Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az idő vektormennyiség?

Az idő vektormennyiség?

Figyelt kérdés
2011. jan. 10. 01:19
1 2
 1/17 anonim válasza:
100%

nem, skalár mennyiség... nincs neki iránya

legalábbis én így tanultam :D

bár lehet hogy a fluxuskondenzátornál úgy kéne vele számolni :D

2011. jan. 10. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Szerintem (és pl. Newton szerint is) van iránya. Szerintem olyasmi ez mint a mágneses tér ugye...kölcsönhatásban jelenik meg. Nem tudod megérinteni. Nah most az idő az pl a sejtek vagy más anyagok változásában jelenik meg. És ha skalár lenne, miért beszélnénk időutazásról előre ill. vissza? Ezek pont hogy "vektoriális" fogalmak. És grafikonnál... sebesség, gyorsulás, hőmérsékletváltozás AZ IDŐ FÜGGVÉNYÉBEN... jó, ok, hogy akkor a tömeg is lehetne vektor, mert növekszik, meg csökken. De ha ma 52kg vagy jövő hónapban lehetsz 50, utánna 54, de ha ma 20 éves vagy, soha nem leszel már 15.

De nem értem... Meg ugye...skalárként tanítják.

Valaki meggyőzne egyikről vagy másikról, légyszi? :)

Köszönöm.

2011. jan. 10. 01:39
 3/17 anonim válasza:
joh hát én ehhez így már nem értek, de a tömeget is lehet grafikonon ábrázolni mondjuk a sűrűségnél, ha jól értem a gondolatmeneted :)
2011. jan. 10. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Az idő egy fogalom. Az anyag változásának jellemzésére használjuk, de igazából nem egy létező, kölcsönható, bármire hatást kiváltó valami. Nem olyan mint a tömeg, és nem is olyan, mint azok a fogalmak, amikkel jellemzünk valamit (mint például a sebesség, erő, stb is). Gyakorlatilag anyagmentes helyen nincs is értelme az időről beszélni, hiszen azokon a helyeken nem is bizonyítható a léte. Az hogy csak "egy irányba folyik", nem olyan, mint mondjuk az erő hatásvonala, ami jól köthető a tér egyes pontjaihoz, azaz az iránya (vektora) koordinátákkal jellemezhető. Az idő tehát az anyagi világ velejárója, és ahol az anyag jelen van, jelen van az idő is, értelmezhető is. Viszont nem vektormennyiség. Én úgy értelmezem a vektormennyiségeket, amikkel jól jellemezhetünk eseményeket, irányuk és irányuk változása függ más jellemzőktől, és ezek az irányok pontosan definiálhatóak függvényekkel, jellemezhetőek térkoordinátákkal. Az idő nem ilyen ...


maci

2011. jan. 10. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Attól, hogy az idő függvényében ábrázolsz valamit, attól nem lesz vektormennyiség.


Ha egy testre erő hat, gyorsul, sebességre tesz szert, abba az "irányba", amerre a rá ható erők eredője mutat, hogy mekkora utat tesz meg, azzal, csak beszorozzuk, mintha egy skalár lenne. (mert az)

2011. jan. 10. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes kérdést tettél fel. Egy vitát mindenképpen megér.

Szóval úgy tanítják, hogy az idő skalár mennyiség. Viszont a "3 térbeli dimenzió" leírható vektorokkal, tehát a tér pontjai vektormennyiségek. Ha az időt is dimenziónak nevezzük, akkor viszont az miért nem vektormennyiség?

[link]

[link]

Utánanéztem pár dolognak, de kifejezetten az idő vektor voltára nem utalnak.

Szerintem viszont nem hülye gondolat az időt vektornak felfogni. A modern fizikában még sikered is lehet. Valami kvantumgörbítőt, vagy időkaput itt kitalálsz még a végén. :) Komolyan mondom. Einstein is itt kezdhette valahol. Hogy b.sszátok meg, nem áll össze a kép. Mi az ami körülvesz minket: a fény. Mennyi annak a sebessége, meg hogy függ össze az energiákkal. Szóval vektoridő elmélet. :) Nem rossz.

27f

2011. jan. 10. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Maguk a skalárok is tekinthetők vektoroknak, de egy dimenziós vektorok lesznek.
2011. jan. 10. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

27f: Rajtad nevettem egy jót, a jövőmet illető feltételezésed miatt. :D Hát.. úgy legyen! ;) Köszönöm, hogy bátorítasz.

És köszönöm a válaszokat is, bízom benne, hogy lesz még. Nagyon foglalkoztat a kérdés. Utánna fogok járni behatóbban, csak most vizsgákra készülök :S

Egyébként én 19L vagyok :D Éljen a fiatalság és a fizika! :D

2011. jan. 11. 00:47
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen igaza van a kérdezőnek, hisz az iskolában úgy tanítják, hogy a vektormennyiségeknek nagyságuk és irányuk is van.

Az időről pedig úgy véli a kérdező, hogy annak van iránya, és ebben nem mond teljesen csacsiságot.


Nos valójában az időt amiatt tekintjük skalár mennyiségnek, mert ez a kérdező által is meglévőnek elfogadott időirány csak egyféle lehet.


A valódi vektromennyiségek eetében az irány nem csak egyetlen kitüntetett irány lehet, hanem tetszőleges.

Hogy téli példát hozzak, egy szánkót nem csak észak felé mutató erővel húzhatok, hanem dél, vagy éppen délkelet felé is ...

2011. jan. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Igen, ez mind érthető. És ha pont emiatt az egyetlen irány miatt alkot egy negyedik dimenziót?
2011. jan. 12. 22:07
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!