Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mivel lehet klíma nélkül...

Mivel lehet klíma nélkül hűvösen tartani egy tetőtéri szobát?

Figyelt kérdés

Már tavaly nyáron is átlagosan 30°C felett volt a hőmérséklet, de akkor egy lenti szobába költöztem (bár ott sem volt sokkal jobb), idén viszont erre nincs lehetőségem. 16 éves vagyok saját keresetem nincs, a szüleimnek pedig nincs klímára pénzük. Már most este is 28°C van, és tapasztalatom szerint ez a nyár alatt, csak rosszabb lesz. Próbáltam már az ablak elé sötétítőt rakni, de az sem használ, gyanítom, hogy a meleg a tető felől jön.

Ventilátort próbáltam, de az is csak akkor jó, ha közvetlen rám fújja a levegőt. Azért sem előnyös, mert kisállat van a szobámban, akire nem fújathatom a ventilátort, de különböző hűtési módszerek mellett is úgy tűnik melege van.

Tudtok valami ötletet?


2021. jún. 15. 21:53
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%
Fuggony? Redőny?
2021. jún. 16. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
91%
saját tapasztalatom szerint sehogy. amíg anyámékkal éltem, a szobám a tetőtérben volt. májustól szeptember végéig nyitva volt az ablak éjjel-nappal, ventillátor, mégis meg akartam halni. a legnagyobb belegekben (július-augusztus) nem is tudam ott aludni, a nappaliba mentem le minden este. a ház frissen volt szigetelve, tetőtér is, mégis meg lehetett halni ott. ezzel szemben a fölszinten mindig kellemes hűvös volt, pedig anyám is mániákus szellőztető, ablakok szinte folyamatosan nyitva.
2021. jún. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 EagleHUN ***** válasza:

"májustól szeptember végéig nyitva volt az ablak éjjel-nappal"

Ez a nagy hiba!

Ha meleg van nappal kint akkor a hőszigetelő ablakot csukva kell tartani redőnnyel zsaluval árnyékolóval együtt.

Naplemente után elkezdeni jól kiszellőztetni egész reggelig napkeltéig hogy jöjjön be a jó hűvös.

Ez azért jó és működik így mert az épületnek a falaknak és a benne lévő tárgyaknak van hőkapacitása a levegőnek csak nagyon kevés.

Tehát ha hajnalban jól át tudnak hűlni bent a falak és a tárgyak akkor közel egész nap fel tudják venni a zárt ablakokon és falakon keresztül bejutott hőt. És emiatt hűvös is lesz odabent vagy legalább nem rekkenő meleg.

Ha reggel nyitva hagyod az ablakot a levegő cserélődik folyamatosan dől be nap közben a meleg levegő és a tárgyak és falak is felmelegszenek. Amit aztán este szépen kisugároznak mert ugye éjjel nyitva az ablak és hűvösebb levegő jön be amit a nappalról maradt hő fog felmelegíteni ami ebből a hőkapacitásból árad ki!

Tehát nem csak nappal még éjjel is meleged lesz!


Itt azért a tetőtér is bejátszik annyiban hogy ha lent a földszinten nyitva van az ablak és fent csukva akkor az ott beáramló meleg meg is fog rekedni fent (mert ugye felfelé száll a melegebb levegő.) A fent lévő hűvösebb levegő pedig lemegy és hűvös lesz a földszint.


Tehát amit fent leírtam a szellőzésről kivitelezhető amennyiben:

- Az épület összes ablakával így teszel hogy nappal zárva éjjel szellőztetve.

- Másrészt ha meg tudod akadályozni (pl ajtókkal) hogy a szintek közt mozogni tudjon jelentős mennyiségű levegő.

2021. jún. 16. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
100%

"Ha meleg van nappal kint akkor a hőszigetelő ablakot csukva kell tartani redőnnyel zsaluval árnyékolóval együtt."

kipróbáltam, mégrosszabb volt. a benti levegőt a tetőn keresztül felmelegítette a nap, mintha egy sütőben ültem volna. nyitott ablaknál legalább friss levegő volt.

a te módszered szerintem akkor működhet, ha a szint felett van még egy kis leválasztott rész, egy mini padlás. de a mi tetőterünk közvetlenül a tető alatt volt

2021. jún. 16. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 EagleHUN ***** válasza:
100%

"a te módszered szerintem akkor működhet, ha a szint felett van még egy kis leválasztott rész, egy mini padlás. de a mi tetőterünk közvetlenül a tető alatt volt"


Na igen ha a 0-val egyenlő a tető és a tetőtéri szoba mennyezete közötti szigetelés akkor valóban nem sokat ér ez a módszer ahogy a többi sem.

Ilyen helyen nincs az a klíma vagy bármi más ami segíthetne.


Kérdező mivel nincs kereseted mert 16 vagy és amennyiben a szüleid sem tudnak adni szigetelésre akkor amikor valahol szigetelési munka zajlik és a maradék darabkákat konténerbe dobálják próbáld meg elkérni. Ha mozaik szerűen a lehető legkisebb résekkel össze illesztve felragasztgatod ezeket belülről az még mindig jobb lesz mint a mostani semmi.

A ragasztó amit meg kell venned.

Aztán valahogy vakolod vagy fested ez már másodlagos kérdés lesz.

2021. jún. 16. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
77%
#15 szigetelés van, de üres tér nincs. tehát cserép-szigetelés-szoba. nem cserép-szigetelés-padlás-szoba
2021. jún. 16. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
46%
A kisállat tehet mindenről mert miatta nem használod a ventillátort, ha fázik majd arrébb megy 😀
2021. jún. 16. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.


A kisállat egyébként tengerimalac, csak nem éreztem fontosnak a kérdés szempontjából. Azért szeretném a szobát hűteni, és nem csak magamat, mert a tengerimalacok a ventilátortól huzatot kapnak, és egy ilyen kisállatnál veszélyes. Jeges zöldséget, gyümölcsöt nem szabad adni ilyen kis állatnak, mert megbetegszik tőle, és egy tünetrejtő zsákmányállatnál ez nem előnyös. Egyenlőre csempe van bent náluk de arra nem hajlandóak ráfeküdni. Ezen kívül egy jeges palackot raktam a ketrec tetejére, de az sem sokat ér.

Az első 5, a második tengerimalacom már 4 éve itt van, nem szeretnék tőlük megválni, viszont azt sem szeretném, ha hőgutát kapnának.

A jeges ventilátoros módszer szintén nem túl hatásos, csak akkor érezhető, ha közvetlen rám fújja a levegőt, de ugye a tengerimalacokra ez nem lehetséges.

Egyenlőre felraktam egy sötétítőt, és éjszakánként szellőztetek, eddig nincs sok hatása. Raknék fel redőnyt, de a szüleim jelenleg nem tudják kifizetni, én meg ha nyári munkát is vállalok, akkor is legalább 1 hónap, addig meg itt fogok hőgutát kapni a malacokkal együtt.

2021. jún. 16. 19:33
 19/26 anonim ***** válasza:
100%
Tetőtéri szobát klíma nélkül sehogy. Én is ezzel szenvedtem évekig, aztán lett egy mobil klímám. Sajnos ez egy igazi hőfogó, nyáron nappal nagyon be tud melegedni, és éjszaka is csak nagyon lassan hűl ki. Mobilklíma nélkül annyit tudtam csinálni, hogy éjszakára az ablakhoz raktam a ventilátort, hogy kintről a hidegebb levegőt szívja be. Sajnos normális megoldás viszont csak a klíma.
2021. jún. 16. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos tetőtér, kicsi a hőtehetetlensége. Ráadásul szigetelés után nálunk még inkább feltüzesedik, amit éjszaka se nagyon lehet kiszellőztetni, szigetelés előtt annyi előnye volt, hogy legalább éjszaka lehűlt, úgyhogy klíma, de kárpótol, hogy télen nem fújja át az első élénkebb szél.
2021. jún. 18. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!