.
Amiatt tettem fel kérdésnek, mert a szomszéd panaszkodott, hogy odakozmált a cefre, mikor szerette volna kifőzni a földieper cefréből a pálinkát. 30 liternyi cefrével senki se foglalkozott. Összeönteni meg nem akarta mással, így maradt az általa vett pálinkafőző! Azzal viszont nem járt sikerrel, mert odaégett főzés közben!
Tehát, a kérdésem lényege, hogy lehetséges-e minőségi pálinkát előállítani nem desztillációval és ha igen, akkor hogyan?
Ja, azt nem. A pálinka egész jellegét az illékonyság szerinti elválasztás alaktítja ki, más módszerrel ezt igen költséges lenne utánozni.
Az odaégésmentes cefrefőzésre már elég régen kitalálták a legolcsóbb és legpraktikusabb megoldást: a hőközlő anyaggal feltöltött duplafenekű/duplafalú üstöt, keverőlapáttal felszerelve. (A hőközlő anyag lehet víz is, de inkább hőközlő olaj, persze azzal szintén odaéghet, ha rosszul csinálják.)
Pálinkafőzők mondása, hogy szimplafalú üstből csak kétféle létezik: amiben már égett le cefre, és amelyikben ezután fog. A szimplafalú üstöt eredetileg nem is cefrefőzésre találták ki, és amíg a duplafenekűt fel nem találták 200+ éve, addig a hivatásosok többnyire inkább nem is főztek szilárd anyagot.
Alternatíva lehetne persze a vákuumdeszilláció is, amihez nem kell tüzelni, de az is sokkal drágább, mint egy olyan pálinkafőző, ami ténylegesen cefrefőzésre való.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!