Miért olyan jó a Trónok harca?
Oké értem hogy teljesen új meg minden Tolkienhez képest ... de engem másokkal ellentétbe elégé zavar, hogy nincs főszereplő és ha lenne is esetleg kivel azonosuljak? Ahogy én láttam itt mindenki ilyen önző tetű, mindenki csak magával törődik és lop csal hazudik ől - csak hogy neki jó legyen! Meg ott a raszizmus, a szexuális erőszak és a prostitució. Így az egész: nos bocs ha valakit megbántok de hidegen hagy mi lesz a szereplőkkel. Félreértés ne essék én szeretem az ilyen történeteket: de azokba mindig ott volt az a központi személyiség aki az egészhez képest maga volt a megtestesült jóság. És ez szépen helyre állítja a benned kavargó undort: hogy igen ez egy ilyen világ ... de ott van ő aki tök jó fej! (pl.: Darren Shan szinte összes könyvében)
Minek kezdjek bele egy történetbe ahol nincs ilyen szereplő ... És ha lesz is később Martin szépen hát megöli!
És ez nem fantázia (megint bocs ha később nem így lesz) ott vannak olyan elemek amik emlékeztetnek rá. Itt meg csak egy dolgot számoltam és az is csak említik: Sárkányok! Milyen sárkányok? Hol?!!! :o Én csak alacsony termetű embereket látok akiket nem hívhatunk már törpöknek, meg olyan fajta utalásokat mit csinálnak egyes emberek egyes nemző szerveivel, meg persze rengeteg szex jelenet! ... Oké persze tök érdekes, de sárkányok ... Mi az iisten van azokkal a sárkányokkal? És egyáltalán hol itt a fantazy? Ez egy középkori dráma ... És annyian mondják hogy tök jó meg olvassam de ez valahogy hiányzik! Hát nem tom ... Ti miért szeretitek annyira? (Tudom hogy most csomó embert feldühítettem)
Már bocsi, de hány éves vagy és meddig jutottál benne? Mert nekem kb úgy tűnik, mintha elolvastad volna a wikipedia szócikk felét és onnan fikáznád, hogy mi nincs benne, ami pedig van benne.
Egy történetet pedig nem csak úgy lehet megélni, hogy van egy jóságos főhős akivel azonosulsz. Az a mese. Ez nem egy mese. Fantasynak pedig fantasy, csak nincsen tömítve fantasy elemekkel. A fantasy nem a Gyűrűk Ura és kész, hanem van kb 10 vagy több alosztálya. Van, amiben sokkal kevesebb a fantasy elem, mint itt, és mégis fantasy.
Miért szeretjük annyira? Mert remek a karakterábrázolása, nagyon jó a történetvezetés (mind a húsz szálon:). Nagyjából ennyi. A sorozat meg remek, de inkább csak kiegészítőnek a könyvekhez. A sorozatban csak ízelítőt kapsz abból, hogy milyen mélyen ki van dolgozva az egész világ és minden karakter.
Van főszereplő, de nem egy, hanem minden könyvben min. 8, plusz rengeteg mellékszereplő és így mindenki megtalálhatja a kedvére valót. Sokszor ugyanazt az eseményt írja le más szemszögéből bemutatva,h neki mik az okai a cselekedetére és hogyan próbál segíteni magán és/vagy a családján. Nincs kimondottan jó és rossz, mindegyikben megvan mindkét tulajdonság és így ezzel is emberibbek. Ha már Tolkien hoztad fel példának, nála pl. ott van Szauron, aki a velejéig gonosz karakter és pont. Annyit tudunk róla,h nem győzhet semmi áron.
Martin -hálistennek- nem fél megölni fontosabb szereplőket. Engem pl. sokkal jobban idegesít az, mikor egy történetben nem halnak meg fő(bb)szereplők.
Erőszak, szex, ármánykodás? A történet világa a középkorra hajaz, ott ez teljesen megszokott volt, és jelenlegi világunkban is ez zajlik.
Maga a történet pedig izgalmas, mert több szálon fut, mindenki mesterkedik valamiben és ha belegondolsz mindenki céljai logikusak és ha elbuknak akk végig azon kattog az agyad olvasás közben, hogy mi lett volna ha ...
Ez nem kimondottan fantasy,de vannak benne fantasy elemek. Pl. a sárkányok, amik igenis vannak, de mivel kivoltak halva és csak az aktuális történetben kelnek ki, ezért nem várhatod el,h egyből nagy fenevadak legyenek. Vagy az erdő gyermekei és a Mások, amikről még nem sokat tudni. A zöldlátók, akik foszlányokat látnak a jövőből, de tudják fejleszteni a képességeiket és a varsafák szemein keresztül végigkövetni a múltat történéseit. Ugyanígy R'hllor hívei, aki feltámasztásra is képesek. Vagy a vargok, akik állatok bőrébe bújva tudják irányítani azokat. Vagy maga Azor Ahai is, aki megmentette az emberiséget a Másoktól, stb.
Szerintem felesleges ezen rágódni, pont azért mert A Gyűrűk ura és A tűz és jég dala nagyon különböző, mondhatni ég és föld. Más időszakban íródtak, más a két szemléletmód és megkockáztatom azt is, hogy a regények célja is más volt. AZ egyik idilli, a másik reális (pont ezért nincs benne egyetlen 'hős' sem, aki majd megold minden problémát. A való élet sem így működik sajnos, vagy csak nagyon ritka esetekben.). Én alapvetően Tolkien műveit szeretem, és bár nem a szívem csücske, de néha jól esik Martin könyveibe is beleolvasni, mert olyan dolgokat adhat ami a másikból hiányzik. (Ez természetesen fordítva is igaz)
Egyszerűen nem lehet olyan kijelentést tenni, hogy rossz-e vagy jó. Ez abszolút szubjektív. Neked az tetszik, a másiknak ez, van aki mindkettőt kedveli, van aki pedig egyiket sem. Ez van.
Hogy mennyire fantasy? Van ennek a műfajnak bármilyen helyes definíciója? Van kitalált világ, kitalált lények. Nem a sárkányok, törpök, elfek, egyszarvúak...stb. teszik fantasyvá a fantsyt. (De látod, végül is sárkány is van benne, még ha nem is az elejétől kezdve.)
Utolsó, értem, hogy mit mondasz, de én elsősorban nem is ezekre gondoltam, amiket te most példának felhoztál, hanem például a karakterek jellemére, hogy egyszerre van meg bennük a jó is rossz is és nem dönthető el egyértelműen, hogy akkor most ki melyik táborhoz tartozik, ahogyan azt már előttem is megírták. Emellett persze, hogy ez nem reális a szó szigorúan vett értelmében, hiszen igazából nem ilyen a világ. Természetesen minálunk sem ezek folynak állandóan, de megtörténnek/megtörténhetnek, ha nem is a közvetlen környezetünkben. Nyilván a történet eléggé fel van turbózva ilyen szempontból.
Hogy régen mi volt, valóban csak találgatás, de ez egy fantasy, itt bármi megtörténhet. Én sem gondolom, ismétlem, hogy ebből állt volna az élet, de ezek a dolgok részei voltak. Annyit meg még is csak tudunk, hogy rengeteg csata és háború dúlt, sok volt az erőszak...stb. Ez sem egy helyen történt, biztosan voltak emberek akik teljes békében és nyugalomban élték le az életüket, de ha a világot nézzük, szerintem igencsak összegyűlnek a hasonló dolgok. A történet csak kicsit összesűríti őket.
Ameddig nem olvasod el legalább az első könyvet, nem is tudod meg miért jó. Én a sorozattal kezdtem, előtte én is úgy voltam vele, hogy "biztos jó nagy szar, én ilyeneket nem nézek". Aztán véletlenül megnéztem az első részt, onnantól kezdve nem volt megállás. Végignéztem 3 nap alatt, és mivel általában a könyv mindig jobb, részletesebb mint a film, elkezdtem olvasni. És igazam is volt. Sokkal jobb, érdekesebb, nagyon jól össze van rakva, az egyik legjobb könyv amit olvastam, alig tudtam letenni. Rengeteg szexjelenet? A sorozatban talán, de a könyvben nem éreztem soknak, annyi minden más is történik közben. Nincs főszereplő? Van, több is. De ez nem garancia arra, hogy nem hal meg a következő oldalon. És éppen ez a jó benne, kiszámíthatatlan, tele van fordulatokkal.
Az egyetlen negatívum, hogy sokat kell várni a folytatásra.
Előbb talán el kellene olvasnod a könyveket vagy legalább megnézni a sorozatot...mert az oké, hogy a legelső részben nincsen azonnal orrba-szájba nyomatva a fantasy, de ez a későbbiekben sokat fog változni.
Egy kicsit tényleg olyan, mintha a kedves kérdező csak a netes ismertetők alapján ítélkezne.
Ez a sorozat rengeteg műfajt képvisel és rengeteg főbb szereplőt vonultat fel. Ez a sorozat egy fantasy sorozat, amiben ugyanúgy megjelenik számos a horror filmekből ismert motívum ( halottak, gonosz démonok), van benne dráma, jó sok politika, háború, kaland, erotika.
A főszereplők közül pedig lehet rendesen válogatni. Az lesz számodra a főszereplő, akit jobban megkedvelsz. Én is így csinálom...engem pl. Arya és Daenerys sorsa érdekel jobban, számomra ők a főszereplők.
Egyébként én megértem, ha valakinek túl bizarr a Trónok Harca világa...nem egy leány álom. És engem pont ez fogott meg benne...hogy itt semmit nem vehetünk biztosra...pontosan ugyanúgy, ahogy az az életben menni szokott. Hiába hogy fantasy sorozat, sokkal realisztikusabb mint némely amcsi film vagy sorozat.
Néha tényleg ijesztő mit nem képesek az emberek tenni a hatalomért, a pénzért vagy bármi egyéb másért...ebben a történetben is ugyanúgy működik minden mint a való életben. Megmutatkozik az igazi emberi jellem, ami két oldalt is képviselhet.
Jó a való életben nincsenek sárkányok és nincs mágia, nincsenek járkáló halottak, de a karakterek, akikkel megismerkedhettünk a legemberközelibb lények, akiket valaha láttam.
Én kifejezetten örültem annak, hogy az író így festi le a világot és nem úgy mint a Gyűrűk Urában, ahol vannak nagyon nagyon jó szereplők és vannak nagyon nagyon gonosz szereplők. Voltak ott is árnyaltabb karakterek, de kétlem, hogy bárki is izgult volna azon, hogy végül elpusztul-e a gyűrű...egyszerűen az ember tudta, hogy a jó fog győzni a gonosz meg elbukik.
Martin művében viszont nincsenek jók és rosszak...az ő művében EMBEREK vannak...olyan emberek, akik a valóságban is létezhetnének. Emberek akiknek megvan a naposabb, pozitív oldaluk és az árnyékosabb negatív oldaluk.
Az azonosulási probléma pedig nekem már az elején sem jelentett gondot....én azonnal megtaláltam a kedvenceimet, már rögtön az első könyvben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!