Miért állította Edison hogy az egyenáram veszélytelen?
#1, "higgyék".
Nem az volt itt a lényeg, hogy az egyenáram veszélytelen-e (mert nyilván nem az, és megkockáztatom, hogy Edison ilyet soha nem is mondott), hanem hogy a váltóáram sokkal veszélyesebb.
Emlékszem, hogy annak idején fizikaórán konkrétan az volt a feladatunk, hogy Edison azzal érvelt, hogy a váltóáram körül mágneses mező keletkezik (ami igaz), ami olyan nagy, hogy a hölgyek hajtűjét kikapja a hajukból, és azt kellett belátni, hogy a hálózatban használt váltóáram ilyen erős mágneses teret nem hoz létre.
Aztán manapság láthatjuk, hogy Edison hiába kapálózott, a váltóáram nyert, és nem nagyon halt még bele senki a használatába (persze azokat leszámítva, akik a feszültség alatt álló vezetéket fogdosták és nem volt szerencséjük).
Columbia és USA biztosan tudom, hogy 110 voltot használ. Nőből vagyok, buta vagyok, akkor ezek az országok egyenáramot használnak?
Avagy mitől válik váltóárammá a 110 volt?
"Avagy mitől válik váltóárammá a 110 volt?"
Attól, hogy annak csinálják a villanygyárban, soha nem egyenirányítják, és az egyszerű távvezetékes fel-le transzformáláshoz nem is lehet mást használni.
#5
A váltó/egyen és a feszültség (volt) két független tulajdonság. Lehet csinálni 110 voltos váltóáramot, meg 110 voltos egyenáramot, de éppenséggel lehet akár 220 voltos váltó (ami nálunk van), sőt lehet 220 voltos egyenáram is.
Egynáramú hálózat a világon sehol nincsen, tehát ahol 110 voltos a hálózat, ott is váltóáramú.
A kettő között egyszerűsítve az a különbség, hogy az egyenáram során az elektronok egy irányba mennek a vezetékben, a váltóáram esetén meg jobbra-balra rezegnek.
Néhány dolognak mindegy, hogy hogyan megy benne az áram, pl egy fűtőszál vagy egy régi típusú izzó ugyanúgy működik akkor is, ha egyfelé megy benne az áram, meg akkor is, ha rezeg. De a legtöbb gépnek csak az egyik jó. Az elemes/akkus dolgok azok mindig egyenárammal mennek (és azzal is kell tölteni őket), mert az elem/akku úgy működik, hogy valamilyen kémiai reakció kibocsát egy elektront, és ez az elektron midnig az akku ugyanazon oldalán jön ki. (És nagyon fontos, hogy az elemet jó irányba tedd a helyére, ezért is van rárajzolva, mert az alkatrészek abból az irányból várják az elektront.)
Valójában az egyenáram sokkal jobb abból a szempontból, hogy elektromos kütyüket (bármit amiben chip van) csak azzal lehet csinálni, ezért az otthoni váltóáramot egy töltővel egyenárammá kell alakítani.
A váltóáram viszont sokkal jobb abból a szempontól, hogy az erőműből a lakásig szállítani könnyebb, mert olcsó eszközzel lehet nagy feszültségre transzformálni. (Minél nagyobb feszültségen szállítják, annál kisebb a veszteség út közben, ezért vannak a nagyfeszültségű kábelek.) Egyenáramot is lehet amúgy nagy feszültségűre alakítani, csak sokkal drágább és bonyolultabb eszközzel.
Sőt, a váltóáramot előállítani is könnyebb, mert a váltóáramú generátort, ami jobbra-balra rángatja az elektronokat ahogy forog, sokkal könnyebb csinálni, mint egyenáramút.
Úgyhogy ezért van az, hogy a konnektorig váltóáramot visznek, ott meg az eszközök jó része egy tápegységgel egyenárammá konvertálja magának.
#8
KÖSZÖNÖM. Valami rémlik a fizikaórákról, most, hogy így leírtad. (Régen volt már)
Az írásod alapján viszont (mármint, hogy az elektronok merre mászkálnak) a napelemek viszont egyenáramot hoznak létre, és azért kell az inverter, hogy váltóáram legyen belóle (és pl. tudja használni egy hűtőszekrény vagy hajszárító)? És, ha mondjuk a telefonomat akarnám tölteni a napelemmel, akkor nem kellene az a kütyü, amit töltőnek hívunk? (nem akarom napelemmel tölteni, csak példaként jutott ez eszembe)
Tesla vagy bármelyik plug-in autó akkumulátorai egyenáramúak? (ha a kicsi elemek azok...akkor ennek is az kell legyen, a + és - jeleivel)
Napelem telepitésén töröm a fejem (részlegesen), pár olyasmit kötnék rá, amit most akksiról működtetek. Olcsóbb lenne, mint a generátor, és kevésbé büdös, kevésbé zajos.
Tudom, a fizika tudásommal ne álljak neki egyedül :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!