Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Miket nevezünk értelmiségi...

Kedves97 kérdése:

Miket nevezünk értelmiségi rap-nek?

Figyelt kérdés
azt mondták hogy a punnany massif is értelmiségi rap, és én csak bólogattam mert nem igazán tudtam mit is nevezünk értelmiségi rapnek.

2014. ápr. 3. 11:59
 1/8 anonim ***** válasza:

hát akiknek mély tartalmú értelmes szövegeik vannak kortárs költészetileg maradandó... nem ilyen "lepippantott a k*rvám szétlövöm a burád" zene mint pl busta vagy majka vagy egyéb szutykok...

talán még a kezdet phiai-t tudnám ide sorolni. de valóban nincs sok belőlük szerintem. de ezt én rap ügyileg teljesen amatőrként mondom előrebocsájtom... :D

2014. ápr. 3. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

pl: Cypress hill, az elso Eminem (Eminem show), stb


magyarorszàgon csak a Belga

2014. ápr. 3. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
szerintem, teszem hozzà
2014. ápr. 3. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nagyjából jól megfogalmazta az első válaszoló. Annyit még hozzátennék hogy az ilyen rapperek többnyire maguk is értelmiségiek, magas iskolai végzettségük van, nem az utcáról vagy a telepről jöttek hanem jól szituált családból. Ez mondjuk a stílusukon is meglátszik, nem igazán használnak szlengeket meg nem is úgy artikulálnak mint egy telepi gyerek. Inkább filozófikusabb szövegük van.

Csak hogy érezd a különbséget:

Telepi rap: http://www.youtube.com/watch?v=1GjL3vCYmSA

Értelmiségi rap: http://www.youtube.com/watch?v=7CrinUeettw&feature=kp

2014. ápr. 3. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Ha bele hallgatsz egy Punnany számba akkor észre veszed, hogy választékos a szövege és csúnya szó szinte egyáltalán nincs benne (bár valamelyikbe van, de az sem az annyira csúnya). (:
2014. ápr. 6. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
48%
Szerintem ilyen nem létezik. A pm-et rap-nek nevezni meg olyan mint az ilyen japán 3 zacsi porból is vízből készült szörnyszülöttet spagettinek nevezni. Igen, úgy néz ki mint az eredeti, de ha lemész a gyökerekig, az égvilágon semmi azonosságot nem fogsz benne találni.
2014. ápr. 6. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

A Punnany igenis rap kategóriába tartozott valaha, de most már kezd átmenni az egész banda egy alternatív pop irányzatba szerintem.

Amit értelmiségi rap-nek neveznék, az az Akkezdet Phiai (AKPH), amit pedig semmiképpen sem neveznék értelmiségi rapnek, az Mr. Busta "zenéje", amiben egyébként magát fényezi és semmi olyan dolgot nem mond el, ami bármit is jelenthet egy embernek. Definíciója a dolognak nincs nagyon, csak példa.

Az AKPH tagjai értelmiségi emberek, ahogy előttem leírták. Olvass bele Závada Péter egy verseskönyvébe, aminek a címe: Ahol Megszakad. Vagy youtube-on keress pár videót amiben Süveg Márk egy slam poetry rendezvény keretében elmondja a Tükör mogult, vagy a Helló-Viszlát-ot. Szerintem a különbség látszik egy AKPH és egy Mr. Busta szám színvonalán.

Remélem segítettem!

15/l

2014. ápr. 7. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A magaskultúra fogalma ugye megvan. Ez olyan rétegtermékeket takar, amik első sorban (bár nem feltétlen kizárólag) egy szűk, adott művészetben jártas közönségnek szól, próbál mélyebb tartalmat, esetleg precízebb és újító formákat kialakítani.

A szubkultúra is takarhat hasonló dolgokat; egyfajta minőségi jelzőt jelent (bár ez néha nagyon vitatható, különösen "külső szemmel"), mégis kevésbé kötjük társadalmi csoportokhoz (klasszikus művészeti értelmiség), és tartalmakhoz (irodalom, festészet stb.). Manapság kezd hasonló fogalmat elnyerni ez, mint a magaskultúra. És ez részben meg is állja a helyét, mivel a legtöbb innovatív dolog a szubkultúrából nő ki. Ez nem csak ma igaz, ez régóta megfigyelhető jelenség.


A Punnany Massif például számos új formát hozott a hazai rapbe, zenébe, és igyekezett olyan hétköznapi gondolatokat újszerűen feldolgozni, amikkel vagy ritkán foglalkoznak, vagy már nagyon elközhelyesültek.

Az már egy érdekesebb kérdés, hogy 10 év alatt egyik elsőszámú fesztiválzenekarrá nőtte ki magát. Gyakori, hogy ha valaki félig-meddig kikerül a szubkultúra mélyvizéből, sok kritikát kap (jogosan vagy nem jogosan), és még azt is kétségbe vonják, amit korábban letett az asztalra.


Az AKPH számomra úgy jött le, hogy a kissé önkényes szófacsarásról szól, és nem első sorban a tartalommal, mondanivalóval próbál újítani. Frequent, aki az alapokat csinálja is odadobja magát a különleges formai világ megalkotásához.

Szvsz. nem kell arról szólnia a művészetnek (még a rapnek sem), hogy állandóan mindenféle társadalmi témákat feszegessen, én például 90%-ban instrumentális zenét hallgatok, és nem érzem úgy, hogy ez nem művészet, mert épp' nem összetört szerelmekről, vagy széthullott társadalomról szaval benne valaki.


Btw. Funktasztikus az, aki számomra minden téren nyújt valamit (témák, formák, hozzáállás).


Összegezve - elég rossz ez a fellengzős kifejezés, hogy "értelmiségi rap", mivel egy olyan társadalmi csoporthoz köt valamit, ami nincs lefedésben a zenei értelmiséggel. Pl. vegyük a rave kultúrát továbbvivő zenészeket, közönséget. Lehet, hogy egy jó részük nem olvasott Ady összest, vagy nem tudja mire jó a Lorentz-transzformáció, illetve sok ember nem tudja értékelni ezeket a zenéket, mégis bizonyos értelemben értelmiséginek számítanak a maguk rétegében.


Ahhoz, meg hogy úgy tekintsenek a rapra/hiphopra az emberek, mint ma az avantgárdra, ahhoz el kell telnie még legalább 1-2 évtizednek. (az általános minőség, és az elfogadottság is javulni fog)

2016. febr. 20. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!