Ha egyszer megszületik a mesterséges intelligencia, mit fog gondolni istenről?
"Legalábbis ezekből a neurális hálókból nekem egyáltalán nem az következik, hogy ezek a rendszerek bármilyen keretek közé lesznek szorítva. (Mint ami a tökéletes objektivitás)."
Jogos a feltételezés.
A tanuláshoz inputként szükséges információmennyiség valószínűleg alapból lehetetlenné teszi az infók tökéletes filterezését egy tárgyilagos eredmény eléréséhez.
És akkor még ehhez adódik az említett fejlődési randomitás.
Ha az emberi agy működéséhez nagyon hasonló célunk van, a kaotikus tényező is szükséges.
Itt ami érdekes lehet, ha már a kezdetektől mesterségds direktívákat adunk meg a fejlődéshez és tanuláshoz (ezt nem tudom technikailag leírni)
Pl hogy minden döntésében vegye figyelembe az objektivitást.
Akkor lehetséges, hogy eljutunk egyszer a Skynethez, mivel könnyen juthat arra globális szinten, hogy az emberiségnek az lenne a legjobb ha leírtana mondjuk 7.9 milliárd lakost, és a maradék 100 milliót tudatosan szaporítaná.
Már ha megtanítjuk modellezni. A rideg matematikai modellekből gyakran ilyen eredményem esnek ki 😃
Ja és egyébként nem definiáltuk pontosan milyen AI-ről van itt szó. Mert a lehetőségek végtelenek.
Ha azt vesszük az emberi intelligenciát számtalan tényező korlátozza. Az idegsejt és kapcsolatszám, alvás-ébrenlét, véges élettartam, érzelmek mint a félelem, ösztönös célok mint a túlélés és a szaporodás.
Ezek adják a mindennapi motivációnkat és határozzák meg döntéseinket. Ezért is válnak hívővé emberek.
Egy AI-t nem korlátoz semmi fizikailag. Nincs tudati korlát, nincs napszaki ritmus, nincsenek érzelmek és nem hal meg.
Ezért ha nem avatkozunk be mesterséges direktívákkal, akkor a lehetőségek végtelen és ijesztő tárháza alakul ki. Létrejöhet a intelligencia szingularitás, ami már lehet létre is jött valamilyen intelligens faj által a Tejúton.
"Már ha megtanítjuk modellezni. A rideg matematikai modellekből gyakran ilyen eredményem esnek ki 😃"
Tekintve, hogy az életnek a világegyetem működése szempontjából nulla értelme és jelentősége, értéke van, színtiszta objektivitással nézve valóban egy szükségtelen, kiszűrendő káosztényező. :)
Viszont, ha egy AI képes lesz önnön létezését felfogni, annak pozitív értéket tulajdonítani, akkor, minek nevezzem, objektív empátiával hasonlóan fogja értékelni a biológiai öntudatos intelligenciát is.
Valahol természetesen ez már szubjektív, hiszen az önnön létezés önérdekéből, önzéséből keletkező folyomány.
Na aztán programozó legyen a talpán, aki az ilyen zavarosban értékesen tud halászni.
:)
"Egy AI-t nem korlátoz semmi fizikailag. Nincs tudati korlát, nincs napszaki ritmus, nincsenek érzelmek és nem hal meg."
Nos, kevesebb korlátja van, mint nekünk, de azért akad dögivel.
Kapacitás, processzorsebesség, kommunikációs sebesség sosem lesz végtelen.
A fizika neki is fizika.
De hogy jócskán túlnőhet minket, az tuti.
Ja persze, fizikai korlátok adódnak, de skálázható. Újabb és újabb egységek csatlakoztatásával nincs akadálya a növekedésnek.
Persze itt ezer kérdés tisztázatlan. Ha eljutunk ide, önként alárakjuk a legújabb kvantum GPU-kat? Vagy legyártja magának ahogy a Transzcendensben?
"Vagy legyártja magának ahogy a Transzcendensben?"
Öntanulás következő lépcsője az önfejlesztés.
A tudományos fejlődéshez nem is biztos, hogy kell a feltalálói zsenialitás, a kreatív szikra.
Ha van elég kapacitásod sok variációt gyorsan megvizsgáltni, a "találgatás" is tökéletes fejlesztési módszer.
#27, Amúgy a kutatás is egyre inkább erre halad.
High throughput hatóanyagtesztelés. Automaták rácsepegtetnek sejtkultúrákra, szövetekre/organoidokra a gyógyszerjelölteket és kiválogatják aminek valamilyen hatása van
Gyógyszergyárak kutatórészlegében már automata patchelő egységek vannsk, mérik a sejtek elektromos tulajdonságait és fluoreszcens képét mikroszkóp alatt. Teljesen automatizálható.
Már többször meséltem a kínaiak mit csinálnak neurobiológiai kutatás alatt. Több ezer kísérleti egér, üveggel helyettesített koponyadarabbal. Egy automata leemeli a ketrecet, betolja a mikroszkópegységbe, és egy mágneses szerkezet beszívja az állat fejét a gépbe, majd fluoreszcens képalkotással leméri egy automata kísérlet alatt. Pl csíkokat vetítenek neki, vagy nyalogatnia kell stb. Ketrec kitol, vissza a polcra a robottal.
Napi 24/7 ez megy, nagyságrendekkel hatékonyabb mint a humán kutató :)
Lassan adatgyárak lesznek, és a kiértékelés is neurális hálókkal történik automatán. Direkt úgy van összerakva a program, hogy Nature cikkábra formátumba köpje ki az eredményt 😃
Az a pár kutató-fejlesztő egyre inkább matematikus, fizikus, mérnök aki ért a tudományhoz így tudja hogyan programozza fel az automata kísérletet.
Szóval ezt kb egy AI is végig tudja próbálgatni'
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!