Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha most fénysebességre gyorsul...

Ha most fénysebességre gyorsulnék pl csak 1 másodpercig akkor az belső szemlélettel mennyi idő lenne és külsővel ugye az 1mp de nekem mennyi is lenne?

Figyelt kérdés

Az most mindegy hogy a tömegem és hosszúságom végtelen lenne 😅

Csak arra vagyok kiváncsi hogy belső külső szemlélőként ki mennyinek érzi az időt



2021. jan. 23. 14:56
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

''Abszolút idő nem létezik, megfigyelőtől függ.''


az lenne a kérdésem ha a megfigyelőt lecseréljük egy reakcióra , pl. kémiai reakcióra ,vagy explózióra akkor hogy alakul a reakció sebessége ? C közelében .



vagy nem jöhet létre semmilyen anyagátmenet ?

2021. jan. 23. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

11 a kvantum fizikában sajnos ez nem lehetséges legalábbis ott kell a megfigyelő akkor lesz valóságos mindaddig nem létezőnek lehet tekinteni vagy létezőnek egyszerre

pl schrödinger macskája a tényleges megfigyeléstől derül ki hogy a macska él vagy sem de mindaddig nem lehet tudni reakciók pedig nem lehetnek szerintem ilyen szempontból érvényesek mert a reakció nem mér hanem csak alakul pl mindaddig a gravitáció ugyan úgy működött vagyis ugyan olyan reakciókkal mindaddig amíg nem fedezték fel

2021. jan. 23. 17:05
 13/18 anonim ***** válasza:
igen rosszul kérdeztem ,arra gondoltam hogy maga a reakció C közelében hogyan viselkedik.
2021. jan. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

A reakciósebességek ugyanúgy megváltoznak, ahogy az idő is.

Klasszikus példa erre a müonok bomlása. Olyan magasan keletkeznek a légkörben, hogy elvileg nem érhetnének le a felszínre.

De leérnek, mert lassabban telik nekik az idő.

2021. jan. 23. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Mojjo ***** válasza:

@11: A kémiai reakciók sebességét _egy külső megfigyelő_, akihez képest a reakciópartnerek fénysebességhez közeli sebességgel mozognak, lassulni látja, de a vegyész, aki a kémiai reakciók mellett áll és a külső megfigyelőhöz képest szintén fénysebességgel közeli sebességgel mozog, nem vesz észre semmi változást.


Magyarán a reakciópartnerekhez rögzített koordináta rendszerben nem történik semmi, a reakció a szokott sebességgel folyik. Csak egy ehhez képest gyorsan mozgó megfigyelő vesz észre változást, az ő koordináta rendszeréből.

2021. jan. 23. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 Mojjo ***** válasza:
@12: Ez a kvantumfizika egyébként sajnálatosan gyakori teljes félreértése. Természetesen kémiai reakciók zajlanak mindenféle megfigyelő nélkül is.
2021. jan. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Mojjo ***** válasza:

@10: És itt is, teljes a kavar. Mondjuk megértem, sok fura dolgot olvas az ember és belekavarodik. Kis szerencsével később tisztulni fog a kép.

A fényt a külső megfigyelő látja rezgésnek, a külső megfigyelő érzékeli úgy, hogy az elektromos és mágneses mezők egymást gerjesztve egymásra merőlegesen rezegnek. A fotonok semmi ilyesmit nem "élnek meg", nem is kell nekik. Azt kell megérteni, hogy teljesen más, két külön dolog, mit lát egy külső megfigyelő, illetve mit egy belső. (Abba már inkább bele sem menve, hogy a fényre a belső megfigyelő kifejezés sem értelmezhető.)

Einsteinnek amúgy semmit nem kellett volna továbbvinnie, nem is értem, mire célzol.

2021. jan. 23. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

17 einstein foglalkozott a fotonok szemléletével is és ebből jött rá a speciális relativitás elméletre ezután ezt a relativitás elméletet vitte tovább nem pedig a fotonok szemléletét hogy ami a fő kérdésben is benne van

és 16 maradjunk annyiba hogy a kvantumfizikát sem te sem én nem fogjunk megérteni! és pont emiatt is mondtam a szemléletet és csak mellékesen részecske szinten már nem zajlanak kémiai reakciók.... (atomi szinten még igen de a fotonokaz nem lehet kémiával megérteni)

másrészt a külső szemlélő azért is fontos a kvantumfizikában mert a

Határozatlansági reláció elmélet miatt

amiben hiába van reakció mert a mérés megfigyelő által jön létre az a reakció!

2021. jan. 23. 20:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!