Max milyen gyorsan tudja megkerülni a földet űrhajó vagy
műhold?
Nem... Ez olyan, hogy minden körpályához tartozik egy sebesség. Ez aztól függ milyen magasan van a pálya a földtől. Ez a sebesség akkor "érvényes" ha az űrhajó/műhold/űrszemét stb. nem éget üzemanyagot, hanem a föld által a testre gyakorolt gravitációs vonzás tartja körpályán (a centripetális gyorsító erőt a föld gravitációja határozza meg). Ez csak a körpálya magasságától függ.
Lehet ennél gyorsabban körpályán haladni, de ahhoz a járműnek tolóerővel kell rendelkezni egyrészt folyamatosan korrigálnia kell a magasságot, mert ha csak simán "begyűjtja a hajtóművet" akkor emelkedni fog (hasonlóan ahhoz ha túl gyorsan mész be autóval a kanyarba és a bokrok között kötsz ki, és utána úgy szerepelsz a hírekben "helytelenül megválasztott sebesség miatt kisodródott a kanyarban"). Ha folyamatosan járatja a hajtóművet akkor a gravitációból számított körpálya sebességnél gyorsabban is körbe érhet csak ehhez nagyon sok üzemanyag kell. Erre írtuk, hogy elméletileg akár (közel)fénysebességgel is mehet körbe, de ehhez nagyon-nagyon sok üzemanyag kell.
2021. szept. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
#10 ez maga a szabadesés :)
2021. szept. 20. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
13/28 A kérdező kommentje:
De itt nem a légkör fékezi.
semmi sem fékezi, ezért tud körpályán maradni
2021. szept. 20. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
15/28 A kérdező kommentje:
A szabadesésnel viszont a légkör stabilizálja a sebesseget
Amikor a légkör fékez és egy idő után kialakul egy egyensúlyi helyzet, az nem nevezhető szabadesésnek, hiszen szabadesés az, ha a test mozgását a gravitáción kívül semmi sem befolyásolja. Ez például a légüres térben leeső tárgyra, vagy jó közelítéssel a Föld körül keringő műholdra igaz. A műhold viszont sosem éri el a felszínt, hiszen van egy jókora vízszintes sebessége is, így pont annyit süllyed, mint a Föld görbülete miatti szintkülönbség, de attól még folyamatosan "szabadon esik" a Föld felé.
2021. szept. 20. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
"A szabadesésnel viszont a légkör stabilizálja a sebesseget" ez nem igaz... A körpálya is tudja stabilizálni a sebességét ld. pl. a Hold szépen elkering a Föld körül, úgy hogy folyamatosa "zuhan" a föld felé...
2021. szept. 21. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
Tudomásom szerint a Hold éppen hogy lassan távolodik és egyszer elrepül a semmibe. De lehet, hogy előbb kebelez be bennünket a felfúvódó Nap, nem tudom, nem számoltam utána. :)
2021. szept. 29. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
19/28 A kérdező kommentje:
A folyamatos zuhanás úgy tudom azt is jelenti hogy folyamatosan zuhan a föld fele de eközben érintő irányú sebessége is van így mire lezuhanva a földre, mellêkerul...
20/28 A kérdező kommentje:
Tehát akkor ha jól értem kb 90 perc ről van szó. Létezik valamilyen gyakorlat ennél gyorsabb körpályára amikor üzemanyag szempontjából lehetséges egy értelmes ideig? Tehát ha mondjuk az a cél hogy egy kört tegyen meg a lehető leggyorsabban és utána még maradjon üzemanyag a kesobbi szükséges manőverezés hez akkor az milyen idő lehetséges a gyakorlatban?
Kapcsolódó kérdések: