Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Most mit kéne csinálnom? Hogy...

Most mit kéne csinálnom? Hogy adjam át így egy kiadónak a könyvem?

Figyelt kérdés
Kezdeném azzal, hogy nem vagyok profi író. És azért lenne szükségem egy átolvasóra, hogy a logikai hibákra, buktatókra, és más egyebeket felhívja a figyelmem. Olyan is előfordul még, hogy itt-ott nem rakom ki helyesen a vesszőt, de minden nap folyamatosan tanulok. Eleinte a nővérem segített, de megunta. Barátaim, ismerőseim pedig nem olvasnak, a családom többi tagja sem. A bétákban nem bízom, mert már előfordult olyan, hogy ellopták a regényemet, és Wattpadon láttam viszont átírva. Nyilván ugyan attól a személytől, és nagyon rossz érzés volt, mert megbíztam benne. De szerencsére sikerült megbeszélnem vele a dolgokat, és annyira elszégyellte magát, hogy törölte az oldalát. Pénzem nincs lektorra, sem szerkesztőre, és így nagyon nehéz helyzetben vagyok. Igazából nincs sok gond a kézirattal, csak azok, amiket fentebb írtam. Vessző hiba és olykor egy-egy logikai bukfenc, ami lehet, hogy nem is az, csak én gondolom úgy. Szóval nem tudom, hogy mennyire helyes az egész, és így nem merem ,,nyersen” elküldeni a kiadóknak. Mit kéne most tennem? Pihenjek rá, aztán ha majd sikerül elég ,,messze kerülnöm” a sztoritól, én magam olvassam át? Vagy azért vannak szerkesztők és lektorok a kiadóknál, hogy ez ne legyen probléma az olyan íróknak mint én? Előre is köszönöm a segítséget! (Ez lenne az első könyvem)

jún. 10. 12:44
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
50%

Ha sokáig pihenteted a kéziratot, akkor frissebb szemmel fogsz ránézni, szóval ez mindenképp ajánlott, viszont ez nem lesz elég.

Mindenképp bétáztatnod kell. Az, hogy valaki felrakta Wattpadra, az szégyen, nyilván, de az átlag béta nem ilyen, illetve az ilyeneket nagyon gyorsan le lehet buktatni, te tudod bizonyítani, hogy a tiéd a szöveg (hiszen valahol tárolod, valahol el van mentve jó esetben, igaz?!).

Menj a Világ bétái egyesüljetek csoportba, ott találni fogsz bétát. Ha benne vagy írós közösségekben, ott is érdemes próbálkozni. Eleinte minél több bétával, annál jobb.

Egyébként az nem igaz, hogy a hagyományos kiadóban fizetni kell a kiadásért. Viszont a gazdasági helyzet és a kiadók önfenntartási nehézségei adják, hogy nem invesztálnak akárkibe. Ahhoz, hogy kiadjanak, nagyon jónak kell lenni. Ahhoz pedig gyakorlás kell, meg gyakorlás, meg még több gyakorlás. És az is kell, hogy megtudd, mit nem csinálsz rosszul, ugyanis az embernek erre van egy természetes vakfoltja. Tanulni, fejlődni csak így fogsz.

(Hagyományos kiadásnál egyébként a profi szerzőknek is szüksége van szerkesztésre, sőt, kéziratfejlesztésre is időnként, szóval nem, ott a szerkesztők nem arra vannak, hogy kikupálják mindenki kéziratát. Elég munkájuk van anélkül is. Ha egy szerkesztő/lektor belenéz a szövegedbe, és meglátja pl. a szisztematikusan rossz vesszőhasználatot, akkor kalap, kabát, mert nincs idejük ilyen szerzőkre.

jún. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!