Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Az izraeli könnyűzene mióta...

Az izraeli könnyűzene mióta lett ennyire keleties és közel-keleties hangzású? Van köze az értelmiségi revizionista cionistákhoz?

Figyelt kérdés

Az izraeli zsidók többsége a diaszpórából tért vissza: sokan Európából vagy Amerikából tértek haza, sokan (Közép-Európából, Kelet-Európából vagy Nyugat-Európából származó) askenázik vagy északi (tehát nem észak-afrikai, hanem dél-európai) szefárdok, tehát alapvetően európai kultúrkörben nevelkedtek és ha a világot általánosságban nézzük Ázsiával és Afrikával együtt és nem soroljuk Kelet-Európát is már a kelethez, akkor nyugati kultúrkörben is részük volt. Nyilván voltak észak-afrikai és nyugat-ázsiai származásúak is, de ők nem olyan nagyon sokan. Tehát logikus lenne, ha a zenéjük is alapvetően nyugati hangzású csak héberül.


Ennek ellenére a könnyűzenében is mást tapasztalunk. Tipikus közel-keleti hangzatok, hangszerek, keleties hangzás, éneklési stílus. Eléggé hasonlít ahhoz, amit arab, egyiptomban, berber, szír területeken hallhatsz könnyűzeneként. Persze vannak olyan zenék is, amelyek nyugatiasabbak, de azokban is feltűnik jó pár közel-keleti jegy.


Például bulizós zenegyűjtemény az izraeli függetlenség nap, valamint a gyarmat státusz igának legyőzésének ünnepére: https://www.youtube.com/watch?v=7Lyq-FSXhEM


Még az arab és berber gyökerekkel rendelkező rai zenéhez tudnám a legjobban hasonlítani. Sokban van persze valamilyen nyugati hatás, de európai fülnek erősen egzotikus és keleties. Gyakran hasonlít tényleg a más sémita és sémi-hámi eredetű népek modern könnyűzenéihez, valamint amblock a közel-keleti népek könnyűzenéihez is hasonlít, legtágabban pedig amblock inkább keletiesnek hallom.


Tipikus rai, bár nem arabul/berberül, hanem franciául: https://www.youtube.com/watch?v=gzlHucbD76U

Ugyanígy rai csak arabul:

https://www.youtube.com/watch?v=tTcnIYYeZI8


Vagy amire még jobban hasonlít, arab, asszír és arámi hasonló tematikájú zenék: https://www.youtube.com/watch?v=iOP9PYLICK8&list=PLX61uQcj2n..

Nyugati-asszír/arámi hibrid zene (itt elsősorban az éneklési stílust kell figyelni): https://www.youtube.com/watch?v=jTD6krePmP8

Bár ebben is van nyugati hatás, de asszír-arámi könnyűzene: https://www.youtube.com/watch?v=jTD6krePmP8


Azon gondolkodtam, hogy van-e köze mindennek azon korai Izraelbe települő revizionista cionistákhoz, akik főként értelmiségiek voltak (művészek, írók, tudósok stb.) szerettek volna elszakadni az európai elnyomás, hontalanság stb. emlékétől, vissza akartak térni az ősi közel-keleti örökséghez, direkt írtak sémita népekre jellemző stílusban (pl. arab és perzsa zenéhez hasonlóan), vagy akár kimondottan a főként ókori izraelita, akár mezopotámiai és egyiptomi irodalomra érintőlegesen rájátszó műveket stb. Az volt a cél eleve, hogy Izrael újra beilleszkedjen a Közel-Kelet és a Kelet érájába, főként az arab, asszír-arámi, beduin arab és más közel-keleti népek körébe és kulturálisan fontos hatalom legyen a Közel-Keleten. Általában erősen nacionalisták voltak egyébként.


Vagy egyszerűen csak újra visszatértek ősi örökségükhöz és újra hasonultak külső hatás nélkül a régi-új környezetükkel?


Mi lehet az ok?



aug. 28. 21:42
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

"Miért nem lehet leírni magyarul: mesterfokozat?" - mert nem néztem ki belőled, hogy tudod mi az. Szerintem még most sem tudod, csak meggugliztad a masters fordítását :D


"Passzív agresszív megszólítás már az első körben, " ???????? - első körben csak annyit írtam, hogy nem kéne mindenbe politikát belelátni. Ha ez neked már paszív agressziv akkor nagy a baj fejben.


DE mivel te elgondoltad hogy ez így van, ezért köpködsz és fröcsögsz mindenre ami nem a te nézetedet támasztja alá. Ezért linkeltem wikiről, de öntelségedben nem ismertél magadra, hogy te vagy az, aki megerősítési torzítás terhelt.


Tetszik, nem tetszik, töri terén amatőr vagy. Lehetsz felőlem PhD elméleti fizikus, vagy summa cum laude mesterszakács, lesz*rom. De ne add el magad történelem szakértőként. Magadat égeted.


HA feleannyira lennél intelligens mint amennyire láttatni próbálod magad akkor feleennyi hosztiben trágárság nélkül is kifejthetted volna az okfejtésed. DE szemmel láthatólag neked arra már nem futotta.


az a baj, hogy olyan mint én kevés , és olyan mint te, meg túl sok is van ezen a , hogy is mondtad szépen magyarul? aha "szájbavert oldalon".


A félművelt modoros hisztis kepesztésed azért szórakoztató :D


Légyszi, ne trágárkodj, az elrontja a varázst. Próbálj fröcsögni anélkül, hátha sikerül.

aug. 29. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

#10.

Na, ok! Már nem csak áltudós vagyok, hanem egy megkeseredett életű valaki is. Remek. Elárulom, boldog életem van alapvetően. Tényleg olyan helyzetben vagyok, nem kívánok semmit nagyon, mivel megvan mindenem, amire szükségem van. Gondolom most kellő módon ideges lettél! ;-)

aug. 29. 23:47
 13/17 A kérdező kommentje:

#11.

Aha, szóval angolul sem tudok szerinted, mert annyira egy legalja valaki vagyok. Értem. Amúgy több nyelven beszélek, több végzettségem van, de direkt nem azzal érveltem, mert tudom, hogy nem érv.


Amúgy van egy olyan érzésem, hogy mi egyszer már beszélgettünk, csak akkor még egy menő márkánál voltál "programmer" hatalmas IQ-val és EQ-val, de azért a pszichológiához akkor is maximálisan értettél. Nem baj, nem szégyen pályát váltani, ha valóbban te voltál az az ócska troll is. ;-) Ha meg nem, akkor meg alapíthatnátok egy anti-kormányt, amitől a Legfelsőbb Örökkévaló mentsen meg mindenkit. Te lennél a régiségügyi miniszter, Zachi Hawass 2.0 (direkt az ő példáját hoztam, mert nem volt túl makulátlan Mubarak alatt a regnálása), ő meg a fejlesztésügyi miniszter. XD :-D Bár a mostani felhozatalnál még talán az is jobb lenne...


Aha... Nem is azzal volt a gond, hogy azt írtad, hogy nem kellene mindenbe politikát látni, hanem ezzel pszichológus, vagy inkább pszichomókus koma: "bár válaszod alapján te ilyesmi ember lehetsz:


[link] "


Nem arra köpködök és fröcsögök, ami nem az én nézetemet támasztja alá. Ha elolvastad volna a kérdést, akkor látnád, hogy az 1. válaszolóéhoz hasonló alternatív feltételezést is felvetettem. Arra köpködök és fröcsögök, hogy olyan lekezelően szólítottál meg már az elején, amire szerintem minden valamire való büszkeséggel rendelkező ember ugrik. Csúsztatsz! A valóságban nem az álláspontodat támadtam, hanem a kommunikációdat és a lekezelő stílusodat.


Te se, pls.! Ha BÁRMI közöd lenne a történettudományhoz, akkor tudnád, hogy ez nem egy homogén massza, amihez vagy értesz vagy nem. Van egy csomó modern kori történelemmel foglalkozó professzor barátom, aki maga is bevallja, hogy nem nagyon tud többet az ókorról egy normál érettségi szintnél, mert nem ezt tanulta, azok az ismeretei már megkoptak. Elméleti fizikából sem lehetsz penge mindenből... Sőt, a gasztronómia terén se.


Pontosan ugyanez az érvelési stratégia volt a másik emberkénél is... Ha felháborodok rajta, akkor biztos igaz. Kár, hogy a pszichológia nem mond ilyet és utoljára oviban mondtam ilyeneket. Valójában az egészséges önérzetét igenis sérti minden embernek, ha valótlanul rágalmazol, úgy, hogy eleve KÉRDÉST írtam ki, nem pedig tudomány tényt akartam leírni, de még csak nem is hipotézist akartam felvázolni. Meg ha intelligens lennél, akkor nem borulnál ki. Hát r*hadtul nincs összefüggés a kettő között... Nem feltétlenül egyenesen arányos az intelligenciaszint és az önbizalom szintje, ahogy a támadások kezelése sem az IQ-tól függ. De ezt abba is hagyom, mert tudom, hogy a pszichológia tényleg nem az én területem, vannak nálam nagyobb koponyák, akik ezt jobban levezetve kifejtették.


Már megbántam, hogy nem kezeltem higgadtan az ocsmány hazudozásod, mert fele annyit sem ér az egész...

Igen, sok ember van ezen az oldalon, aki nem tud valamit, ezért megkérdezi. XXDD Egoista majom...

aug. 30. 00:11
 14/17 A kérdező kommentje:

És igen, van a végzettségeim között történelemmel kapcsolatos terület is. Megjósolom mit fogsz mondani a korábbi emberke alapján: senkit nem érdekel a végzettség, ha nincs mögötte tudás. Csakhogy magas nívójú külföldi egyetemeken nem a kávé mellé osztogatják a papírokat sem. De egyébként nem a szakterületem a modern kori Izrael Állam művészettörténete.


Az meg eleve mulatságos, hogy történettudományra hivatkozol, ha ez eleve inkább egy művészettörténeti vagy zenetörténeti kérdés, nem pedig történészi, ettől függetlenül persze van átfedés a területek között, hisz mindkettő a múlttal foglalkozik bizonyos megvilágításban, ettől függetlenül nem elnevezés kérdése a dolog.

aug. 30. 00:17
 15/17 A kérdező kommentje:

Bár tény, hogy az indulataimat meg kellene tanulnom kezelni, de neked meg illene nem valóságalapot nélkülözve fogalmaznod és wikipédiáznod. R*hadtul bosszant, ha méltánytalanság. Különösen, ha semmi alapja nincs, mert mint említettem kérdeztem, nem pedig tudományos tényt akartam kijelenteni. Erre te leoltottál a fenébe, hogy lássuk csak: megerősítési torzítás ékes példája vagyok (tudtam, hogy van még ott pszichológus diploma is), áltudósokkal vagyok egy közösségben, kontár vagyok, először csak a törihez nem értek, majd amblock semennyire sem vagyok intelligens, én vagyok a beképzelt (utalsz rá, amikor mondod, hogy intelligensnek próbálom mutatni magam), megkeseredett életű vagyok, még angolul se tudok stb. Kinél is van a kutya elásva, ha úgy írsz rögtön vagy csúsztatva vagy szövegértési nehézségekkel küzdve, hogy egy hamis dolgot akarok minden áron bizonygatni, ha eleve kérdeztem...


Bár hagyom is, mert eleve pont annyi válasszal több időt áldoztam rád, mint amennyit kellett volna. "Time is money" Benjamin Franklinnek tulajdonítva, ha már sznobéria, meg angolul irkálunk hangzatos dolgokat mindenféle szükség nélkül.

aug. 30. 00:26
 16/17 anonim ***** válasza:
akkor sem kell mindenbe politikát látni
aug. 30. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Mansour ***** válasza:

Helló emberek, mi ez a balhé? Miért nem lehet normálisan kommunikálni?

4-es: érvelni kellene az ad hominem támadás helyett. És ebben a kérdésben a történelem ismerete éppen nem jelent teljes körű kompetenciát.

Kérdező: megértem a felháborodásodat, de ezzel a szóáradattal csak a támadó fölényét erősíted meg. A támadás szerintem is rosszindulatú volt, de a védekezéseddel csak még jobban lehúztad magad a mocsárba. Azt legalább jól látod, hogy indulatkezelési problémáid vannak, és ezért jobb lett volna egy higgadt megjegyzéssel elengedni ezt a dolgot.

Szomorú azért, hogy egy ilyen kérdésből, ami semmi különösebben érzékeny politikai tartalmat vagy megosztó véleményt nem hordoz, ilyen személyeskedő vita lehet...

aug. 30. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!