Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elképzelhető, hogy az új...

Elképzelhető, hogy az új vírusok megjelenése kapcsolatban van a globális felmelegedéssel, illetve a régészeti ásatásokkal?

Figyelt kérdés

Nézem az egyik ismeretterjesztő csatornát, ahol az alaszkai régészek mamut maradványokat ásnak ki a jégből és az egyik szaki kapott valami bőrfertőzést. Valaki hozzáértő azonnal kórházba parancsolta és a kórházi , valamint a helyszíni elemzésekből kiderült, hogy egy 800 éves baktérium éledt fel és az okozta a problémát.

Ezt tovább gondolva bármi szar előkerülhet a jégből.



2020. nov. 15. 23:36
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Előkerülhet.

De azért csodára ne számíts. Hasonló hatása lesz, mintha egy távoli országba mennél. Ott is lehetnek ilyen - számodra - egzotikus fertőzések.

2020. nov. 15. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Valószínűleg korábban is jelentek meg új vírusok, csak nehezebben terjedtek (és ezáltal kevésbé mutálódtak), mert nem utazgattak az emberek, kevesebben éltek zsúfolt városokban.
2020. nov. 15. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Elképzelhetőnek éppen elképzelhető, de sokkal inkább arról van szó, hogy túl sok ember él a Földön és azért vannak egyre gyorsabb ütemben gyilkos vírusok.

Egy betegség során sokmilliárdnyi vírus szaporodik el egy emberben és a mai globális világban, ahol az utazási szokások és lehetőségek eljuttatják az egész bolygó lakosságához, nyilván nyolcmilliárd emberben könnyebben alakulnak ki olyan mutációk, amelyek további veszedelmes változatokat termelnek ki.

Spanyol nátha, Aids, ebola, Sars, Mers, most meg a Covid, az utóbbi évtizedek termései, talán egyre gyorsul az ütem és semmi sem akadályozza a kórokozókat, hogy halálosabbak legyenek.

Nyilván a nagy népsűrűségű helyeken alakulnak ki elsősorban és nem kell ezer éves baciktól rettegni, egyrészt a baktériumoknak az antibiotikumokkal bealkonyult, meg elvileg is könnyebben lehet ellenük védekezni, mivel különálló lényekként kiirthatók, ám a vírusok ellen nehéz küzdeni, mert beépülnek a sejtekbe és így valójában nem lehet elpusztítani őket, csak rendkívül rafinált áttételes módokon, a szerveztünk immunreakcióit kihegyezve. Szóval azért nem elsődleges az ősi kórokozók veszélye, mert bármikor kialakulhatnak új vírusok és ezt meg is teszik, csak szerencsére a legtöbbjük nem túl veszélyes, ám ez csak apró nüanszokon múlik.

A valódi baj forrása az emberiség nagy létszáma és a kialakult kulturális szokásaink, amelyek semmilyen gátat nem szabnak a járványok gyors elterjedésének normál esetben.

2020. nov. 16. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Folytatom az előzőt, szóval vírusok nem élhetnek el ezer évig, kell nekik az élő gazdaszervezet. Csak baktériumok lehetnek ősi kórokozók, velük meg csupán annyi a gond, hogy nem mindig lehet könnyen találni olyan szert, vagy terápiát, amellyel nem okozunk magunknak gondot, mert ugyan könnyen ki lehet őket irtani, de szános embernél felléphetnek komoly károsodások a gyógyszerek mellékhatásaként, ezért nem lehet bármit bevetni, csak ami a lehető legkevesebb gondot okozza és akkor is érdemes alternatív gyógymódok kifejlesztésével a mellékhatásokat tovább csökkenteni, úgy, hogy ami az egyik embernél nem válik be, azt a módszert egy másikra lehessen cserélni.

Az igazi baj a modern korban a vírus. Ötven éve még csak hárommilliárd ember élt a Földön, ma már közel nyolcmilliárd, így sokkal több gazdaszervezet létezik, mivel vírusok mindenkiben vannak, az egészséges emberben is, ezzel nő a rosszindulatú vírusok kialakulásának a lehetősége, vagy veszélye.

2020. nov. 16. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az jutott még eszembe a baktériumokról, mert jelen esetben ez a kérdés tárgya, hogy azért sem könnyű ellenük jó gyógymódot találni, mert nem elég magunkat védeni, hanem azokat a számunkra hasznos baktériumokat sem akarjuk elpusztítani, amelyek velünk szimbiózisban élnek, például az emésztőrendszerünkben, így nagyon is meg kell gondolni, mit vetünk be, de ettől függetlenül sok módszer halmozódott fel, a modern orvostudomány a bakteriális fertőzéseket képes kezelni.

A Salvanzarral történt az első nagy áttörés, aztán jött a penicillin és azóta is egyre több irányban értünk el komoly eredményeket és bár nem múlt el teljesen a veszély, de az egyre csökken, vagyis baktériumoktól felesleges rettegni, bár természetesen minden higiéniás védekezést meg kell tennünk, mert sok bakteriális fertőzés simán elkerülhető és az a legjobb, ha nem kell kezelni magunkat semmivel, mert eleve meg sem betegszünk.

2020. nov. 16. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A baktériumok közül épp az újabb törzsek a veszélyesek, amik már ellenállnak az antibiotikumoknak. lsd. multirezisztens baktériumok.

Ha felbukkanna egy "ősi baktérium", ami még soha nem találkozott semmilyen antibiotikummal, azt valószínűleg könnyedén el lehetne intézni a jelenleg elérhető rengeteg fajta antibiotikum valamelyikével.

2020. nov. 16. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
84%

Ha valahol kiszabadulhat olyan vírus, baktérium, ami sokezer éven át nem volt jelen, az a permafrost olvadása, északi tajgák, sarkvidéki jég fogyása.


Itt azért szerintem sokkal esélyesebb a baktérium-, mint a vírusfertőzés, a baciknak csak táptalaj kell, a vírusnak genetikai "kompatibilitás", az meg ilyen hosszú elzártság után már kisebb valószínűségű, úgymond le vannak maradva evolúciósan a gazdaszervezetektől.


De ahogy írták is, a már jelen lévő baktériumok, vírusok spontán mutációja hordoz sokkal nagyobb veszélyt.

2020. nov. 16. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!