Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Folyékony oxigén-hidrogén...

LeonScottKennedy kérdése:

Folyékony oxigén-hidrogén meghajtás vs fúziós meghajtás - melyik a jobb?

Figyelt kérdés

Rakétameghajtásról van szó.


Olvastam, hogy a fúziós reakcióhoz szükséges üzemanyag a tritium és a deuterium (trícium és deutérium google fordító szerint), illetve lítium szükséges a trícium létrehozásához.


"Since we need an equal amount of tritium and deuterium atoms for the fusion reactions, the fuel mixture has to be 50:50. Therefore, an amount of roughly 3.1⋅10173⋅1026≈1μg of deuterium fuel and 3.1⋅10172⋅1026≈1.6μg of tritium fuel is "burned" per day."


Tehát az űrhajón a fúziós reakció fenntartásához deutérium és lítium szükséges, mint "external fuels".


A Spacex-féle meghajtáshoz pedig folyékony oxigén és folyékony hidrogén szükséges.


Melyik lenne a jövőben hatékonyabb és biztonságosabb?


2022. dec. 21. 08:36
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
45%
A kérdés számtanpéldává degradálódott. A fúziós erőmű jelenleg azért nem iparszerű, mert millió fokos hőmérsékletek és millió báros nyomások között történik. Pár százalékos eltérés lehet, nagyságrendi nem. És ezeknek a körülményeknek a létrehozása kissé sokba kerül, nem is beszélve a környezeti feltételekről. Mindezeket figyelembe véve rakétahajtóműnek nem a drágasága, mint inkább a fizikai kivitelezés lehetetlensége okoz gondot. Nincs anyag, ami méteres tartományban el tudna választani egy ilyen teret egy emberi tértől. Sok kilométeres méretű űrhajókkal egyelőre még a sci-fi is ritkán foglalkozik.
2022. dec. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

*ma 18:32

Simán nincsen semmilyen anyag, ami ezeket a körülményeket elviselné. De nem is kell.


Két stratégia van:


Az inertial confinement (tükörfordításban tehetetlenségi behatárolás)

Ilyen egy hidrogénbomba is, vagy a hetekben felkapott lézeres technika. Itt az üzemanyagot betöltik egy héjba, ami mielőtt teljesen elpárologna és köddéválna, elegendő energiát tükröz rá az üzemanyagra a hevítéshez.


A másik a magnetik confinement (ez legyen mondjuk mágneses behatárolás)


Itt egy plazmát hevítenek kis nyomáson a nap magjánál is sokkal magasabb hőmérsékletre. Ilyenk a tokomak reaktorok mint az ITER.


[link]


Tehát nem kell méteres vastag nyomástartó berendezés, egyszerűen ilyen nincs

2022. dec. 22. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Egyébként a napokban jött ki ez a videó erről az új fúziós technológiáról, ami jóval költséghatékonyabb és kisebb is, mint a Tokamak reaktor.


https://www.youtube.com/watch?v=_bDXXWQxK38


Akit érdekel, mindenképpen nézze meg. Deutérium - hélium-3 az üzemanyag, a metodika pedig nagyban különböző a Tokamaktól, és sokkal ígéretesebb is. Illetve hélium-3-at generálnak D+D fúzióból, ami elég érdekes.

2022. dec. 23. 14:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!