Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez a kérdés csak nagyon okos...

LeonScottKennedy kérdése:

Ez a kérdés csak nagyon okos embereknek van! Kötött tengelyforgású bolygó és spekulatív evolúció? (kérdések lent)

Figyelt kérdés

Aki nem tudná, miről van szó, a Hold kötött tengelyforgású, ami azt jelenti, hogy mindig egyetlen oldalát mutatja. Írhattam volna érthetőbben, mint "tidal locked", de sadam megint megmondaná, hogy gyalázom a magyar nyelvet. A spekulatív evolúció pedig egyértelmű (legalábbis nagyon okos emberek számára az kellene, hogy legyen). Ezek a kérdések erősen teoretikusak lesznek, így akik nem szeretik a sci-fi tematikát, leléphetnek. (Sajnálatos, hogy még mindig nincsen sci-fi kategória ezen az oldalon)


A csillagunk egy vörös törpe: temperamentumos, elél több trillió évig, cserébe nem túl fényes. Csak egy átlagos vörös törpe. Egy bolygónak jóval közelebb kell keringenie ehhez a csillaghoz, hogy a lakható övezetben legyen. Esetünkben ez a közelség azzal a következménnyel jár, hogy évmilliárdok alatt a közeli orbit miatt a bolygó kötött tengelyforgásúvá állt be a csillag körül. Természetesen kötött tengelyforgású exobolygók valóban léteznek. Az lett az ilyenek esetében megfigyelve, hogy a bolygó egyik fele túl forró az élethez, míg a másik túl hideg, viszont lehetséges, hogy középen van egy gyűrű, ami teoretikusan pont jó a folyékony víz létezéséhez. Körülbelül itt áll meg a tudomány ezekkel kapcsolatban, és sok minden még így is elméleti jellegű. És itt kezdődik a sci-fi. Tehát néhány kérdés.


Hogyan nézhet ki a csillag mozgása a bolygó lakható felszínéről? Én valahogy úgy képzelem el, hogy lenne egy napmaximum és napminimum, de sosem tűnne el teljesen a nap a horizont alá. A minimumot és maximumot abból veszem, hogy a bolygó a külső óriásbolygók és a holdjai gravitációs húzóerejéből kifolyólag egy picit billeg (ahogy a Föld is teszi), és nem 100%-os tökéletességgel forog. Ez a billegés a kutatásaim alapján abból ered, hogy tulajdonképpen nem a Hold kering a Föld körül, hanem a Hold és a Föld egyaránt kering a közös tömegközéppontjuk körül, ami nem pontosan a Föld középpontja, hanem nagyon picivel arrébb. Ezért, ezen a teoretikus bolygón ebből eredhetne a nap mozgása, kicsit felfelé és kicsit lefelé, imitálva egy folyamatos minimális napfelkeltét és napnyugtát. Aki talál ebben hibát, vagy kiegészítené valamivel, jöhetnek a tippek!


Hogyan képzeljük el az évszakokat egy ilyen bolygón? A teoretikus bolygónknak van dőlésszöge (két holddal is rendelkezik), és most csak az egyszerűség kedvéért vehetjük referenciaalapnak a Föld dőlésszögét. Gyengébbek kedvéért, a bolygó távolságának a csillagtól semmi köze nincs az évszakokhoz, azok attól függenek, hogy a fotonok mennyire éles szögben érkeznek a felszínre, ezáltal adott területre több, vagy kevesebb érkezik. Értelemszerűen minél laposabb az adott szög, annál sűrűbben csapódnak be arra a területre a fotonok. Igazából teljesen felesleges volt ezt leírni, hiszen csak nagyon okos emberek olvassák ezt ;). Tehát, a kérdés adott. Ezen én még nem annyira gondolkoztam el, úgyhogy több kreativitási szabadságot adok nektek.


Ha egy emberi kolónia érkezik erre a bolygóra, hogyan képzeljük el az evolúciójukat a következő egy milliárd évben? Ez a NAGY kérdés, valóban, és a spekulatív evolúció egy nagyon bonyolult téma. De ne feledjük el, hogy az evolúció nem teljességgel random, és akkor főleg nem, amikor ennyire erős szelekciós nyomások állnak előttünk. Tehát a diskurzusnak arról érdemes szólnia, hogy melyek azok az adaptációk, melyek effektív előnyt nyújtanak a bolygó környezetében, melynek a részleteit most fogom leírni, hogy ne legyünk vakon. Technológia is játszik, sőt, muszáj is belevenni, máskülönben csak instant kihalás lenne.


Tekintve, hogy élet még nem alakult ki soha ezen a bolygón, oxigén szinte nincsen, a légkör túlnyomórészt szén-dioxid és hidrogén-hélium-metán dús (kb 70%-29%), illetve kevesebb, mint 1% oxigén - a lakható övezetben. Aki nagyon okos, észrevehetett egy bizonyos korrelációt, de ezt nem fogom leleplezni. Lássuk, van-e itt valaki, aki 300 IQ :). A légköri nyomás olyan 3x a Földhöz képest. A bolygó forgása sokkal lassabb, mint a Földdé, szóval gyengébb Coriolis-erő. (Ne felejtsük - kötött tengelyforgás van, ezért el lehet képzelni, hogy mennyire lassú.) Ezeken túl, különösen toxikus gáz nincsen a légkörben. A gravitációt - az egyszerűség kedvéért - vehetjük körülbelül 1G-nek. A következő fontos részlet a sugárzás. A bolygó magnetoszférája rendkívül gyenge, szinte nem létező. (Ilyen fajta bolygóknál ez egyébként is várható.) Az egyszerűség kedvéért itt tekintjük úgy, hogy a bolygó napszélvédelme hasonló a Marséhoz. És nem, a légkört nem fogja eltűntetni a vörös törpe, ritkítja ugyan, de ez a folyamat csak csillagászati időtartamban érzékelhető. A bolygó lakható zónájában nincsen víz. A hőmérséklet -50 - -80 Celsius-fok között mozog, a napmaximum és napminimum között. Ha az évszakokat is belevesszük, "nyártól" "télig", akkor -40 - -150. A felszín egy nagyon vékony rétegét toxikus, porózus homokszemcsék teszik ki, alattuk pedig már a földréteg helyezkedik. Tektonikus lemezek nincsenek, ezáltal erősebb földrengések sem, sem nagyobb hegyek. Semmiféle csapadék nincs.

Remélem ennyi részlet elég!


Természetesen ez mind-mind teoretikus. Néhány dolgot kikutattam, néhányat csak kitaláltam. Aki jobban ért a témához, jelezheti a hibákat, pontosításokat, kiegészítéseket, észrevételeket, szívesen veszem őket. Várom a válaszokat!


2022. szept. 3. 04:09
1 2 3
 21/27 A kérdező kommentje:

#20


"Kis termet, lásd a floresi ember"


Ez valóban ésszerű. A magasabb légnyomás és az esetleges picivel nagyobb gravitáció ezt megoldaná. Amellett, hogy az étkezés kevésbé lenne tápláló.


"Világos, könnyen leégő bőr"


Ez szintén lehet ésszerű. A csillag sokkal kisebb energiát ad le, mint a mi Napunk. Még úgy is, hogy igencsak közel keringünk hozzá, ez a kisebb vörös törpék egyik ismert tulajdonsága. Hogyha a bőr hozzászokik ehhez az adaptációhoz, akkor az abszolút benne van, hogy a bőr a hőre érzékenyebb lesz. A melanin csökkenése is érthető ebben a szenárióban. Viszont erre azért lehet ellenérvet is felhozni. Például a hosszú túlélésünk esetében szerintem benne lehet az is, hogy a bőrünk ellenállóbbá válik a kozmikus sugárzás ellen. Ez az adaptáció pedig már fantázia kérdése.


"Kolóniánként különböző jellegzetesség, hiszen a kolóniák között már nincs géncsere"


Génáramlásra gondolsz, és valóban, az általad elképzelt szenárióban így lenne. Én úgy képzeltem el, hogy összekapcsolt kolóniákról lenne szó, de ha nem is összekapcsolt, nem lenne különösebben bonyolult a megfelelő felszerelésekkel és járművekkel elmenni az egyik kolóniából a másikba. És azt is leírtam, hogy egy 1 milliárdos időintervallumot szeretnék nézni. Azaz szerinted hogyan nézne ki ez a bolygó és a lakosai 1 milliárd évvel a kolonizáció után?

2022. szept. 13. 19:43
 22/27 anonim ***** válasza:
100%

Még egyszer: az ember munkálkodhat a felszínen, tehet felfedező utakat, utazhat, ismerkedhet a felszínen űrruhában, de az életét a védő kupolák alatt éli. Bár a munka legnagyobb részét robotok végzik. Már pár évezred után tudnak olyan robotokat készíteni, amelyek sokáig bírják a felszínen külön védelem nélkül.

Az egyedi jellegzetességeket hagyhatjuk, génáramlás van, amit meg kell magyaráznod.

Még egy gondolat:

Rövidnek találod a napokat? A tudósok is! A kötött tengelyforgásnak az az előnye, hogy soha nincs éjszaka. Hagyjuk a librációt! Határozzuk meg, hogy milyen hosszú egy nap! A 30 óra jó lesz, hiszen jól osztható. Mondták az ősök.

És azóta ehhez az időtartamhoz szokott hozzá a kolónia.

2022. szept. 13. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 A kérdező kommentje:

#22


"génáramlás van, amit meg kell magyaráznod."


Mit kell megmagyaráznom rajta?


"A kötött tengelyforgásnak az az előnye, hogy soha nincs éjszaka. Hagyjuk a librációt! Határozzuk meg, hogy milyen hosszú egy nap!"


Igen, ezzel el lehet szórakozni. A libráció pedig egyáltalán nem elhanyagolható. A bolygónknak három nagyocska holdja van, az abból fakadó billegés pedig számít, mert abból kapjuk a napmaximumot és a napminimumot, amiből egyáltalán tudunk időt mérni. És azt is vedd figyelembe, hogy nem pontosan a meleg és hideg bolygóféltek között elhelyezkedő egyenlítőn vagyunk, hanem egy kicsivel a hidegebb felén. Ami azt jelenti, hogy napminimum esetén lehetséges, hogy egy rövid időre, valamennyire elsötétedik, vagy csak a naplemente lesz nagyon drámai. Itt azért hagyok sok kreatív szabadságot, mert sok mindentől függ, az én elképzelésem nem feltétlenül jobb, mint a tiéd. De egy nap hossza mindenképp napminimumtól napminimumig terjedne. Hogy az hány földi óra? Fene tudja. Amennyit jónak látsz. Az viszont biztos, hogy egy év sokkal rövidebb, mint a Földön. Mivel a csillag kicsi, a keringés gyorsabb, és a keringési pálya kisebb.

2022. szept. 13. 20:50
 24/27 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Hogyan nézhet ki a csillag mozgása a bolygó lakható felszínéről?"


Kötött tengelyforgású bolygóról a csillaga mindig ugyanott látszódna kb.

Nyilván attól függően honnan nézel fel rá lenne különbség a horizont feletti szögéhez képest.

De ha te helyet nem változtatsz akkor a csillag látszólagos helye se nagyon változna. (Ha van egy kis imbolygásuk is az is kb alig észrevehető.)

2022. szept. 14. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Hogyan képzeljük el az évszakokat egy ilyen bolygón? "


Mivel kötött tengelyforgású teljesen mindegy a dőlésszöge is vagyis nem lennének évszakok sem! A dőlésszög miatt lehet hogy az északi sarkon nem lenne jég mivel lehet hogy pont azt állandóan megvilágítaná a dőlésszög miatt a csillaga. A délin mivel a sötét oldalra esne meg iszonyú jég lehetne mert oda sosem süt a csillag.

2022. szept. 14. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 EagleHUN ***** válasza:
100%

"alattuk pedig már a földréteg helyezkedik"

Föld ott biztosan nincs és nem csak azért mert a bolygód neve biztosan nem Föld. :D

Hanem mert a föld keletkezéséhez életre is szükség van!

Kőzet és üledék rétegek sziklák homok sóder stb lehetnek.

2022. szept. 14. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 A kérdező kommentje:

#24


Nem vetted bele a lIbRáCiÓt... ha már ezen vagyunk leakadva mostanság az utóbbi kommentelővel.


#25


Na... ez igaz. Ezt valahogy nem láttam, pedig belegondolva a bolygó mozgásába a csillag körül, ez magától értetődik. Fenébe!

Ezt tovább gondolva, a dőlésszög tulajdonképpen egy ferdeséget okoz a bolygó rétegeiben. Azaz a középső lakható övezet nem lesz egyenes északi sarktól déli sarokig, hanem lesz benne egy ferdeség, amelyet a bolygó tiltje határoz meg. Érdekes.


#26


Tudom. Igen, "föld" alatt nem a földi termékeny földre gondoltam. Hanem az idegen bolygó-féle welcoming földre.

2022. szept. 14. 02:24
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!