Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezen az elektronmiszkopos...

Ezen az elektronmiszkopos felvetelen miert nem latszik a masik atom?

Figyelt kérdés

[link]


Azt irja hogy a Xenon atomok nikkelen lettek elhelyezve. Az atomok merete kozel egyforma, megis csak a Xenon atomok latszodnak a kepen, a nikkel atomok hol vannak?


2022. júl. 25. 20:16
 1/8 A kérdező kommentje:
Ja, es az mert van hogy arnyeka van az atomoknak a kepen?
2022. júl. 25. 20:19
 2/8 A kérdező kommentje:
Es masik dolog hogy az atomok folyamatos rezgo mozgasban vannak, akkor hogy lehet hogy megallnak egymas mellett az atomok a fenykep erejeig? Ez valami vicc akar lenni?
2022. júl. 25. 20:21
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészről alacsony hőmérsékleten mértek másrészről meg a Xe atomok vannak "fókuszban".
2022. júl. 25. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
De ha fokuszban vannak, akkor addig tekergetem a muszert amig azt a kepet nem adja amit en akarok. Ha akarom jezust is kirajzolhatom egy mikroszkoppal es rafogom hogy a mikroszkop mukodik.
2022. júl. 25. 21:01
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

Azt tudod, hogy a kép alagútmikroszkóppal készült? Ami nagyon nem úgy működik, mint egy hagyományos mikroszkóp. Például nem igazán lehet rajta "tekergetni" fókuszt. (Legalábbis úgy biztos nem, mint egy hagyomnyos mikroszkópnál.)

"Ha akarom jezust is kirajzolhatom egy mikroszkoppal es rafogom hogy a mikroszkop mukodik."

Azt azért megnézném! :D

2022. júl. 25. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát… Kezdetnek leszögezném, hogy ez egy tényleg eléggé csonk Wikipédia-cikk. Például fura, hogy nem hivatkozzák az eredeti publikációt: [link] doi:10.1038/344524a0

Illetve azt is benézték, hogy a szöveg hossza nem 3 millárdod része a méterének, hanem inkább (picit kevesebb, mint) 30, mert a cikk szerint a betűk magassága 5 nm.


A másik, amit érteni kell, hogy ez nagyon nem fénykép (sőt, nem is elektronmikroszkópos kép, avagy SEM, ami majdnem fénykép, csak fotonok helyett elektronokkal), hanem egy STM, azaz pásztázó alagútmikroszkópos mérés. Itt azt csinálják, hogy egy fémes tűvel pásztáznak végig az érdekes terület felett, és úgy állítják a magasságát, hogy az áram, ami rajta folyik, állandó legyen, és az adatsor, amit a végén a gép kidob, az egy magasság-hely grafikon. Az árnyék akkor lesz, amikor ezt a felületet ábrázolják, és domborzatárnyékolást tesznek rá, hogy jobban lehessen látni, milyen dolgok vannak rajta. Másik dolog, ami magyarázhatja az árnyékot, hogy talán nem mindegy a szabályozónak, hogy milyen irányba megy.


Csak ugye ez nem egészen egy domborzat, hanem valami, ami a tű és a felület közötti alagútellenállástól függ. Bizonyos esetekben, például ha egyféle anyagunk van, akkor ez tényleg tud köszönőviszonyban lenni a felület alakjával, de ha megbolondítjuk a rendszert xenonatomokkal, amik egészen máshogy vezetnek, mint a tömbi nikkel, akkor nyilván mást látunk. Tehát a xenonatomoknál hirtelen nagyot ugrik a tű, míg a kristályrácsban az elektronok annyira szeretnek szaladgálni, hogy majdnem mindegy, hol vezetjük be őket. (Számít, ki is lehet mérni STM-mel, csak akkor sokkal finomabban kell mozgatni a tűt, és ha xenonatomhoz érünk egy ilyen finom mérésnél, akkor azt ellökjük onnan, vagy fene tudja mi történik. Szóval az alagútáram változása a nikkelatomok között nagyságrendekkel kisebb, mint egy xenonatomnál.)


Végül a rezgésekkel azt kezdték, hogy lefagyasztották a rendszert (ahogy már fentebb is írták, csak addig nyújtom itt a hozzászólást, hogy mire befejezem mindent leírnak külön-külön), 4 K-en mértek (–269 °C-on) és ultra nagy vákuumban (vicces, de a vákuumtechnikában többé-kevésbé önkényesen, de pontosan vannak definiálva a „közepes”, „nagy”, „ultra-nagy” jelzők, mindegy). Ez utóbbi ugye azért lényeges, mert így kisebb eséllyel lökdösték el kósza atomok az érdekes atomokat.

2022. júl. 25. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Ó, de jó, hogy megtanultam olvasni… Most nézem a cikkben, hogy nem is a felületet ábrázolták ezen a képen, hanem annak a meredekségét, hogy jobban kiemeljék az atomokat. Tehát ahol egyenletes magasságban ment a tű, ott szürke a kép, ahol felfelé ment, ott fehér, ahol lefelé, ott fekete (vagy fordítva, teljesen mindegy). Tehát innen van az „árnyék”.
2022. júl. 25. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Röviden elég annyi, hogy az alagútmikroszkóp egy tapogatós eszköz, szóval a kiemelkedő dolgokat fogod látni rajta.

És 0 K környékén nincs nagyon mozgás.

2022. júl. 26. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!