Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Az izraeli könnyűzene mióta...

Az izraeli könnyűzene mióta lett ennyire keleties és közel-keleties hangzású? Van köze az értelmiségi revizionista cionistákhoz?

Figyelt kérdés

Az izraeli zsidók többsége a diaszpórából tért vissza: sokan Európából vagy Amerikából tértek haza, sokan (Közép-Európából, Kelet-Európából vagy Nyugat-Európából származó) askenázik vagy északi (tehát nem észak-afrikai, hanem dél-európai) szefárdok, tehát alapvetően európai kultúrkörben nevelkedtek és ha a világot általánosságban nézzük Ázsiával és Afrikával együtt és nem soroljuk Kelet-Európát is már a kelethez, akkor nyugati kultúrkörben is részük volt. Nyilván voltak észak-afrikai és nyugat-ázsiai származásúak is, de ők nem olyan nagyon sokan. Tehát logikus lenne, ha a zenéjük is alapvetően nyugati hangzású csak héberül.


Ennek ellenére a könnyűzenében is mást tapasztalunk. Tipikus közel-keleti hangzatok, hangszerek, keleties hangzás, éneklési stílus. Eléggé hasonlít ahhoz, amit arab, egyiptomban, berber, szír területeken hallhatsz könnyűzeneként. Persze vannak olyan zenék is, amelyek nyugatiasabbak, de azokban is feltűnik jó pár közel-keleti jegy.


Például bulizós zenegyűjtemény az izraeli függetlenség nap, valamint a gyarmat státusz igának legyőzésének ünnepére: https://www.youtube.com/watch?v=7Lyq-FSXhEM


Még az arab és berber gyökerekkel rendelkező rai zenéhez tudnám a legjobban hasonlítani. Sokban van persze valamilyen nyugati hatás, de európai fülnek erősen egzotikus és keleties. Gyakran hasonlít tényleg a más sémita és sémi-hámi eredetű népek modern könnyűzenéihez, valamint amblock a közel-keleti népek könnyűzenéihez is hasonlít, legtágabban pedig amblock inkább keletiesnek hallom.


Tipikus rai, bár nem arabul/berberül, hanem franciául: https://www.youtube.com/watch?v=gzlHucbD76U

Ugyanígy rai csak arabul:

https://www.youtube.com/watch?v=tTcnIYYeZI8


Vagy amire még jobban hasonlít, arab, asszír és arámi hasonló tematikájú zenék: https://www.youtube.com/watch?v=iOP9PYLICK8&list=PLX61uQcj2n..

Nyugati-asszír/arámi hibrid zene (itt elsősorban az éneklési stílust kell figyelni): https://www.youtube.com/watch?v=jTD6krePmP8

Bár ebben is van nyugati hatás, de asszír-arámi könnyűzene: https://www.youtube.com/watch?v=jTD6krePmP8


Azon gondolkodtam, hogy van-e köze mindennek azon korai Izraelbe települő revizionista cionistákhoz, akik főként értelmiségiek voltak (művészek, írók, tudósok stb.) szerettek volna elszakadni az európai elnyomás, hontalanság stb. emlékétől, vissza akartak térni az ősi közel-keleti örökséghez, direkt írtak sémita népekre jellemző stílusban (pl. arab és perzsa zenéhez hasonlóan), vagy akár kimondottan a főként ókori izraelita, akár mezopotámiai és egyiptomi irodalomra érintőlegesen rájátszó műveket stb. Az volt a cél eleve, hogy Izrael újra beilleszkedjen a Közel-Kelet és a Kelet érájába, főként az arab, asszír-arámi, beduin arab és más közel-keleti népek körébe és kulturálisan fontos hatalom legyen a Közel-Keleten. Általában erősen nacionalisták voltak egyébként.


Vagy egyszerűen csak újra visszatértek ősi örökségükhöz és újra hasonultak külső hatás nélkül a régi-új környezetükkel?


Mi lehet az ok?



aug. 28. 21:42
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
A zsidó népzene is keleties hangzású, ami Izrael földrajzi helyzetéből következik. Semmi meglepő nincs ebben. A magyar és a szláv népzenék is kölcsönösen hatottak egymásra, ez a földrajzi közelség miatt elkerülhetetlen.
aug. 29. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Mansour ***** válasza:

Ez egy jó kérdés, nekem is feltűnt ez a dolog, de sajnos nem vagyok benne annyira az izraeli kultúrában, hogy akár közelítőleg is meg tudjam válaszolni. Semmiképp sem lehet annyival elintézni, hogy a zsidő népzene is keleties hangzású, mert egyrészt itt a könnyűzenéről van szó, ami ugyan részben a népzenében gyökerezik, de ez is inkább csak a keleti könnyűzenékre jellemző dolog, a nyugatira nem, és Izraelben simán építhetnének a nyugati könnyűzenére is, de valamiért mégsem teszik (legalábbis a könnyűzenéjük nagyobb részében), mégsem a nyugati típusú zene népszerű náluk. Másrészt a zsidó népzene keleties hangzása is csak annyiban igaz, hogy hordoz egy ilyen ősi örökséget (mint ahogy a magyar népzene is), de bőven át van már szőve nyugati hatásokkal (mint a magyar is). Szóval ha tisztán a zsidő népzenén alapulna a könnyűzene, akkor sem lenne annyira keleties, arabos hangzású, mint amilyen ténylegesen.

"Az volt a cél eleve, hogy Izrael újra beilleszkedjen a Közel-Kelet és a Kelet érájába,"

Nem hinném, hogy ez így kimondot cél lett volna, főleg nem a populáris kultúra területén. Az araboknál eleve nincs is nagy fogadókészség az izraeli kultúra irányába. De tudtommal fordítva sem annyira jellemző a dolog, kivéve a popzenét.

aug. 29. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

#2.

A korai kivándorló revizionista cionisták közül sokan valójában erőteljesen nyugatellenesek voltak (lásd: Lehi, Irgun, Haganah stb.) és pont az értelmiségi, meg művészi réteg részei voltak. Voltak, akik a tengely és szövetségeseik nem antiszemita tagjaival való barátkozásban látták a jövőt (pl.: Mussolini, Franco, a Peron-házaspár, indiai Subhas Chandra Bose stb.), majd amikor a tengely elbukott, a szövetségeseik meg háttérbe szorultak, akkor inkább húztak a keleti blokk felé. Ennek alapvető oka volt, hogy Izrael területe Palesztinai Mandátum néven brit gyarmat volt, amit Churchill első ízben gyarmatügyi miniszterként igencsak szeretett nyomorgatni, volt hogy éppúgy lőttek a zsidókra, mint az arabokra. Ekkoriban még nem volt ennyire egyértelmű, hogy Izrael mögé be fog állni az Egyesült Államok, sőt, kb. minden ezzel ellentétes irányba mutatott. A nyugattal szembeni két lépés távolságot Jichak Samir is követte, aki anno Lehi-tag volt (persze a nyugati segítséget elfogadta, de nem dörgölőzött a nyugathoz, nem akart minél szorosabb kapcsolatot ápolni velük). Sok korai reivizonista cionistának valójában nem volt gondja a nem Izrael területén élő arabokkal, ahogy az asszírokkal, koptokkal és más közel-keleti népekkel sem. Közös közel-keleti örökség hordozóinak tekintették őket. Sokuk vallásos volt, így a revizionista cionisták egy jelentős része testvéreiknek tekintették őket (Izsák-Izmael), bár Izraelben nem szerették volna, ha ott maradnak. Az viszont biztos, hogy ők el akarták törölni még a diaszpóra emlékét is, amit az elnyomással társítottak és inkább az őseik kultúrkörét akarták, mint az európaiakét.


Én ezért gondoltam erre, bár lehet, hogy tévedek.


Mindenesetre köszi a válaszod, bennem is hasonló fogalmazódtak meg! :-)

aug. 29. 12:25
 4/17 anonim ***** válasza:

Nem kell mindenbe belelátni politikát. Az elsőnél a pont.


bár válaszod alapján te ilyesmi ember lehetsz:

[link]

aug. 29. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

#4.

Mi a probléma azzal, hogy próbálom a történelmi ismereteim alapján kikövetkeztetni?


"A megerősítési torzítás gyakori az áltudományok hívei körében. "


Aha, igen. Biztos.


Történelemmel aktívan foglalkozó emberként tudom, hogy kb. mindennek köze van a politikához. A szó etimológiája szerint a görög közélet kifejezésből származik, bár a jelentése leszűkült, továbbra is MINDEN kapcsolatban van vele.

aug. 29. 17:05
 6/17 A kérdező kommentje:

#4.

Amúgy az 1. érveire reflektált a 2. válaszoló. Nem akarok most igazságot tenni.


Te meg az az ember lehetsz, aki szeret wikipédiás cikkeket csak úgy mellékelgetni, akár másokat degradálva, hogy lássák, hogy milyen okos ember vagy.

aug. 29. 17:07
 7/17 anonim ***** válasza:
Tekintettel arra hogy történelem szakon Master's degree-t szereztem, igen, bosszantanak a magadfajta kontárok.
aug. 29. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

#7.

Engem meg r*hadtul bosszantanak azok az emberek, akik elvileg a pszichológiához, a történelemhez, meg mindenhez kiválóan értenek, de ettől függetlenül abban érzik a megerősítést, hogy anonim, internetes oldalakon irkálja le angolul az elvileges végzettségeit, majd hazudik mocskosul. Az rakott volna csak jobban oda, ha azt is odaírod, hogy a modern kori Izrael Állam történetéből írtad a szakdolgozatodat. ;-) Legközelebb nehogy kihagyd!


Sehol nem állítottam egyébként semmit, te egoista majom! Kérdést tettem fel és összekapcsoltam valamivel. Erre te diagnosztizálgatsz szociálpszichológiai jelenségekkel. Akkor cs*szd meg magad!


Én nem írtam sehol le a végzettségeim, pedig van egypár. Miért? Mert r*hadtul nem számít az érvelés terén.


Hú, de ki nem állhatom az ilyen mentalitást... Idézz kérlek, hogy hol állítottam áltudományos dolgot! Álláspontod szerint ugyanis egy kategóriába tartozom a kuruzslókkal (legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy szerinted ilyen ember vagyok, az oldal szerint pedig az ilyen emberek sokszor áltudományok szószóli)! Hordd el magad, ha csak hazudozol összevissza! Több lehetőséget felvázoltam, kérdést tettem fel és felvetettem, hogy lehet-e kapcsolat. Te meg mocskosul hazudsz és azt próbálod beállítani, hogy én egy hamis dolgot próbáltam meg tényként feltüntetni. Rossz hírem van: csak magadat égeted!


Bár van egy olyan érzésem, hogy te minden kérdésnél másból szereztél "Master's degree"-t. Hú, de undorító már a fogalmazás is. Sorolnád fel akkor legalább latinul a végzettségeid! Miért nem lehet leírni magyarul: mesterfokozat?


Másrészt, ha igaz is lenne, akkor sem jelentene semmit sem, ha mondjuk más terület lenne a szakterületed, nem pedig kimondottan a modern kori Izrael művészetének és zenéjének a története. Van egypár hozzád hasonló ezen a szájba vert oldalon, hú de futkos tőlük a hátamon a hideg. Passzív agresszív megszólítás már az első körben, nem utolsó sorban alaptalanul, mert nem történelmi tényként, még csak nem is hipotézisként, hanem szó szerint kérdésként fogalmaztam valamit meg.

aug. 29. 22:59
 9/17 A kérdező kommentje:
Vagy mesterképzés vagy mesterszakos diploma... Olyan kifejező a magyar nyelv, ha nem is szó szerint, de tartalmilag átadja. De akkor sem irkáljuk angolul, úgy, hogy amúgy nem az angol a tudomány nyelve, szóval még csak hú, de komolynak sem hangzik. Én is írhatnék német, angol, orosz és más helyekről származó végzettségeket eredeti nyelven, de nem vagyok akkora tajparaszt bunkó, hogy azt higgyem, hogy komolyabb lesz idegen nyelven. Szentgyörgyi Albert anno kimondottan ügyelt arra, hogy amikor nem tudományos-szakmai közönséghez beszélt, akkor nem idegen kifejezéseket dobált. A tényleg tudós emberek nem ebben nyernek megerősítést, pláne nem a GyK oldalán.
aug. 29. 23:06
 10/17 anonim ***** válasza:
húú micsoda nagy szavak egy keserű kisembertől.
aug. 29. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!