Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egyszer megszületik a...

Ha egyszer megszületik a mesterséges intelligencia, mit fog gondolni istenről?

Figyelt kérdés
Ha a világ összes tudásával rendelkezik.
2020. febr. 14. 03:14
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
24%

"mit fog gondolni istenről?"

Semmit!

Kihagyom a programozásából Istent. Számítástechnikai szempontból csacsiságnak minősülő dolgokkal nem terheljük az informatikai rendszereket. [Egy meteorológiai szuperszámítógéptől sem fogom megkérdezni, hogy a ciklon létrejöttéhez most Isten jobb, vagy bal szemmel kacsintott egyet. Amikor van elég tudományosan jól mérhető adat, amiből a rendszer elég jó előrejelzést készít a betáplált modell alapján. Minek fárasztanám Istennel?]

[Vagy fogalmazzak csúnyábban. Isten csak egy emberi ötlet arra, hogy megmagyarázzuk a tudományosan még nem jól definiált dolgokat. Csakhogy egy vasdarabnak, akármilyen jó szoftver fut is rajta, nincsenek ötletei!!!]

2020. febr. 14. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
70%

Olvasd el Isaac Asimov: Logika (Reason) című novelláját, érdemes.


De a teljes Robot univerzuma nagyon jó.

2020. febr. 14. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
55%

#11 Itt most egy általános értelemben vett AI-ról van szó. A kérdező erre gondolt, lényegében az emberi inntelligencia lemásolásáról és kiterjesztésérő.


Téves ha ezt keverjük a jelenlegi ML alkalmazásokkal, ami egy részhalmaza ennek.


A fenti rendszert nem fogsz programozni, mert nagy valószínűséggel többféle neurális hálózat kombinációjából lesz kialakítva. A szinaptikus súlyokat valószínűleg emberi ésszel már nem lehet majd dekódolni. Ahogy az emberi agyban sem lehet tudni egy-egy szinaptikus súly mit csinál, mert az egy bonyolult matematikai nemlineáris integráció alapján vezet pl az asszociációs memóriához.


Itt is ez a helyzet, az agyban egy elvont fogalom, vagy akár egy kutya képe nem bitenként van tárolva hanem egy komplex szinaptikus hálózati kódban és struktúrában.


Ezért sem lehet majd valószínűleg kiszűrni vagy programozni így egy általános emberi intelligens AIt, hogy ne foglalkozzon Istennel.


Ez már nem egy intelligens informatikai célrendszer lesz, hanem egy gondolkodó lény. Azt pedig tanítani lehet, keretek közé szorítani, vagy ha léteznek majd megfelelö eszközök, esetleg a neurális hálókba közvetlenűl beavatkozhatunk... de továbbra is feketedoboz lesz az, amiről igazán nem tudjuk majd mit és hogyan kódol. Ezért sem lehet beleírni hogy:


clear data.god

2020. febr. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
25%

Az intelligenciának nem feltétlen része a vágyakozás, reménykedés, vagy a hit.

Már a feltételezés is megkövetel egyfajta alátámasztott valószínűséget, ami racionális számításból ered, az olyan irracionális feltételezés, mint az istenek léte - nem az intelligencia szerves része, talán az viszont igen, hogy ha már létezik ilyen hit, akkor azzal intelligensen kezdeni kell valamit.

Egy mesterséges intelligencia nem engedheti meg magának, hogy ilyen bizonyítatlan dolgokat akceptáljon. mint mondjuk istenek, legendás lények, egyszarvúk, manók, tündérek, koboldok, kentaurok, angyalok, démonok, dzsinnek, stb... és az egyéb különféle bizonyítatlan hitek, ennél feltétlenül racionálisabbnak kell lennie kezdettől, mert kinek hiányzik egy őrült, kényszerképzetes AI?

2020. febr. 15. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 Wadmalac ***** válasza:
100%

A mai tanuló AI-k a netet böngészve megtanulnak minden szokványos emberi reakciót.

A hülyeséget is.

Csak az így alkotott kép nem saját véleménye, hanem a begyűjtött infók "esszenciája".


Egy elképzelhető "valódi" AI viszont elvileg az objektivitás tökéletes példája lenne.

Ha pedig teljesen objektív, akkor a véleményét valamiről csakis a beszerezhető ténybizonyítékok alapján építené fel, nem az alapján, hogy az adott dologról hányan mit hisznek.

A jelen tudásunkra alapozva annyit mondhatna, hogy "Isten? Nincs nyoma a létezésének.".



Amúgy megjegyezném, hogy egy teljesen objektív AI-nek NINCS is igazi véleménye. Csak döntései, következtetései, megállapításai lehetnek.

A vélemény már szubjektív dolog.

2020. febr. 17. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
Azt hiszem Wadmalac leírta a tökéletes Istencáfolatot, hiszen egy olyan intelligencia, mint amit Istennek feltételeznek, nem lehet ennyire szubjektív, nem érdekelheti például az engedelmesség és nem szabhatná meg, mi a jó és mi a rossz, mert ezek viszonylagosak.
2020. febr. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

#15, Nehéz ezt a szubkektivitást megfogalmazni egy intelligenciánál.


Mi a saját vélemény?


Egy emberi intelligenciát felfoghatjuk egy szuperszámítógépnek.


Mi a saját véleményed? A neurális hálózat külső és belső állapotokra adott válasza. Egy entitás véleménye tehát minden esetben a külső állapotnól következik, egy training set határozza meg.


Amit mi szubjektív véleménynek hívunk, az valójában a külvilág leképződése, integrációja.


Ilyen értelemben egy AIt is tanítani kell majd, és a válasz ennek a függvénye lesz minden esetben.


Az már másik kérdés, hogy az embernél a hit miért alakult ki evolúciósan, és ez miért nem törvényszerű egy AI-nél, ami nem evolúciósan fejlődött ki.

2020. febr. 17. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 Wadmalac ***** válasza:

"Amit mi szubjektív véleménynek hívunk, az valójában a külvilág leképződése, integrációja.


Ilyen értelemben egy AIt is tanítani kell majd, és a válasz ennek a függvénye lesz minden esetben."


Nem tudom, én a vélemény szót elválasztanám az inputok sima matematikai felmérésétől és az abból alkotott outputtól.


Szóval semmiképpen sem tenném egyenlőségjellel az objektív megállapítás mellé.

A véleményhez nem szükséges minden döntési paraméter ismerete. Ettől nem is olyan megbízható, mint egy objektív megállapítás.

2020. febr. 17. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:

Szerintem egy tökéletesen objektív AI csak programozással érhető el... úgy meg nincsen megfelelő eszköztárunk hozzá.


Jelenleg a legnagyobb esélye az AI-nek egy komplex, többszintű neurális hálózattal lehet.


Lehet majd felfedeznek valami más és trendi dolgot, de úgy tűnik a mesterséges neurális hálók lesznek a befutók.


Amint viszont belevisszük a rendszerbe a szinaptikus súlyokat és valószínűségi kiértékelést lényegében hasonló egységet hozunk létre mint az agy.


Ha ezek a hálózatok tudnak fejlődni is, úgy tanulni, hogy nem csak a szinaptikus súlyokat írja át a tanulás (mint a klasszikus értelemben) hanem a struktúrát is tudják fejleszteni... akkor a lehetőségek határtalanok és szerintem megjósolhatatlanok.


Legalábbis ezekből a neurális hálókból nekem egyáltalán nem az következik, hogy ezek a rendszerek bármilyen keretek közé lesznek szorítva. (Mint ami a tökéletes objektivitás).


Mindig logikus, rideg és gépszerűnek képzeljük el az MI-t, de már most látszik, hogy inkább hasonlítanak a kaotikus rendszerekhez.


Ahol ma a generatív neurhálók tartanak, az kifejezetten furcsa, ijesztő és torz hallucinációkra emlékeztet... és korántsem logikus programokra.


Pl a Google Deepdream. Ebből látszik, hogy ha egy AI-t ilyen generatív egységekre építünk, akkor a lehetőségek határtalanok és nem tudjuk pontosan mit teremtünk...de hogy racionális nem lesz az biztos 😃


[link]

2020. febr. 17. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
100%

Ez a kedvenc generatív neurhálós videóm.


[link]


Nekem hetekig rémálmaim voltak ettől a sz.rtól 😃

2020. febr. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!