A covid előtti években mennyi ember halt meg évente átlagosan fertőzésekben? Van ahol lehet erről statisztikát nézni? Hogy miben volt más a halálozási ráta a covid alatti időkben?
"A covid előtti években mennyi ember halt meg évente átlagosan fertőzésekben? Van ahol lehet erről statisztikát nézni? "
A fertőzésekre én konkrétan nem tudok adatot, de a KSD oldalán megtalálod a főbb halálokok adatait. Az látszik, hogy a legfőbb halálok az utóbbi években a rosszindulatú daganatok voltak (a halálozások durván negyede), a második pedig az ischémiás szívbetegségek (a hevenyszívizomelhalással együtt szintén a halálozás durván negyede). Előbbi tuti nem fertőző betegség, jellemzően az utóbbi sem fertőzés következménye.
"Hogy miben volt más a halálozási ráta a covid alatti időkben?"
2020-ban Magyarországon összesen durván 10 ezerrel halt meg több ember, mint a korábbi években átlagosan, 2021-ben pedig durván 25 ezerrel. (Utóbbi még előzetes adat.)
A KSH oldalán tudod megnézni a halálozási adatokat. Ezek szerint a következőképpen alakul az elmúlt két év.
2015-2019 éves átlagos halálozáshoz viszonyítva 2020-ban 12.926 fővel többen haltak meg. Ennek jó része a 2 hullám alatt, okt-dec hónapokban (nálunk lényegében ez volt az első.
2021-ben 23966 fővel több a halálozások száma. Igaz ez még nem végleges adat, de nagyságrendileg helyes. Ebből több mint 21.000 fő a 3. és 4. hullámban 2021 jan-ápr és 2021 okt-dec hónapokban. Ami érdekes, hogy míg a 2021-as őszi hullámban a 60 év feletti korosztályban, akik elvileg a legtöbben rendelkeznek 3 oltással, lényegesen kevesebb volt a halálozás mint 2020 hasonló időszakában: 2020-ban 15.037 fő, 2021-ben 8.982. És az is tény, hogy a két 2021-es hullámban jóval több fiatalabb áldozat volt. 2020 őszén: 0-60 évesig 1000 fő többlethalálozás volt. Ugyanez 2021 tavaszán: 1309, 2021 őszén: 1489 fő.
Aki ezek után azt állítja hogy nincs vírus, meg ez csak a szezonális influenza az hülye. Az influenza halálozási adatait jó ideje nem is jegyzik, mert annyira minimális, hogy nincs értelme. Most sem a covid-halálozási statisztika a lényeg az ijesztő, hogy az összhalálozás milyen sokkal emelkedett.
Azért haltak meg többen, mint máskor, mert nem látták el a betegeket:
"a járvány miatt el nem látott betegek nem is szerepelnek a 27 ezer áldozat között, pedig ez feltehetően a többszöröse a közvetlen Covid-halálozásnak. Az orvos azt mondja, tavaly, az első hullám idején műtétekre váró betegek közül többen nem voltak már életben, amikor augusztusban újrahívták volna őket az elhalasztott beavatkozások miatt. "
"Otthonában halt meg a férfi, akit műtéte előtt egy nappal hazaküldtek a kórházból"
Ha az influenzához akarjuk hasonlítani a koronát, akkor nem 4 éves halálozási átlagszámhoz kell hasonlítani, a mostani halálozási számokat, hanem olyan évekhez, amikor tombolt az influenza. 1993-ban is annyi volt a halálozási ezrelék, mint most. 2021-ben pedig az oltás után haltak meg sokan.
"Azért haltak meg többen, mint máskor, mert nem látták el a betegeket:"
Ez maximum részben igaz. Többek között onnan lehet tudni, hogy az első hullámban (amiről egyébként a második linket is sikerült behivatkozni - köszi a naprakész idézetet) nem ugrott meg jelentősen a többlethalálozás, pedig ahogy a linked is írja.
Azon lehet vitazkozni, hogy a többlethalálozás milyen részét okozta közvetlenül a COVID, és milyen részben történt azért, mert a COVID betegek (közöttük rengeteg súlyos állapotú, a csúcson több, mint ezer lélegeztetőgépen levő) teljesen leterhelték az egészségügyet, csak ez nem befolyásolja azt, hogy veszélyes a járvány.
Az sem támasztja alá az állításodat, hogy
Az első idézeted mondjuk pont nem támasztja alá az állításodat... (Plusz a forrást sem sikerült megadni, de a válasz színvonalát nézve ez cseppet sem meglepő.)
A második hivatkozás, mint már említettem, majdnem két éves, szinte teljesen irreleváns a kérdés szempontjából (az első hullám alatt nem volt érdemi többlethalálozás).
"Ha az influenzához akarjuk hasonlítani a koronát, akkor nem 4 éves halálozási átlagszámhoz kell hasonlítani, a mostani halálozási számokat, hanem olyan évekhez, amikor tombolt az influenza."
Első körben az merül fel az emberben, hogy ennek mi értelme? Persze, az influenzájárványak változik az erőssége. És? A COVID-ból eddig két évet éltünk át, mindkettő elég durva volt.
"1993-ban is annyi volt a halálozási ezrelék, mint most."
1. Ez tényszerűen nem igaz. Az tény, hogy sokan haltak meg, de még így is majdnem 5000-el kevesebben, mint a mostani előzetes adat.
2. Ráadásul 1993-ban jó 6000 ezer fővel, kb. 6-7%-al volt nagyobb az ország népessége, mint ma, szóval lakosságarányosan meg pláne nem igaz, amit mondasz.
3. Persze azt a tényt meg lazán figyelmenkívül hagyod, hogy 1993-ban nem elsősorban az influenza miatt volt durván nagy a halálozás, hanem mert akkor omlott össze a kommunista rendszer, rengetegen veszítették el a munkájukat, plusz az egészségügy színvonala is alacsonyabb volt, mint most. Akkoriban minden évben 140-150 ezer körül volt a halálozás, míg a COVID előtti években 130 ezer körül.
Szóval a hamis érvelés gyönyörű példáját hoztad fel.
" 2021-ben pedig az oltás után haltak meg sokan."
Ez meg nemes egyszerűséggel egy piti hazugság, amit ráadásul könnyen lehet ellenőrizni, hogy nem igaz. Nem csodálom, hogy meg sem próbáltad bármiféle hivatkozással alátámasztani.
Semmi nem volt leterhelve az egészségügyben 2020 tavaszától augusztusig. Tehát teljesen haszontalan volt a kórházakat kiüríteni.
"Az első idézeted mondjuk pont nem támasztja alá az állításodat... (Plusz a forrást sem sikerült megadni, de a válasz színvonalát nézve ez cseppet sem meglepő.)"
Véletlenül lemaradt: [link]
"első hullám alatt nem volt érdemi többlethalálozás)"
Honnan tudod, hogy nem volt? Lehet, hogy ha nem zárják be a kórházakat, akkor kevesebben halnak meg, mint máskor szoktak.
"Persze, az influenzájárványak változik az erőssége."
Influenzás erős évhez kell hasonlítani a mostani erős évet , nem pedig átlagokhoz, mert az nem mond semmit.
1. "Ez tényszerűen nem igaz. "
Ez tényszerű, hiszen az 1993-as adat a 2020-as adattal azonos, amikor is ennyivel többen haltak meg.
2. A halálozási ezrelékszám esetén mindegy mekkora a lakosságszám, mert ott ezer főre adják meg a halálozás mértékét, ráadásul 1993-ban még fiatalabb volt a lakosság, mint most.
Mindegy miért haltak meg többen 1993-ban, mégsem csináltak lezárásokat, meg nem idéztek elő pánikot, hogy még többen haljanak meg, hanem ment minden úgy, mint máskor.
"Ez meg nemes egyszerűséggel egy piti hazugság, amit ráadásul könnyen lehet ellenőrizni, hogy nem igaz."
Kétlem, hogy ezt tudnád ellenőrizni, mert egész évben oltottak, mint a bolond és sokan meghaltak az oltásuk után.
"Semmi nem volt leterhelve az egészségügyben 2020 tavaszától augusztusig. Tehát teljesen haszontalan volt a kórházakat kiüríteni."
Ezzel nagyrészt egyet értek. Csak ebből egyetlen állításod sem következik.
"Honnan tudod, hogy nem volt? Lehet, hogy ha nem zárják be a kórházakat, akkor kevesebben halnak meg, mint máskor szoktak."
Azt ugye tudod, hogy a többlethalálozás azt jelenti, hogy mennyien haltak meg a korábbi évekhez (illetve a korábbi évek alapján várható trendhez) képest???
Egyébként tény, hogy több tényező is befolyásolhatja a többlethalálozást. És az is tény, hogy az első hullám alatti kórházkiürítések minden bizonnyal növelték a többlethalálozást. Az a tény viszont, hogy ennek ellenére sem volt gyakorlatilag semmivel magasabb a halálozás 2020 tavaszán és nyarán, mint a korábbi években. Szemben a 2., 3. és 4. hullám alattival. Azaz a kórházlezárások az első hullámban (még ha értelmetlenek voltak is) nem okoztak jelentős többlethalálozást a koronavírushoz képest. Tehát pont az ellenkezője igaz annak, mint amit állítasz.
"Influenzás erős évhez kell hasonlítani a mostani erős évet , nem pedig átlagokhoz, mert az nem mond semmit."
Már leírtam, hogy ez így miért értelmetlen, de látom, nem zavar. De jó, legyen: az utóbbi években a legerősebb influenzajárvány 2017 elején volt (január-február). Ebben az évben 131 674-en haltak meg. (Ez egyébként a 2008-2019-es időszak legmagasabb éves halálozása.) Ha nagyon nagyvonalú akarok lenni, akkor azt is beleszámítom, hogy 2016. decemberében (amikor az influenzajárvány kezdődhetett) 500-al többen haltak meg, mint 2017 decemberében. Ha így nem naptári év szerint számítunk, hanem úgy, hogy a teljes influenzaszezon egy évre essen (2016. december - 2017. november), akkor durván 132 200-an haltak meg egy év alatt. Ehhez képest tavaly, az előzetes adatok alapján (ami minden bizonnyal még növekedni fog) 155 000-en haltak meg. Mindezt úgy, hogy:
1. Március árprilisban durva korlátozások voltak a járvány visszaszorítására.
2. Tavaly gyakorlatilag elmaradt az influenzaszezon.
Magyarul a többlethalálozás teljesen egyértelműen azt mutatja, hogy a COVID sokkal durvább, mint az influenza. Akármennyire is próbálsz mást állítani.
"Ez tényszerű, hiszen az 1993-as adat a 2020-as adattal azonos, amikor is ennyivel többen haltak meg."
Szóval szerinted 150 244 azonos 155 000-el??? 😮😮😮 Azért az szép...
" A halálozási ezrelékszám esetén mindegy mekkora a lakosságszám"
Hű de okos vagy. Akkor nézzzük, mennyi volt az ezer lakosra jutó halálozás 1993-ban?
Lakosság: 10 365 000, halálozás: 150 244.
Lakosságarányos halálozás: 14,50 halál / ezer fő
Mennyi volt a lakosságarányos halálozás 2021-ben?
Lakosság: 9 731 00, halálozás 155 000
Lakosságarányos halálozás: 15,93 halál / ezer fő
Szóval a lakosságarányos hallozás kb. 10%-al volt magasabb 2021-ben, mint 1993-ban. Azért szép próbálkozás volt...
"ráadásul 1993-ban még fiatalabb volt a lakosság, mint most."
Az eddigiek alapján egész meglepő módon ez egy jó érv! Csak azért azt se felejtsük el, miért nőtt a lakosság átlagéletkora! Részben a születésszám drasztikus csökkenése miatt persze, de részben azért, mert a kórházi ellátás és az életszínvonal miatt nőtt a várható élettartam! Ami miatt pont, hogy trendszerűen csökkent a halálozás a '90-es évek elejéhez képest. (Ami mondjuk bárkinek kiszúrja a szemt, ha ránéz az adatokra...)
"Mindegy miért haltak meg többen 1993-ban, mégsem csináltak lezárásokat, meg nem idéztek elő pánikot, hogy még többen haljanak meg, hanem ment minden úgy, mint máskor."
Elég durva képzavar van a buksidban. Nem azért voltak lezárások, hogy pánikot idézzenek elő, hanem azért, hogy kevesebben haljanak meg. Mint ahogy jól látszott, hogy bármeliyk hullámot nézve (2., 3. 4., az 1.-ben nem volt érdemi halálozás) a szigorítások után 2-3 héttel tezőzött az esetszám, és nem sokkal később a halálozások száma is. De a nemzetközi kitekintésben is remekül látszik, hogy ahol szigorúbbak voltak a korltozások (pl. Űj-Zéland, Ausztrália, távol-keleti országok, Németország), ott jellemzően alacsonyabb volt a halálozás. (Persze ezt sok minden más is befolyásolja.) Megint csak az égvilágon semmi nem támasztja alá a légbőlkapott állításaidat...
"Kétlem, hogy ezt tudnád ellenőrizni, mert egész évben oltottak, mint a bolond és sokan meghaltak az oltásuk után."
Látom, az alaptalan hazugságokkal nem tudsz leállni. De hiába fogalmazod meg a reményedet, de én (veled szemben) tudok bizonyítékot hozni az állításom mellett.
Igen, 2021-ben haltak meg a legtöbben. Nálunk konkrétan a 3. hullámban, főleg március-áprilisban. (A hivatalos adatok szerint ekkor 2 hónap alatt volt 12 ezer COVID haláleset. A többlethalálozások ezzel párhuzamosan változtak, sőt, igazából valamivel kroábban tezőztek és kezdtek csökkenni.) Mennyien kaptak április végéig két oltást? A népesség 20%-a. (Ebből jó 5% április utolsó két hetében.)
A nyár folyamán felment majdnem 60%-ig a teljesen oltottak aránya. A többlethalálozás viszont a sok éves átlag környékén mozgott. Hol is van a vakcinák okozta többlethalálozásod???
Aztán jött az ősz, 4. hullám. A 3. hullámot okozó alfánál még fertőzőbb, és még súlyosabb tünteteket okozó delta variáns okozta. Ehhez képest úgy, hogy a hullám nagyrészében semmi korlátozás nem volt, és a második felében is csak minimálisak, lényegesen kisebb volt a halálozások, és a kórházba kerülők száma, mint a 3. hullámban.
NYilván ennek is lehet több minden a hátterében, de azért elég gyanús, hogy a fő különbség, ami a hátterében volt, az oltottság miatt van. Pláne, hogy például Bulgáriát, Romániát, vagy épp Oroszországot (ahol a béka fenek alatt volt az oltottság) letarolta a delta variáns.
#8
"Ha jól értem a vakcina évében volt a legmagasabb a többlethalálozás az elmúlt 20-30 évben?"
IGen, jól érted. Azt mondjuk nem sikerült megértened, úgy látom, hogy a hamis érvelés nem annyira menő. Mert abból, hogy tavaly indultak a nagy arányú oltások, és tavaly is haltak meg a legtöbben a járványban, egyáltalán nem következik, hogy ez az oltások miatt volt. (Sőt, épp ellenkezőleg, ahogy fentebb le is vezettem.)
"Csak ebből egyetlen állításod sem következik."
Hogyne következne, ha egyszer nem műtötték meg az embereket. Az talán hasznos volt, hogy meghaltak otthon?
"2020 tavaszán és nyarán, mint a korábbi években. Szemben a 2., 3. és 4. hullám alattival. Azaz a kórházlezárások az első hullámban (még ha értelmetlenek voltak is) nem okoztak jelentős többlethalálozást a koronavírushoz képest. Tehát pont az ellenkezője igaz annak, mint amit állítasz."
Persze, hogy nem azonnal haltak meg, miután kitették őket, mert még egy ideig döglődtek otthon az emberek, nem rögtön haltak meg, hanem csak ősszel haltak meg, miután elkéstek a műtétekkel és elhatalmasodott rajtuk a kór.
1. "Március árprilisban durva korlátozások voltak a járvány visszaszorítására."
Teljesen feleslegesen, mert ezt semmi nem indokolta.
"Tavaly gyakorlatilag elmaradt az influenzaszezon."
Ami elmaradt tavasszal, megjelent erősebben ősszel, és az is közre játszott abban, hogy többen meghaltak. Azt nem tudhatjuk mennyien haltak meg a covidtól, mert csak azokat számolták, akik fertőzöttek voltak. Ergo bárki fertőzött lehetett, mielőtt bármiben meghalt. Meghalhattak sokan még az influenzában, csak éppen korona fertőzöttnek nyilvánították őket.
Ez tényszerű, hiszen az 1993-as adat a 2020-as adattal azonos, amikor is ennyivel többen haltak meg.
Te nem tudsz olvasni? Akkor miért a 2021-es adatot hasonlítod a 1993-ashoz, amikor világosan leírtam, hogy az 1993-as a 2020-as adattal egyezik meg.
"Nem azért voltak lezárások, hogy pánikot idézzenek elő, hanem azért, hogy kevesebben haljanak meg."
És honnan tudod, hogy kevesebben haltak meg a lezárásokkal, mint ha nem lettek volna lezárások, intézkedések?
Svédországban nem voltak érdemi lezárások, mégsem haltak meg többen, mint ahol voltak, mint pl Hollandiában, Belgiumban, Franciaországban. [link]
"A többlethalálozások ezzel párhuzamosan változtak, sőt, igazából valamivel kroábban tezőztek és kezdtek csökkenni.) Mennyien kaptak április végéig két oltást? A népesség 20%-a. (Ebből jó 5% április utolsó két hetében.)"
A többlethalálozások az oltásokkal emelkedtek meg: "Az oltatlan halottként elhunytak nagy része valójában oltott volt és az oltás után halt meg, de nem engedték az oltott áldozatok közé számolni"
"A többlethalálozás viszont a sok éves átlag környékén mozgott. Hol is van a vakcinák okozta többlethalálozásod??"
A vakcinák azáltal okoztak többlethalálozást, hogy a téli, tavaszi és őszi hónapokban az eleve legyengült szervezetű emberek voltak érzékenyek az oltásra. Nyáron az immunrendszer erősebb és a kórokozók is visszahúzódnak.
"Ehhez képest úgy, hogy a hullám nagyrészében semmi korlátozás nem volt, és a második felében is csak minimálisak, lényegesen kisebb volt a halálozások, és a kórházba kerülők száma, mint a 3. hullámban."
Ha tehát nem volt korlátozás és mégsem telítődtek túl a kórházak, akkor ez azt jelenti, hogy teljesen értelmetlen volt bármilyen korlátozás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!