Sugárhajtómű fel tud tolni egy űrhajót az űrbe?
A válasz egyértelműen nem. Különösen a #5 tükrében.
Az utasszállító hajtóművek erre teljesen alkalmatlanok, ennek ezeregy oka van. Pl. túl kicsi a tolóerő, nagy a levegőigény. Még a katonai, utánégetős, szuperszonikus repülésre tervezett hajtóművekkel sem menne a dolog. Ott van tolóerő, de a levegőigény ugyanúgy fennáll.
Az X-15 ugyan eljutott ~108km magasra, de rakétahajtóművel. A legfrissebb próbálkozás a Space Ship One, szintén rakétahajtóműves. Az is közös bennük, hogy épp a hajtómű miatt a levegőből, hordozórepülőről indultak, a földről nem tudnának felszállni a világűr határáig.
Az arányokat jól jelzi, hogy a spéci hajtóművekkel szerelt, direkt magassági rekorddöntésre átépített MiG-25-össel, illetve a legendás SR-71-gyel 26km körüli magassági rekordokat repültek. Ez kb. a negyede a világűr határának, és nagyon különleges repülőgépekről van szó.
Már régóta dolgoznak a "single stage to orbit" meghajtáson, de nagyon nehéz probléma. Itt van az egyik életképesebb koncepció:
ma 08:29 ott a pont.
Az a gond, hogy a gyorsítás során előbb utóbb eljut oda, hogy a hajtóműnek ritka, de szuperszónikus/hiperszónikus levegőt kéne kezelni.
Mindenféle lökéshullám alakul kia hajtómű belsejében, rádásul szörnyen felforrósodik a levegő.
Scramjer, ramjet néven vannak ilyen hajtóműdizájnok, és működő eszköz is, ahogy *08:29-írja.
Ezt egy angol űrrepülőbe tennék be, de az még nem létezik, és nem is biztos, hogy valaha fog. Mamár a space-x miatt nincsa akkora előnye egy ilyen repülőnek.
Illetve van olyan rakétatársaság, ami egy átalakított utasszállítóról indít rakétát. Ott a sebesség nem sokat számít, de az segít, hogy eleve nagy légköri magasságból indul a rakéta.
Akinek asztali gépe van, vagy laptopja azoknak ajánlom a Kerbal Space programot. A " hétköznapi halandók " számára megszerezhető legjobb szimulátor progi űrhajózás, űrhajó építés témában. A demo-változat ingyenesen letölthető.
. . . . . . . .
Ha eltekintünk olyan problémáktól, hogy a repülő elég, megolvad stb. csak hagyományos ( nem rakéta) sugárhajtóművel nem lehet stabil alacsony Föld körüli pályára állítani űreszközt a tudomány mai állása szerint.
Tegyük fel, van egy nagyon, nagyon spéci de hagyományos sugárhajtóművünk,
40 km magasságban felgyorsulunk kb. 7000 m/s sebességre. Az eszköz kivágódik az űrbe 120 - 150 km magasra. Ez lesz az ellipszis perigeum ( periapszis ) pontja. A a pálya apogeum (apoapszis) pontja viszont marad 40 km magasságban. Nem lesz hosszú az utazás.
. . . . . . . .
A Sabre-hajtómű a Kerbal Space fizetős verziójában is megvan ott Riper-hajtómű a neve.
Itt egy videó néhány másodpercre látható a Riper:
https://www.youtube.com/watch?v=Rhpy9zBpLMw&t=387s
Bár azt nem tudom Hogyan nem hamvad el Bob, és 6:50-nél az a szörnyű üvöltés.
"40 km magasságban felgyorsulunk kb. 7000 m/s sebességre. Az eszköz kivágódik az űrbe 120 - 150 km magasra. Ez lesz az ellipszis perigeum ( periapszis ) pontja. A a pálya apogeum (apoapszis) pontja viszont marad 40 km magasságban. Nem lesz hosszú az utazás."
@2 @4 voltam, így abszolút érthető, hogy miért nem működik a dolog. Köszönöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!