Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Integrálható az alábbi függvén...

Integrálható az alábbi függvény [1;4] intervallumon?

Figyelt kérdés
F(x)=1/(sqrt 1-x^2). Jól gondolom, hogy ennek a függvénynek -1 és 1 között van az értelmezési tartománya, tehát az adott intervallumon nem integrálható?
2023. máj. 1. 00:56
 1/9 anonim ***** válasza:
69%
Komplex számok halmazán majdnem mindenhol értelmezve van, így ott integrálható.
2023. máj. 1. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Valóban? Ha az x helyére behelyettesíted az 1-et, akkor kapásból nullával kell osztanod. Kíváncsi lennék rá, hogy azt hogyan értelmezed C-n.
2023. máj. 1. 06:39
 3/9 A kérdező kommentje:
Egyébként mea culpa, R->R valós függvény szeretne lenni, legalábbis remélem, hogy nem szívatott meg ennyire a tanárom.😂 Viszont hogy 1-nél nincs semmilyen gyöke, az hétszentség.
2023. máj. 1. 06:42
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

> „Jól gondolom,…”

Igen, teljes mértékben. (Figyelembe véve a 06:42-es kommentedet.)


> „Kíváncsi lennék rá, hogy azt hogyan értelmezed C-n.”

Azt nem értelmezed C-n, viszont ha csak 1 pontban van baj, az nem feltétlenül rontja el az integrált. Ugye biztos néztetek olyan példát, hogy g(x) = 1, ha x nem 0, és 2, ha x = 0, de mégis integrálható.

Itt kicsit más a helyzet, mert a függvényed divergál az 1-ben, amiről majd az improprius integrálok témakörében tanulsz majd, de az a trükk, hogy ha a konkrét függvényed integrálja létezik minden [1+s, 4] intervallumon, ahol az s pozitív, akkor veheted ezeknek a határértékét, ha s tart jobbról a 0-hoz, és így vagy kapsz egy komplex számot, vagy nem.

[link] WA input: integral(1/sqrt(1 - x^2), x = 1..4)

2023. máj. 1. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
#4 Ez igaz, és én is hiányosan fogalmaztam meg a kérdést. Trapézszabállyal kellett volna közelítő integrált számolni R-en. Mellesleg az improprius integrált már tanultam, viszont e tekintetben nem hinném, hogy segít. Egyébként hasznos volt a válaszod, köszönöm szépen! 😀
2023. máj. 1. 08:11
 6/9 anonim ***** válasza:

#1es vagyok


‘Majdnem’ mindenhol van értelmezve, azt írtam. Pont az 1ben és a -1ben nincs. Ha megnézed, 1ben 1/sqrt(x)-esen divergal, tehat ki tudod integralni ezt.

2023. máj. 1. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Viszont ha R-en nézzük, akkor ez a függvény [-1;1] intervallumon belül értelmezhető, és mindkét ponthoz konvergál. Mondhatni ezek a szélsőértékei. Innen valós határozott integrált hogy a francba számoljak [1;4] intervallumon? Szerintem sehogy.
2023. máj. 1. 20:48
 8/9 anonim ***** válasza:
Az, hogy majdnem mindenütt értelmezve van, még nem elég! Az elég, hogy csak egy nullmértékű halmazon lehet a függvénynek véges ugrása.
2023. máj. 3. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Viszont mivel jól ismerjük a függvényt, így ez sokat nem vet a latban.
2023. máj. 29. 21:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!