Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Max milyen gyorsan tudja...

Max milyen gyorsan tudja megkerülni a földet űrhajó vagy műhold?

Figyelt kérdés
2021. szept. 19. 16:41
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
20: Persze, hogy létezik (pl. interkontinentális rakétáknál használják is, hogy gyorsabban célba lehessen jutattani a robbanó fejet).
2021. okt. 4. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:
Azok mennyivel mennek?
2021. okt. 4. 11:24
 23/28 anonim ***** válasza:
Mikor mennyivel. Ezekről nem nagyon beszélnek, mert ezek nagyjából titkos infók. Elkapott kísérletekből lehet "sejteni". A leggyorsabb kb. 20 perc lehet most, de ezek ilyen bizonytalan adatok. (rövid távú repülésekből extrapolálás után)
2021. okt. 4. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
Az elméleti maximum az a fénysebesség lenne (kb. 0,2 másodperc).
2021. okt. 4. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 A kérdező kommentje:
Úgy érted 20 perc alatt a föld bármelyik pontjára?
2021. okt. 4. 12:35
 26/28 anonim ***** válasza:
25: Sajnos nem találom most, hogy hol olvastam (leet, hogy még valami nyomtatott újság volt). Volt egy rakéta kísérlet, ahol elértek interkontinentális (szerű) rakétával olyan sebességet, amivel elméletileg 20 perc alatt meg tudja kerülni a földet. De ez még csak a sebesség volt, az, hogy ezt üzemanyaggal meddig bírta/bírja és mekkora "hasznos terhet" tud célba juttatni nem emlékszem, hogy írták volna. És maga a teszt repülés sem ért körbe (érthető okok miatt) a föld körül. De a rakéta alakjából, felépítéséből sejthető volt (Szakemberek számára), hogy akár körbe is tudna menni.
2021. okt. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 A kérdező kommentje:
Csak akkor ha jól sejtem Ez már az a gyorsulás amit űrhajós nem élne túl...
2021. okt. 4. 13:25
 28/28 anonim ***** válasza:

Feltehetően nem. De a kérdésedben nem "csak" űrhajós szerepelt. Műhold, egyéb cucc (pl. itt robbanó fej) kicsit jobban bírhatja a gyorsulást (tervezés függő, hogy hogyan fogja bírni, de ha az a feladat, hgy olyan cuccot tervezzen valaki, hogy 20G-t kibírjon akkor olyat tervez...).Igazán a kérdés, itt a "költség-haszon" elemzésen bukik. Mi az a határ ahol nem ugrik meg annyira a költség, hogy ne legyen értelme az adott dolgot megépíteni. Nyilván a hidegáhború idején a katonai fejlesztések kellettek, mert erről szólt. Hogy ezek mennyire voltak repképes szerkezetek, vagy mennyire állták volna meg a helyüket nem lehet tudni. Az nyilván itt cél volt, hogy a raketa lehetőleg hamarabb célba érjen, mint, hogy a rakétaelhárító rendszerek reagálni tudnának. Kezdetben ez emberi erővel emnt, és tényleg lassú volt. Gazsi vagyok a szomszéd megyéből, te is látod? - Jahh én is - Mi lehet? - Nem tudom - Kérdezzük meg Józsit ... aztán mire úgy nagyjából már azonosítva volt a cucc még jött a "Riadó!" "Jajj, ne már megint?" Aztán mire el tudták indítan az elhárító rakétát eltelt akár fél - háromnegyed óra is. Ha ez alatt célba ért így jártak.

Ma ez kicsit más, mert ma ott vannak a felderítő eszközök, radarok, műholdak stb. így kb. a fellővés pillanatában már szinte mindenki tud arról, hogy egy rakéta fel lett lőve, és el lehet kezdeni intézkedni. Sok elyen (pl. Izraeli Vaskupol) már az elhárítás is automatizált. Nem kell Gazsinak kiugrania az ágyból, elrohanni a teherautóig stb. De még ennek is van reakció ideje. De ez jóval kevesebb mint régebben volt. (Amikor kb. 40 perc a harckészültség elérése az első észleléstől akkor ha ennél gyorsabban célba ért a cucc akkor "nyert").

Nyilván embert szállító űrhajó esetén figyelembe kell venni, hogy mekkora gyorsulást bír el. És rengeteg olyan dolgot kell "cipelni" amit pl. egy teherszállításnál, vagy egy robbanófejnél nem kell. Pl. egy robbanófejnél nem igazán van szükség arra, hogy egy (inkább több) ember életét fentartsa. Így könnyebb is a cucc. Egy robbanófej jól érzi magát 0 fok körül is, de ha úgy van méretezve - sok fokot kibír, egy ember -20 fokban szinte 0 légnyomásban nem igazán tud levegőt venni, megfagy, és megfullad.

2021. okt. 4. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!