Mit gondoltok erről a részletről?
Nemrég elkezdtem írni egy könyvnek az elejét, és az első "fejezet" már kész. Minden véleményt/kritikát/tanácsot elfogadok! :)
Mikor felébredtem, a sok fehér tárgy szinte megvakított. Az egyetlen olyan dolog, ami más színű volt, az a fekete kistévé az ágyammal szemben. Az ablakon kinézve autók és panellakások tömegét láttam. Kórházban voltam. De miért? Mi történt? És miért nem emlékszem semmire?
Egyedül voltam a szobában, senkitől nem tudtam megkérdezni, hogy mi folyik itt. Viszont a tükörben megláttam magamat: sötétbarna hajam a vállamra omlott, zöld szemem értetlenséget sugárzott. A bal kezem begipszelve, arcomon hegek húzódtak. Valószínűleg baleset volt. És emlékezetkiesésem, mivel semmire nem emlékszem. De most már jó lenne, ha valaki elmondaná, mi is történt!
Mint egy végszóra, bejött egy 40-es éveit járó férfi, biztosan az orvos. Mikor meglátta, hogy ébren vagyok, halványan mosolyogva biccentett.
-Jó napot! Dr. Redlich Tamás vagyok, az orvosa – mondta.
-Üdv! Én meg... – Nem tudtam mit mondani. Mondjuk, feleslegesnek is éreztem, mivel a papírokban biztos ott volt a nevem. De nem ez volt a baj. Hanem hogy nem emlékszem a nevemre.
-Pataky Klaudia – segített ki aggodalmasan fürkészve. – Nem tudod a saját neved? – megráztam a fejemet, jelezve, hogy eddig nem tudtam. – Emlékszel valamire? – kérdezte.
-Hát... – húztam el a számat. Hirtelen beugrott pár történelmi dátum, illetve szabályok matekból és kémiából. – Az számít, hogy tudom, mikor tört ki az I. Világháború? – kérdeztem félig viccelődve, félig komolyan gondolva.
-Ez érdekes... – tűnődött el a doki. – A szüleidet tudod, hogy hívják?- kérdezte, előszedve egy jegyzettömböt.
-Ööö... – akadtam meg, mivel fogalmam sem volt róla. Hirtelen beugrott valami. – Az apám az Pataky... János? – kérdeztem, reménykedve, hogy jót tippeltem.
-Mihály – javított ki, majd felírt valamit a papírra. – Az édesanyád nevét tudod? A barátaidét? Rokonét? Egy név sem jut eszedbe? – ismét ingattam a fejem, hogy egyáltalán nem. – Értem – sóhajtott.
-De... – kezdtem bele, mert már nagyon kíváncsi voltam. – Mi történt? Elütöttek? Vagy én estem el? Mióta vagyok itt? És mikor megyek el innen?– bombáztam a kérdéseimmel, amiket szerintem nehezen tudott követni.
-Azt mondták nekem a szüleid, hogy átsétáltál a zebrán – természetesen szabályosan-, és egy nő nem figyelt, így elütött. Eltört a karod, és az autó üvegéből kitört szilánkok méy sebeket hagytak az arcodon. Ezek szerint még részleges emlékezetkiesésed is van, körülbelül 5 hónap, és visszatér minden emléked - valószínűleg. Ha minden jól megy, akkor másfél hét, és kiengedünk. 2 és fél hétig feküdtél kómában, ez idő alatt rendszeresen megfordultak itt az ismerőseid, hogy az állapotod felől érdeklődjenek. Most is itt van édesapád – mosolygott rám, miközben elkerekedett szemekkel halgattam végig a történetet. – Szeretnéd, hogy beküldjem? Nyilván aggódik érted. Ha akarod, szólhatok neki a fejleményekről. – Mivel még mindig nem tudtam megszólalni, ezért egy aprót bólintottam, majd az orvos kiment a szobából. Ismét egyedül maradtam, de csak egy kis ideig.
Nem rossz, de van még mit csiszolni rajta.
Helyesírásilag mindenképpen, de ha jól látom, az emlékezetkiesés fontos szála lesz a sztorinak. Ezt nagyon jól meg kell alapozni orvosilag, alaposan utána kell nézned ezeknek a dolgoknak. Az igazi profik a legapróbb részleteknek is utánamennek, hogy hihető és reális legyen, még akkor is, ha az csak 1 mondat az 500 oldalból.
Nem tűnik életszerűnek, hogy két és fél hét kóma után valaki csak úgy kiugrik az ágyból és az ablakhoz megy. Mert muszáj odamennie, hiszen ha csak az ágyból néz arrafelé, akkor panelházakat még talán, de autókat még a földszintről sem láthat, mivel ahhoz túl magasan van. Kómából felébredve az ember elég gyenge, valószínűleg nem tud járni, ráadásul mivel enni sem képes magától, infúzióra van kötve, ami gátolhatja a mozgásban, erről viszont semmit sem írtál.
"De most már jó lenne, ha valaki elmondaná, mi is történt!" - ez túl türelmetlennek tűnik, csak most ébredt fel. A türelmetlenség majd akkor jön, ha már egy ideje próbálkozik, de még mindig nem emlékszik semmire.
"-Pataky Klaudia – segített ki aggodalmasan fürkészve." - nem izgatjuk fel a beteget és nem vágunk aggodalmas arcot, mert a beteg észreveszi és megijed. Ezért lenne jobb E3-ban írni, mert akkor ábrázolhatnád az orvos gondolatait is anélkül, hogy ebből a beteg bármit is észrevenne.
"– Az apám az Pataky... János? – kérdeztem, reménykedve, hogy jót tippeltem." - van valami jelentősége annak, hogy tippel? Miért próbálkozik? Ez sem tűnik logikusnak, sokkal valószínűbb, hogy az ember egy ilyen helyzetben egyszerűen azt mondja: nem tudom.
Az is életszerűtlen, hogy az orvos azonnal rázúdít mindent, ráadásul olyan szavakkal, amik kóma nélkül is aggodalmat ébresztenek a betegben, lásd "mély sebeket hagytak az arcodon". Az öt hónapos időszak is furcsa, mivel teljesen egyénfüggő, mikor térnek vissza az emlékek, ráadásul ha előre közlöd, hogy öt hónap, rögtön van egy dolog, ami miatt máris felesleges izgulni: visszanyeri-e az emlékeit a főszereplő? Persze, hogy visszanyeri, kábé öt hónap, lapozzunk.
Egy fél A4-es oldalban többet mondasz el, mint kellene, nem kell rohanni. Minél gyorsabb a történet, annál kevesebbet mutatsz a világból, nincsenek részletek és annál sivárabb lesz az egész.
A #3 válaszoló rákoppintott a lényegre. Egyesszámban írva nem hiteles ez a narráció, egy kómából felébredő karakter egyszerűen nem tapasztalhat ilyen részletességgel, nem magyarázhatja éles logikával, hogy mit miért mondott vagy nem mondott. Például: "mivel a papírokban biztos ott volt a nevem". Esküszöm, ha nem vagyok kómában sem jut eszembe, hogy nekem orvosi papírjaim is vannak, miközben az ágyat nyomom, és belép a doki. Ellenben tapasztalhat olyat, amit a józan elmével nem tudna, lehetnek látomásai, megélheti egy küzdelemként az emlékezést: próbálja azonosítani azt a fehér ruhás embert, aki mintha mondana neki valamit; vagy látja a kistévét, mint az egyetlen fekete valamit a fehér tárgyak között, de nem tudja, hogy azt kistévének nevezik, legfeljebb valami rémlik, hogy máskor színes képek mozognak benne, ritkábban fekete-fehér, legutóbb volt is valami az I. Világháborúról (ez persze csak butácska példa a részemről). A dolgok másképpen való értelmezése jó lehetőséget ad, hogy meghívd az olvasót egy izgalmas utazásra, ne csak megszokott társalgásra. Viszont ez esetben a többi szereplő gondolatait el kell felejteni, nem orvos van ott, hanem valami mozog és hangot ad, esetleg beszél, mert pár hang után ismerős dolgok ugranak be, még az is lehet, hogy szavakat hall az a szegény lány. Széles a paletta, de el kell vonatkoztatni a valóság hétköznapi megtapasztalásától. Kérdés, hogyan befolyásolja a karakteredet és a történeted cselekményét a kóma, ha csak egy visszaemlékezés, akkor lehet valami rövid vízió (jelenben lévő józan fejjel logikázhat is, hogy akkor vajon mit észlelhetett, bár a sok belemagyarázás inkább unalmas mint izgalmas), ha viszont jelentős szerepe van a történetben, akkor cselekmény is társulhat hozzá egy sajátos megtapasztalási rendszerben. Ez esetben fontos a rendszer, még ha másmilyen is, mert szimpla félrebeszélésekre nem lehet történetet építeni. Mint az álmok: képlékenyebbek a valóságnál, de azért van szabályszerűségük. Ha ezt kitalálod, abból jó történetet kerekíthetsz ki.
Még néhány formaság:
Kicsit következetlen az orvos: "Jó napot"-al köszön, de aztán tegezi a lányt. Egyáltalán mennyi idős a lány, ha nem túl gyerek, akkor jó eséllyel már nem fogja tegezni egy orvos.
A párbeszédet nyitó gondolatjel (amit itt kötőjel lett, de lehet ez csak a másolás eredménye) ugyanúgy nem tapad a szöveghez, mint a többi, szóköz kell utána. Ha a párbeszéd után nem részmondat szerepel (mondta, közölte, sóhajtott kezdetű), hanem teljes mondat, akkor azt nagybetűvel kezdjük.
Szépírásban a számneveket betűvel írjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!