Trasznformátoron átfolyó áram így működik?
Alapvetően a transzformátor nem "válogat". Ha a KIF oldalról van felgerjesztve a KÖF oldalon meglesz a szükséges feszültség. Veszteségben is alig van különbség ezeknél a modern trafóknál az energia áramlás irányábán (ha a KIF oldalról táplál a KÖF oldal felé kicsit nagyobb a vesztesége de ez ilyen 0,1%-okban "mérhető" /illetve alig mérhető csak nagyon speciális módon, mert ez már a mérési hibahatár és érzékelési küsszöbb környéke).
És nem az áram folyik oda-vissza. Hanem inkább az energia. (leegyszerűsítve a teljesítmény). Alapvetően úgy van méretezve, hogy az energia áramlás iránya az utcai alaphálózattól (ez KÖF középfeszültség) áramlik az energia a lakások felé amelyek fogyasztók. Néhány utcánként van egy-egy trafó letéve. Ha megfordul az energia irány hát akkor megfordul ez van. Igazán ott tud zavarokat okozni ahol még régi automatikák (vagy nincsenek is automatikák) vannak. Mert úgy van méretezve a hálózat, hogy a NAF/KÖF állomástól (Nagyfeszültség-középfeszültség) a KÖF hálózaton esik a feszültség, ahogy távolodunk a NAF/KÖF trafótól és erre az állapotra vannak a trafók beállítva (jellemzően ezek teljes lekapcsolással állítható trafók tehát ilyenkor áramszolgáltató kiértesít mindenkit, hogy karbantartás lekapcsolja a trafót, állít, visszakapcsol stb.). És a hálózati feszültség esés (veszteségek miatt) bele van kalkulálva az egészbe. Ha megfordul az energiaáramlás iránya akkor megemelkedik a KÖF feszültség és ez húzza magával a KIF oldal feszültségének emelkedését egy egész körzetben. Ha ez nincs jól összeerakva és sok ilyen termelő-fogyasztó egység van és nincs automatikus szabályzás, vagy nagyon régi (Magyarországon jellemzően nincs a KÖF/KIF trafókon automata szabályzás) megemelkedett feszültség szintet jelenthet a háztartásokba aza 230V helyett lesz 240-242-243 V és ugyan ez még szabványos (+7,5%-ig megfelelő ami 247V) de egyre közelebb van a szabványos felső határhoz.
A másik probléma ha túl sok betáplálási pont van és az utca "öneállatóvá válik" akkor egyes védelmek hibásan működhetnek (pl. nem biztos, hogy a napelem észreveszi, hogy a KÖF/KIF trafó lekapcsolt), és feszültség alatt marad a trafó (ilyen problémáról olvastam Németországban) és egész komoly üzemzavart okozott. Ezért kell ezt nagyon pontosan összehangolni. És ez az amire a rezsicskkentés és egyebek miatt nincs kapacitás, + elavult az alaphálózat, és sok heylen már ígyis csak úgy tud működni, hogy a határon vannak a trafók.
Illetve rengeteg helyen vannak 20+ éves trafók, amik még eredetileg 220/380V-osak és egy kis "mókolással" (átállítással) határesetben alkalmasak a 230/400V üzemre, de ezek már nagyon zavarosan fognak viselkedni a 240V-os "fordított" üzemen amire a napelem felfogja tolni a feszültséget.
Igaz amit mondasz, ezért is van a zárójelben, hogy a KIF hálózat a sugaras.
A KÖF/NAF (tudom szabvány szerint 1000+ az NAF) az hurkolt.
"tudom szabvány szerint 1000+ az NAF"
Bocs, ezt nem tudod elég jól, mert ez csak biztonsági szempontból van így. Üzemi szempontból, például az MSZ 1 és az MSZ 50160 szerint az 35 kV-ig középfeszültség.
Végre egy olyan válasz-sorozatot látok, ahol szakmai érvek, szakmai szempontok olvashatóak, nem hozzá-nem-értők írnak oldalakat, a HMKE rendszerek negatív hatásairól, meg hibás energiapolitikai döntésekről.
Nekem csak 1 észrevételem van: 230 V +/- 10% a feszültség-tartomány, ha jól emlékszem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!