A kvantuminformatika fejlődésével új titkosítási eljárásokat kell kitalálni?
Laikus vagyok ebben a témában, de ugye a kvantumszámítógépek egyik erőssége az (lesz), hogy képesek iszonyat gyorsan végezni számításokat.
Ergo az olyan titkosítások (pl RSA), amik azon alapulnak, hogy az alapprobléma bonyolultsága miatt csak nagyon lassan törhetőek nem lesznek megfelelőek. Szerintetek?
A kvantumszámítógépek jelenleg ipari méretű eszközök, tehát egy ideig nem kell tartani tőle, hogy el fognak terjedni. Mire elterjednek, arra már lesznek modern titkosítóalgoritmusok is hozzá, szóval a válasz az, hogy igen, de "készen fogjuk kapni".
A legnagyobb probléma jelenleg az, hogy ha titkosszolgálatoknál előbb terjednek el, mint a lakosság körében, akkor gyakorlatilag ők bármit fel tudnak majd törni vele, ami etikai kérdéseket vet fel.
A másik probléma, hogy ha a kvantumszámítógépek elterjednek lakossági körökben, akkor mi lesz a többi eszközzel? Egy mobiltelefont nem lehet "kvantumosítani", legalábbis kétlem, hogy egyből olyan kicsire tudnák összenyomni a technológiát, tehát azok sebezhetőek lesznek. Ugyanígy a hagyományos számítógépek tulajdonosai is. Érdekes lesz.
A titkosítás nagyon sokféle lehet céltól és felhasználótól függően.
Az #1 által felvetett 2. probléma nem jövőbeli, hanem mai. Mindenki használ jelszót a legváltozatosabb appoknál. Annak feltöréséhez nem különleges eszköz kell, hanem tudás. Egy hackernek ilyesmi mellékes feladat. Itt feltétlenül szét kell választani az általános egyéni titkosítást az olyan cégek titkosítási módszereitől, amelyek nagy tömegű felhasználó adatait kezelik (bank, állam, egészségügy...). Az előbbi legfőbb védelme, hogy gyakorlatilag érdektelen. Az utóbbi az aktuális gépekkel feltörhetetlen. 30 éve 8-10 speciális karakter kombinációja elég volt az akkori gépekhez. Ma több száz jegyű prímszámokon alapuló algoritmusokat használnak, feltörésük (leszámítva a vakszerencsét) szuperszámítógépcsoportokkal pár száz év.
Ha kvantumgépek lesznek, fognak találni hozzá alkalmas módszereket, hiszen nemcsak a feltörés, az algoritmusgyártás is ezekkel történik.
Egyetlen kivétel van, ami ősidőktől az idők végezetéig fenn fog állni. Az emberi tényező, az emberi felelőtlenség és hiszékenység.
Az első probléma ma sem létezik normális helyeken. És a jövőben sem fog. A titkosszolgálat egy speciális hacker. A lakosság egyedenként sem eszközben sem tudásban sem kényelemben sem szükségletben soha nem vetélkedhet éppen erre szakosodott profi intézménnyel, de szükségtelen is, mert soha sem lesz olyan titkok birtokosa, amelyért ilyen kommandót bevetnének. A többi meg hasonló kaliberű intézmény, amelynek szintén szervezetek állnak a rendelkezésére a titkosításhoz, és eszközei is lesznek hozzá.
A titkosszolgálatok mindig ott férnek hozzá könnyedén adatokhoz, ahol emberek direkt ezt akarják. Legjellemzőbb példája ennek a politika. Kormány ilyen törvényt alkot, és feltörni se kell semmit. egyszerűen az erő kényszerít az adat kiadására. Tessék itthon körülnézni a megértéséhez.
Nem mellesleg éppen a kvantumfizika ad új titkosítási módszereket is.
Szóval továbbra is fennáll a két oldal párhuzamos fejlődése.
A régi szlogen erre a rakétaelhárító rakétát elhárító rakétát elhárító rakéta.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!