Hogyan lehet kiszámolni, hogy egy adott hűtőgép kompresszor (motor), adott hűtőközeggel mekkora tér hűtését tudja megoldani?
Egy régi háztartási hűtőgépet szeretnék úgy átalakítani, hogy megnövelném a belső hasznos térfogatát és a meglévő kompresszorral működtetném.
Azt szeretném tudni, hogy mennyivel [m3, l] növelhető a hűtőgép jelenlegi térfogata (hűtött tér), hogy az új berendezésben a régi kompresszorral tartósan biztosítható legyen a 6-10 Celsius fokos belső hőmérséklet. Persze úgy, hogy ne kelljen a kompresszornak folyamatosan dolgoznia.
(Kérdésem nem a technikai megvalósíthatóságra vonatkozik. Az nem okoz nehézséget. Kifejezetten hűtéstechnikai oldalról érdekelnek a lehetőségek.
Mekkora kompresszor, milyen hűtőközeggel, mekkora tér tartós lehűtését és a tudja megoldani?)
"Mekkora kompresszor, milyen hűtőközeggel, mekkora tér tartós lehűtését és a tudja megoldani?"
... milyen melegben, milyen szigeteléssel, konvekcióval, mennyi áruval, nyitogatással ...?
Ilyet én is tudok kérdezni: Hány tyúk, hány nap alatt, hány tojást tojik? :D
Miért 200 oldalas egy hűtéstechnika tankönyv, és miért egy mérnök gárda dolgozik egy új hűtőgép megtervezésén?
Mr. Mekk, Ön egy új hűtőgép típust tervez gy.k. válaszok alapján?
"mennyi áruval, nyitogatással"
Na igen, arról már ne is beszéljünk. :) Én sem azért írtam, mintha ki tudnám számolni. (#1)
Házilag egy dolgot csinálhatsz, ami biztosan tényleg javítja a hűtőképességet, illetve csökkentheti a fogyasztást: plusz hőszigetelés felrakása a hűtőre.
Ez tutira hasznos, mert tökéletes hőszigetelés nincs, szóval minden plusz TÉNYLEG plusz.
Hogy mennyit javítasz, kérdéses.
Egy modern, legjobb hatásfok-osztályos masinánál jelentéktelen, de mondjuk egy 10-20 éves jószágnál, ahol már le is épült egy része a belső poliuretán hab bélésnek, drasztikus javulást lehet elérni.
A kérdésed szerinti koncepció akkor működne, ha pont olyan százalékban tudnád javítani a hőszigetelést felületegységenként, amennyivel a teljes belső felületet növeled.
Akkor azonos teljesítmény tudná tartani ugyanazt a belső hőmérsékletet.
Két ajtónyitás, áruberakás közt, stabilizálódott hőmérsékleten.
Mert nyitáskort, áruberakáskor menthetetlenül lassul az ajtónyitási veszteség visszahűtése illetve a meleg friss áru lehűtése.
#2-ben is van igazság, ilyen egyszerűen nem produkálsz jobbat a "bolti" verziónál.
"ha pont olyan százalékban tudnád javítani a hőszigetelést felületegységenként, amennyivel a teljes belső felületet növeled"
Csak akkor még ott van a hőkapacitás kérdése. Ez akkor lenne igaz, ha ugyanannyi levegő és kaja lenne benne, mint korábban. (Ha jól gondolom...)
"Csak akkor még ott van a hőkapacitás kérdése."
Igen, pontosan erről szól az ajtónyitás története. :)
Köszönet a hozzászólásokért és az átkeresztelésért is. :)
Nem tervezek új hűtőgép típust.
Mint írtam is, egy meglévő (öreg) berendezést szeretnék átalakítani. Azzal a céllal, hogy nyáron zöldségeket, gyümölcsöket és olyan ételeket tároljak benne, amelyek minőségmegóvása nem igényel +6-8 foknál hidegebbet.
Persze elkezdhetnék kísérletezgetni is. Kezdetben minden alapparamétert változatlanul hagyva (tehát maradna a meglévő kompresszor, a meglévő hűtőközeggel és annak nyomásával, maradnának a hűtőgép gyári alkatrészei és a hőszigetelése is), csak a hűtő belső térfogatát növelve 10-15%-os lépcsőkkel, és közben folyamatosan figyelve a berendezés működését. (Hűtött tér hőmérséklete, kompresszor ki-/bekapcsolások száma, üzemciklusok hossza, áramfogyasztás, ...)
Azután kiértékelhetném az adatokat.
Aztán egy következő ciklusban -ha az előző úton kapott adatok és eredmények nem lennének megfelelőek számomra- elkezdhetnék változtatni a hűtőgép gyári főegységein. (Nagyobb teljesítményű kompresszor és/vagy más hűtőközeggel működtetve és/vagy más üzemi nyomáson működtetve; másik kondenzátor és vagy másik párologtató beépítése; vezérlés átállítása, esetleg programozható vezérlés beépítése - ha már kísérletezgetésre adtam a fejemet. :)
Ha szakember lennék -és új berendezés fejlesztésén dolgoznék- biztosan nem itt tenném fel a kérdéseimet, és biztosan jobb/szakszerűbb kérdésekkel közelíteném meg a problémát.
Abban bíztam, hogy egy hozzáértő tanárember vagy egy hűtéstechnikai szakember (is) olvassa majd a kérdésemet és útba igazít, hogy konkrétan milyen szakirodalmat nézzek át, és annak mely fejezeteit, amik segítenek a tisztánlátásban. Akár abban, hogy tévúton járok az elképzelésemmel. :)
Egy számításhoz sok olyan paraméter kellene, amit vagy mérni kellene, vagy leolvasni a hűtő hátulján, de sajna nem lesz ott.
Ez csak kis ízelítő az alapokból:
De ha amúgy másra nem használnátok a hűtőt, akkor megéri próbálkozni, nem veszítesz vele. Csak az eredeti hűtőkör ne sérüljön meg, mert az talán már nem fogja megérni javíttatni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!