A transzformátorban hogyan továbbítódik az áram?
Amit jelenleg nem értek az az hogy van a primer és a szekunder tekercs. megy a primerbe az elektron oda vissza, és akkor változó, mozgó mágneses tér jön létre. ennek hatására a szekunder tekercselésben el kezdenek mozogni az atomok(?) így mozgási energia szerű dolog jön létre. Ez az elképzelésem, de nem hiszem hogy ez így rendben lenne-e.
Viszont sehol nem találtam arról információt hogy az elektron át haladna a vasmagon és a szekunder tekercsen lévő anyagba lépne be majd tovább menne a végfelhasználóhoz.
Mert ilyen nem is történik.
Elektromágneses kapcsolat útján továbbítódik az energia.
A teljesítményt az elektromágneses mező viszi át az elektromos energiaellátó rendszeren - nem pedig az elektronok. A szabad elektronok mozgása csak tereli az elektromágneses mezőt (mint a vonatot a sínpálya).
A hálózati transzformátor galvanikus elválasztást eszközöl - ami azt jelenti, hogy nem történhet rajta folyamatosan jelentősebb egyirányú elektronáramlás, csak nagyon csekély ohmos (és kapacitív) szivárgás.
Az első felét jól leírtad: változó, mozgó mágneses tér jön létre.
Ennek hatására a szekunder tekercselésben elkezdenek mozogni az ELEKTRONOK. Ezt hívják áramnak.
Az atomok azért nem, mert rögzítve vannak, és a mágneses tér ahhoz kevés, hogy hajlítgassa az anyagot. Ha elég erős lenne hozzá, az már régen rossz!
Elvileg akár vasmag nélkül is működhetne, a mágneses tér vákumban is terjed, de a vasmag drasztikusan felerősíti.
A mágneses tér hatására a vasban lévő "elemi mágnesek" elfordulnak és berendeződnek a mágneses térnek megfelelően, ezzel felerősítik, irányítják a mágneses teret. A vasmagban nem kéne legyen semmilyen áramlás, csak a reszecskék helyben elforognak, eközben változik a mágneses mező.
#6 - nem csak "elvileg" hanem gyakorlatilag is működik a vasmag nélküli transzformátor.
Nagyobb teljesítményeknél már 100 kHz környékén is használnak ilyeneket, de 10 MHz felett már nem nagyon akadnak ferritmagos megoldások.
Tipikus alkalmazási terület a középhullámú rádióadók antennaillesztése, de nagy teljesítményű ipari indukciós hevítőberendezéseknél is kizárólag ilyeneket használtak régebben, az elektroncsöves korszakban.
"nagy teljesítményű ipari indukciós hevítőberendezéseknél is kizárólag ilyeneket használtak régebben, az elektroncsöves korszakban."
A mai napig széleskörűen használnak ilyet, pl. felületi indukciós edzés vagy zsugorkötések szerelése során.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!