Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elképzelhető, hogy nem 3% a...

Elképzelhető, hogy nem 3% a koronavírus halálozási rátája hanem úgy 10-20% között van?

Figyelt kérdés

Eddig 923,843 valamilyen kimenetellel végződő esetet regisztráltak amiből 188,872 (20%)


Ez az arány persze csökkenhet, de nem látom hogyan menne le már 3%-ra.


2020. ápr. 23. 20:54
1 2 3
 21/26 Wadmalac ***** válasza:

"Elég komolytalan becslések hiszen eltérnek egymástól erősen, így nem adnak reális képet arról, hogy mekkora lehet a tényleges arány."


Mert nincs semmi elegendő alap pontosabb becslésre.


Optimista becslés szerint a nem regisztrált betegek száma a regisztráltak 5-10-szerese. Pesszimista becslés szerint 20-40-szeres.

Valahol a kettő közt lehet az igazság.

2020. ápr. 24. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 Wadmalac ***** válasza:
50%

" Akkor miért van nyugdíjas 9 előtt és és 12 után a boltban?"


Elég jó lehet az életkor-saccolód, ha ezt így ki mered jelenteni.

Anyám 71, de személyi nélkül nem engedik be. :D

2020. ápr. 24. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 sadam87 ***** válasza:
100%

#20

Akkor még egyszer megpróbálom leírni, hátha átmegy. Valóban pontatlan becslések (de ez nem azt jelenti, hogy komolytalanok). De abban mind egyetért, hogy a fertőzöttek száma a teszttel kimutatott számának többszöröse. Ezt még tényként kezeljük, és ezt ahogy látom, te sem tagadod ("Lehet 2-szer több de lehet 10-szer több mint az igazolt fertőzések száma.") Ez alapján a halálozási ráta legfeljebb a fele annak, amit mutatnak.

Azt is írtad, hogy csak olyan esetekhez érdemes viszonyítani, ahol nagyrészt lefutott a járvány. Én ezt megtettem, ilyen országokban 3-7% halálozási rátát találtam a lezárt esetek lapján. Ha abból indulunk ki, hogy legalább kétszer ennyi fertőzött van (és ezt te sem cáfoltad), akkor maximum 3,5% halálozási rátát kapunk.

És még egy szempont. Bemutattam egy esetet (Diamond Princess), ahol mindenkit leteszteltek, így pontosan tudjuk a fertőzöttek és a halottak számát is. Itt 1,8% lett a halálozási ráta úgy, hogy az átlagéletkor viszonylag magas volt.

Összegezve: abban egyetértek, hogy jelenleg marha nagy a bizonytalanság a halálozási ráta körül. Ugyanakkor azt, hogy 10-20% lenne a halálozási ráta, szinte teljes bizonyossággal ki lehet zárni.

2020. ápr. 24. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 A kérdező kommentje:

Az tény, hogy jóval több a fertőzött mint amennyit diagnosztizálnak hiszen sokan tünetmentesek, de az ő számukat sosem fogjuk megtudni, hacsak nem lesz széles körű antitest tesztelés.


Az elhalálozások számát illetően is vannak viták, például Angliában, ahol csak a kórházban elhunytakat számolják bele. Így az elhalálozások száma is lehet magasabb mint a közölt.


Országosan nagyon eltérő a halálozási ráta.


Érdekes lesz majd megvizsgálni egy Olaszország, Spanyolország, Franciaország, USA halálozási rátáját amikor ezekben az országokban lecseng. Biztosan magasabb lesz mint a német, osztrák vagy dél-koreai.

2020. ápr. 24. 13:12
 25/26 Wadmalac ***** válasza:
50%

Az tuti.

És tényleg, csak a teljes lecsengés után lesznek fix adataid.

Fix, de akkor sem pontos, hiszen te is írod, sok fertőzés sosem derül ki.

2020. ápr. 24. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 sadam87 ***** válasza:

"Az elhalálozások számát illetően is vannak viták, például Angliában, ahol csak a kórházban elhunytakat számolják bele. Így az elhalálozások száma is lehet magasabb mint a közölt."

Ez is igaz, mellékeltem is egy cikket. Ugyanakkor a halálozások számát valószínűleg még mindig pontosabban meg tudjuk mondani, mint a fertőzésekét.

"Országosan nagyon eltérő a halálozási ráta."

Igen, de a jelenlegi adatokban az egyik legnagyobb eltérést a tesztelés mértéke, illetve a járvány eltérő állása okozza. Azzal persze egyetértek (írtam is), hogy a tényleges halálozási rátában is lehetnek jelentős eltérések országonként.

"Érdekes lesz majd megvizsgálni egy Olaszország, Spanyolország, Franciaország, USA halálozási rátáját amikor ezekben az országokban lecseng. Biztosan magasabb lesz mint a német, osztrák vagy dél-koreai."

Valószínűleg igen. Ezért is mellékeltem Svájcot is, ahol például szintén nem kezelték túl jól a járványt (bár még mindig lényegesen jobb volt ott a helyzet, mint Olasz- és Spanyolországban).

Egyébként érdemes megnézni, hogy Olaszországon belül is mekkora eltérések vannak a halálozásban (például Lombardy és Veneto tartomány között). Az is jól látszik, hogy a halálozási és tesztelési arány eléggé ellentétesen mozog: ahol sokat teszteltek, ott alacsony a halálozási arány, és fordítva. Ez is arra utal, hogy az eltérések elsősorban annak köszönhetők, hogy eltérő arányban tárták fel a fertőzötteket. (De természetesen a tényleges halálozási arányban is minden bizonnyal vannak eltérések.)

[link]

2020. ápr. 24. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!