Meteorológusok minek vannak? Egyáltalán minek tanul (ha tanul egyáltalán) valaki meteorológusnak? Az egy áltudomány!
"Ha én ilyen hatékonysággal végezném a munkámat, nem lenne mit ennem."
Akkor ezek szerint nem tőzsdebróker vagy.
"Szumma: a mezei találgatáshoz képest nem sokkal jobbak az eredményeitek."
Itt egyetlen meteorológus sincs, úgyhogy a megszólítási irány nem jó.
Csak van pár ember, aki érti, hogyan működik ez.
Magyarország domborzata trükkös, közel sem olyan egyszerű pontosan megadni a várható szélirányokat mondjuk a Bakonyban, Vértesben, mint mondjuk az Alföldön. De még ott is bezavar a Kárpát-medence, mint keverőlavór.
"Most a hőmérséklet szempontjából ugyan tökmindegy, hogy 5-8vagy 10 fokot tévedsz, nincs jelentősége. Viszont ezt a nyomorult csapadékot ilyen szinten nem eltalálni már lassan művészet."
"Tehát nem 12órás előrejelzés, hanem 5. Nem 85-90% valószínűséggel válik be, hanem a 10%-ra jósolt helyett totál az ellenkezője.
És ez nem megerősítési torzítás"
Dehogynem.
Megadják pl., hogy délután 80%-os eséllyel fog esni.
Az azt jelenti, hogy tíz esetből nyolcszor találják el.
De lehet, hogy a találati arány majd 2 komplett évet végigfigyelve jönne csak be.
Főleg most április-május idején, amikor alapból bolond az idő, objektív értelemben is.
Nem a meteorológusok hülyék, hanem az időjárás.
A meteorológia egy kaotikus rendszer.
A jelen előrejelzések egy olyan modellezésre alapulnak, ami sok évtized empirikus adatait ötvözi a modern számítógépes szimulációval, műholdfelvételek adataival, online, aktuális mérési adatokkal stb.
De ettől még nem totál determinisztikus, továbbra sem.
Magyarország egy viszonylag kis terület, nagyon változatos domborzattal. Egy légköri frontvonal átvonul pár óra alatt egy ekkora flekken, ebből pontosan órára megmondani, hogy az ország méretű örvény hol és hánykor fogja ledobni a vizet, biztonsággal lehetetlen.
Az a helyzet, hogy nagyobb pontosságot vársz el a meteorológiától, mint amire fizikálisan képes lehet.
"Persze én is olvastam a hisztit az 5g 24GHz-e és a vízpára molekula önrezgésszáma közötti összefüggésről, de ha ez tesz be nektek, akkor mi a francért nem lehet ezt közölni?"
Ez az 5G dolog egy marhaság, hoax.
A meteorológia a mainál csak pontatlanabb volt régebben, a mai modern előrejelzés pontosabb, mint bármikor.
Egy ok viszont ronthatja a pontosságot: a glob. felmelegedés hatása.
Pár tized éves átlaghőmérséklet emelkedés már összekuszálja a sok évtizedes, évszázados megszokott áramlatokat, évszak-jellemzőket stb.
A modellek meg azokra készültek.
Összességében lehet, hogy nem is feltűnő az eltérés, de jó eséllyel pont a legkaotikusabb végkimenetelben, éppen a kis területi lokális időjárásokban fog kijönni a változás miatti eltérés.
Én egyetemen tanultam meteorológiát/klimatológiát, kifejezetten szerettem. Két dolgot kell tudni ezzel kapcsolatban:
1. A meteorológia egy nagyon gyerekcipőben járó tudomány, rengeteg mindent nem tudunk még. De ez nem azt jelenti, hogy nem kell foglalkozni vele, mert akkor nem is fogjuk soha megtudni ezeket a dolgokat.
2. A TV-ben látható időjárásjelentés csak egy pici szelete a meteorológiának, és egyébként nem is túlzottan kutatott, vagy értékes területe. Kár, hogy ez a kis szelet az egyetlen, ami a közemberig eljut. De a nagy meteorológusok egyike sem időjárásjelentéssel foglalkozik, hanem légkörfizikával, légkörkémiával, klimatológiával vagy hidrometeorológiával.
Időjáráselőrejelzéssel azért nem foglalkoznak, mert ennek a pontos modellezése percről-percre irtózatosan drága lenne, ezt senki nem fogja kifizetni. (Gépigény miatt lenne ilyem drága.) Te fizetnél pl. 10.000.000 forintot azért, hogy megtudd, egy óra múlva tuti esni fog-e? Ennyire senkinek nem fontos, kiáll valaki a TVbe, tippelget valamit, és kész. De mondom, alapvetően a meteorológia éves-évtizedes trendekkel foglalkozik, ez a napról napra időjárásjelentés csak egy nem túl értékes oldalhajtása a tudománynak.
> Nézzük meg holnap, hogy mennyire válik be, vagy mennyire válik be „totál az ellenkezője”
Akkor már nem maradjon le a visszanézés…
Ma Budapesten 22 °C-ot mértek, a környékén 20-23 °C volt. Az előrejelzés 22, illetve 24 °C-ot jelzett előre. Ez eléggé jól bejött.
Csapadékot nem jelzett előre és nem is volt. (Az előrejelzést délutánra néztem, ugyan Budapest nyugati végén volt 2 mm csapadék, de csak késő este.) Szóval ez is bejött.
A szélerő előrejelzés is bejött, bár itt nehéz számszerűsíteni, de a grafikonokon jellemzően 10-15 km/h-ás szél volt a jellemző, néha kicsit kevesebb, ritkán több.
A IX. kerületben is esett du 2 körül...
Na ennyit a "csapadékot nem jelzett előre és nem is volt" "szóval ez is bejött"-ről.
Mintha valaki erről "megerősítési torzítás"-ként okoskodott volna az előzőekben.
Akkor kijelenthetjük, hogy az időjárás előrejelzés egy nagy nulla. Lehet ezt magyarázni akárhogyan is, a tapasztalatok rendre az ellenkezőjét mutatják. Lajos bácsi az égre feltekintve hasonló, bár lehet, hogy eredményt ér el.
> A IX. kerületben is esett du 2 körül...
Gyakorlatilag elhanyagolható mennyiségben:
1 mm-nél több eső – összesen max 2 mm – csak késő esete esett, nagyjából két-három kerületben.
~ ~ ~
> Mintha valaki erről "megerősítési torzítás"-ként okoskodott volna az előzőekben.
A megerősítéses torzítás a te „élményedről” szól, hogy te hogyan élsz meg valamit, ami szubjektív. A „mintavétel” mennyisége lényegtelen, a lényeg a szubjektív értékelésen van. Az objektív értékelés számokból, és minden nap lejegyzéséből lenne lehetséges csak. De gondolom nem vezetsz listást, hogy mikor mi volt az előrejelzés, és mi volt aztán a tényleges helyzet. Ha ilyened nincs, akkor márpedig óhatatlanul szubjektív lesz az, amit elmondasz.
Egy teljesen más szemléltetés a megerősítéses torzításra: Egy barátom egy időben rákapott a „pénznyerő” automatákra. Neki az volt az élménye, hogy ő csak napi átlag 1000 Ft-ot dob bele, néhanapján esetleg többet, és egy hónapban 2-3-szor is kiszed a gépből 20-30 ezer forintot, így simán profitál a dologból. Mondtam neki, hogy ez nyilván hosszútávon ez nem lehet igaz. De kötötte az ebet a karóhoz, hiszen ő csak tudja, minden nap játszik, és minden nap figyeli, hogy nyert-e vagy veszített. Mondtam neki, hogy vizsgáljuk meg objektív módon a dolgot, vezessen naplót arról, hogy mennyi pénzt dobált be a gépbe, és mennyit nyert vissza.
Ő is meglepődött, mert kiderült, hogy a napi átlag 1000 Ft inkább napi 2000 Ft körül van, inkább gyakori, mint ritka az, ha bedob egy újabb ezrest. Az is kiderült, hogy az a havi 2-3 alkalom valójában több is, de jellemzően pár ezer forint csak a profit, a 20 ezer forintnál magasabb profit roppant ritka. A számokból az jött ki, hogy jó pár ezer forintot bukott a dolgon. A következő hónapban is folytatta a napló vezetését, mert be akarta bizonyítani, hogy márpedig ő profitál ezen… Az azt követő hónapban meg elkezdett lejönni a cuccról, pár hónap múlva abbahagyta a nyerőautomatázást.
Az élmény érthető. Pár ezer forint neki nem osztott, nem szorzott, különösképpen nem volt érdekes, hogy egy vagy kétezer forintot bukott aznap. Nem tűnt neki, hogy sok kicsi sokra megy. Viszont mikor nagyritkán nagyobb nyereményt ért el, az jelentősebb összegnek tűnt. De itt is az átlagot inkább a maximummal, mintsem a tényleges átlaggal azonosította.
~ ~ ~
> Akkor kijelenthetjük, hogy az időjárás előrejelzés egy nagy nulla.
És mi ez, ha nem egy erős torzítás. Az előrejelzés két paramétert egészen pontosan jelzett előre, egy paramétert esetleg meg kissé pontatlanabbul, hiszen azért nem arról volt szó, hogy egész nap esett az eső, vagy Budapest nagy részén 30 mm csapadék esett le egy órán belül.
Focis hasonlattal te a két gólt, meg az egy kapufát – ahol véleményes, hogy befele, vagy kifele pattant le a labda – azt nevezed nullának.
De a dolog amúgy könnyen ellenőrizhető objektíven. Legyél következetes Lajos bácsi! Írd le előre egy hónapra a te hasra ütésedet, hogy mondjuk június végéig melyik nap hány fok lesz a maximum hőmérséklet egy kiszemelt városban, hány mm csapadék fog esni. Akár használhatsz időjárási statisztikát is hozzá. Aztán minden napra legyezd le, hogy mit mond az adott napra a 3 napos előrejelzés. Július elején meg összegezd, hogy az előrejelzés mennyivel tér el a tényleges időjárástól, meg a te hasra ütéses számaid mennyire térnek el a ténylegestől. Ez egy objektív értékelés lesz. Ha az előrejelzés szignifikáns módon közelebb áll a tényleges időjárástól, mint a hasra ütéssel megadott számaid, akkor aligha lehet azt mondani, hogy az időjárás előrejelzés egy nagy nulla. Maximum azt, hogy az időjárás előrejelzés a tudomány jelenlegi állása mellett nem felel meg a te szubjektív igényeidnek, elvárásaidnak. De azért lássuk, hogy különbség van aközött a kijelentés között, hogy a Budapest-Szeged IC semmire nem jó, felesleges dolog, nem gyorsabb vonattal menni, mint gyalog, meg aközött a kijelentés között, hogy az adott járat nem tudja az általad elvárt 150 km/h átlagsebességet teljesíteni.
Majdnem azt írtam, hogy ha valóban ennyire nem jönne be a meteorológia, akkor már rég nem lenne időjárás-jelentés, de aztán eszembe jutott, hogy a horoszkópok sem haltak ki. :D
De tényleg, a napi időjárás-jelentés átlagban ,statisztikában közelebb jár a találathoz, mint az ellenkezőjéhez.
Működik, de csak az időjárási folyamatok kaotikusságához és az előrejelzés készítéséhez használható idő és költség kereteihez mérten.
Ha a Föld légkörét tele tudnánk szórni levegő, folyamatosan jelet, adatot küldő nanorobotokkal, legalább lég-köbkilométerenként pár százzal és azok adatait fel is tudnánk dolgozni azonnal, valószínűleg sokkal pontosabb eredmény lenne.
De azért ennek a realitása is felmérhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!