Az átlagsebesség vektormennyiség?
Namost a sima sebesség is út/idő, ott hogy-hoyg nem akadtál fenn ezen? Nem lehetséges, hogy az út az mégiscsak egy vektormennyiség? (Nekem nem mindegy, hogy valami jobbra megy vagy balra.)
Vagy képzeld el, hogy valami megy egy irányba 20-szal egy ideig, majd kicsit jobbrafordul és megy 30-cal ugyanannyi ideg, akkor ugyanaz lesz az átlagsebessége mintha elfordulás nélkül menne 30-cal? Nem zavaró, hogy tök máshol lesznek? Nem zavaró, hogy a két külön sebessségvektor megmondja hogy hol lesznek, de az átlagsebesség nem?
Skalár.
Itt egy pár ember belekeveri az elmozdulásvektort, teljesen tévesen. Az átlagsebesség skalár: a teljes megtett út és a megtételéhez szükséges idő hányadosa. Így definiálták, kész.
A v felett látható vonás az átlagot jelzi. A legtöbb helyen az alulvonás van fenntartva a vektormennyiségek számára.
Ahogy akarod.
Mondhatod azt, hogy _2 és _1 állapotok között értelmezed, ekkor:
v_átlag = (x_2-x_1) / (t_2-t_1).
Ez egy vektor.
Ez nem túl hasznos fogalom. Például a forma-1 autók átlagsebessége a teljes futamra nézve 0.
Ennél egy fokkal jobb fogalom, hogy ha bevezeted az S ívhosszfüggvenyt (mondjuk a pillanatnyi sebesség nagyságának az integrálja), és S(t_2) - S(t_1) megadja a megtett út ívhosszát, ekkor
v_átlag = (S(t_2)-S(t_1)) / (t_2 - t_1)
Ez skalármennyiség.
E szerint S(t_2)-S(t_1) az körülbelül (pálya hossza)*(körök száma). Így az átlagsebesség is körülbelül 200km/h.
Egyénként mindkettõ jó és értelmes fogalom. Szövegkörnyezetbõl kiderül hogy melyikre gondoltak éppen.
> "Egyébként az egyetemi fizika füzetembe is leírtam felkiáltójelekkel (valószínűleg a tanár "javaslatára"), hogy az átlagsebesség nem vektormennyiség."
Akkor meg mi a kérdés?
Látom a válaszadók is elég bizonytalanok...
A helyzet az, hogy általános esetben bizony vektor. Viszont tipikusan szilárd testek mechanikájában átlagsebesség alatt gyakorlatilag a pályasebesség átlag értjük, mivel ez a legkézenfekvőbb.
Viszont pl. áramlástanban vektorként van definiálva, mivel több száz, ezer részecske együttes mozgását így lehet jól jellemezni, hiszen valamennyi fizikai jellemző térben változik.
Na ez az oka annak, amit a kérdező tapasztalt, hogy egyes szakterületeken skalár, másoknál vektor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!