Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Átlagsebesség számításakor a...

Átlagsebesség számításakor a megállásokat is beleszámítjuk?

Figyelt kérdés
Tehát amikor a sebesség v = 0.
2020. ápr. 22. 21:00
 1/5 2*Sü ***** válasza:
100%
Attól függ, hogy mire vagyunk kíváncsiak…
2020. ápr. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Atlagsebesseget ugy szamolunk, hogy a kiindulasi pont es a vegcel kozotti tavolsagot elosztjuk az ut megtetelehez szukseges idovel. Minden mas kozbenso esemeny irrelevans.
2020. ápr. 22. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
#1 És mitől függ, hogy mire vagyunk kíváncsiak? Ha egy feladatban átlagsebességet kell számolni, és van, amikor álló helyzetben van az adott tárgy (pl. autó), akkor hogy kell számolni, ha a feladat erről nem ír semmit?
2020. ápr. 22. 22:12
 4/5 A kérdező kommentje:

Itt azt írja, hogy bele kell érteni a megállásokat is:

[link]


Itt meg van egy speciális képlet, amiben csak a sebességek szerepelnek, tehát álló tárggyal nem számolnak. Mert nyilván, ha az utak (szakaszok) megegyeznek, akkor hiába állt meg a kocsi 1 órára pihenni, ugyan azt az utat tette meg, és ugyan azzal számolnak.

[link]

2020. ápr. 22. 22:19
 5/5 2*Sü ***** válasza:

Vegyünk egy példát más területről. Pistikének hétfőn 6, kedden 7, szerdán 7, csütörtökön 6, pénteken 4 órája van az iskolában, akkor átlagosan hány tanórája van? Nyilván feltételezzük, hogy az átlagot itt a tanítási napokra kell értelmezni, és így átlagosan 6 óra jön ki. Nyilván nem számoljuk bele a hétvégéket, ünnepeket, szüneteket. De ha mondjuk a világítás költségének éves szintje érdekel minket, akkor meg lehet, hogy beleszámoljuk a hétvégéket, szüneteket is, és 180 tanítási nappal számolva egy évben mindjárt 2,98 óra jön ki.


Ha az autós példánál nézzük, akkor ha az a kérdés, hogy átlagosan mennyi idő alatt lehet elvileg megtenni mondjuk egy Budapest-Bécs távolságot, akkor nyilván nem számoljuk bele a pihenéssel töltött időt. Ha meg az a kérdés, hogy Józsi mennyi idő alatt fog felérni, ha közben megáll kétszer a mosdónál, akkor meg de, beleszámoljuk.


Ha úgy általában az átlagsebességre kérdez rá a feladat, akkor nincs teljesen egzaktul megfogalmazva ugyan, de az összes útnak és az összes időnek a hányadosát kell kiszámolni. Nyilván az összes időbe beletartozik a megállással töltött idő is.


> Itt meg van egy speciális képlet, amiben csak a sebességek szerepelnek


Igen, de ez két azonos útszakaszokra vonatkozik. (Mondom kettőre. Mondom azonos útszakaszra.) Mikor állsz, az is egy útszakasz, csak éppen 0 méternyi útszakasz, így nyilván nem egyenlő az előtte, vagy utána megtett útszakasszal, aminél a sebesség nem nulla.


~ ~ ~


Szóval összességében az átlagsebesség az összes út és az összes idő hányadosa. Ki kell számolni az összes utat, ami egy-egy részszakasz hosszának az összege lesz. Ki kell számolni az összes időt, ami meg az egyes szakaszok megtételéhez szükséges idők összege lesz. Aztán el kell osztani a kettőt egymással, és megkapod az átlagsebességet.


Ha úgy tetszik, akkor ebben az esetben veheted úgy, hogy v=0,0000000001 m/s.

2020. ápr. 22. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!