Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a hipotézis és...

Mi a különbség a hipotézis és az elmélet között?

Figyelt kérdés

2021. júl. 8. 13:19
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
A hipotézis tudományosabban hangzik.
2021. júl. 8. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Z003 ***** válasza:
97%

hipotézis: "Vmely igazolásra váró elv felállítása bizonyos tények megmagyarázására, a tapasztalat és valószínűségi következtetések alapján"

( [link] )


elmélet: "a tények összefüggésének magyarázata törvények v. igazolható feltevések alapján."

( [link]



A hipotézis tapasztalat és valószínűségi következtetéseken alapul. Az elmélet pedig bizonyított vagy igaznak elfogadott törvényeket.

2021. júl. 8. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 2*Sü ***** válasza:
92%

A hipotézis előfeltevést jelent, olyan előfeltevést, amit elvi szinten lehet bizonyítani, vagy cáfolni. Ha valakinek van egy hipotézise – mondjuk hogy a melegebb vezetéknek nagyobb az ellenállása –, akkor normál esetben objektív kérdést farag belőle – hogy függ össze a vezeték hőmérséklete és az ellenállása –, erre alkot egy kísérletet, ami aztán igazolja, vagy cáfolja a hipotézist, amiből kiderül, hogy van-e, illetve milyen természetű a vezeték hőmérséklete és ellenállása közötti kapcsolat.


Az elmélettel meg az a gond, hogy van egy hétköznapi jelentése, ami inkább jelent ötletet, hipotézist, vagy még azt sem, meg van tudományos jelentése is, de itt is több jelentése van. Alapvetően az elmélet egy adott terület különböző összefüggéseinek – igazolt, bizonyított összefüggéseinek – a bizonyos mértékig teljes, és konzisztens rendszere. Pl. a fizikában termodinamika elmélete, relativitáselmélet, vagy a matematikában a számelmélet. Ilyen értelemben az elmélet a legmagasabb kategóriát jelenti.


De ott van az elméleti fizika által gyártott elmélet, ami az ismert összefüggésekből – vagy attól függetlenül – egy olyan alternatív modellt keres, ami ugyanúgy helyesen írja le az általunk megtapasztalt, megmért fizikai összefüggéseket, de potenciálisan alkalmas olyan összefüggések leírására is, amit a jelenlegi modelljeinkből, elméleteinkből nem következik. Pl. a fizikában ilyen a húrelmélet. Leírja, és helyesen írja le általunk már ismert fizikai jelenségeket, ilyen módon nem igazolás nélküli. Viszont kísérletileg nem igazolt még, hogy olyan területeken, ahol a jelenlegi és az alternatív elméletből más következik, ott ez az alternatív elmélet írja-e le helyesen a jelenségeket.


Úgy összességében a hipotézis egy még nem igazolt előfeltevést jelent, az elmélet meg összefüggések konzisztens rendszere, ami valamilyen szinten megfigyelésekkel és mérésekkel is alátámasztott.

2021. júl. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
89%

"Amíg a tudományos közösség azt el nem veti, vagy el nem fogad egy bizonyos elméletet, addig hipotézisnek (magyarul feltevésnek) nevezik. Az elfogadott hipotézist már elméletnek szokás nevezni.

Egy hipotézis ezen kívül abban is különbözik egy elmélettől, hogy az lehet egy kisebb rész, szólhat akár egyetlen természeti törvényről, míg elmélet néven több törvényből álló halmazt szoktak nevezni.

Mind az elmélet, mind a hipotézis általában néhány törvényből és kiegészítő feltételből álló állításhalmaz."

[link]

2021. júl. 8. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 hollófernyiges ***** válasza:
96%
Az elmélet a bizonyított hipotézis.
2021. júl. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Mojjo ***** válasza:
32%

Egy jó összefoglaló a kérdéskörről:

https://www.youtube.com/watch?v=h0H-amOti_o

2021. júl. 8. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!