Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Csak őszintén: elolvastad az...

Csak őszintén: elolvastad az Egri Csillagokat?

Figyelt kérdés

2023. máj. 15. 06:28
1 2 3 4 5
 31/48 anonim ***** válasza:
100%

Elolvastam és tetszett is, bár messze nem volt a kedvenc kötelező olvasmányon. Igazából az egyedüli feladott olvasmány, amit nem olvastam el, az Jókaitól "A kőszívű ember fiai" (1869) volt. Egyszerűen túl fiatal voltam hozzá és nagyon hamar meguntam, pedig mindig is szerettem olvasni.


Nem szoktam könyveket újraolvasni, mert túl sok könyv van, amit el szeretnék még olvasni, így kicsit időpocsékolásnak érezném, ugyanakkor nem értem, hogy miért szólod le azt, aki szereti újraolvasni a kedvenceit.

Ahogy írták előttem is, például a kedvenc dalodat se egyszer hallgatod meg, illetve szerintem kifejezetten érdekes lehet hosszabb idő után visszatekinteni egy-egy műre. Gyerekként odáig voltam C. S. Lewis Narnia világában játszódó könyveiért (ez mondjuk nem változott), de tavaly ismét elolvastam őket, és most azért más szemmel néztem. Megértettem olyan utalásokat és szimbolikákat, amik puszta létezése fel se tűnt tízéves gyerekként.

Vagy például kamaszként elolvastam Márquez minden könyvét, majd idén azzal kezdtem a márciust, hogy ismét elolvastam mindegyiket; a különbség annyi, hogy először magyarul tettem, idén viszont spanyol nyelven tettem, hiszen az évek alatt az angol és az olasz mellet spanyolul is megtanultam folyékonyan. Mondanom se kell, hiába olvastam gyakorlatilag ugyanazt, mégis teljesen más élmény volt.


Szerintem az se mindegy, hogy mit olvas az ember, bár alapvetően annak a híve vagyok, hogy minden műfajból, korból és kultúrából érdemes olvasni. Most például Murasaki Shikibu-től olvastam a "The Tale of Genji"-t ami egy, a tizenegyedik század elején (valószínűleg 1021-ben adták ki először) íródott elbeszélés a japán udvari életről egy birodalmi katona szemszögén át. Ajánlom mindenkinek, mert bár nehéz a nyelvezete és kulturálisan is igen messze áll egy átlag európaitól, nagyon érdekes. Merőben eltér az előző olvasmányomtól, ami John Keats (aki a kedvenc költőm) leveleinek gyűjteménye volt, amiket 1816 és 1819 között írt. Szintén roppant érdekes megismerni egy olyan gyengéd lelket, mint Keats a levelein keresztül. (Istenem, olyan meghatóan írt Fanny Brawne-nak.)

(Nem hiszem, hogy olvasott bárki eleget ahhoz, hogy olyat írhasson, hogy nem tud neki már újat mutatni az irodalom.)

24/N

2023. máj. 16. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/48 anonim ***** válasza:
82%

Igen, olvastam többször is. Kedvenc kötelező olvasmányom volt.

Sőt a töri érettségin is ez segített át, amikor azt a tételt húztam, amikor 3 részre szakadt Magyarország az 1500-as években

2023. máj. 17. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/48 anonim ***** válasza:
23%
Túlzásnak tartom, amit a 32es ír, szóval légy szíves konkrét párhuzamot kérek állítani, amiben az Egri csillagok segített.
2023. máj. 17. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/48 A kérdező kommentje:

31: “miért szólod le azt, aki szereti újraolvasni a kedvenceit”? Nem szóltam le, csak értetlenkedésemnek adtam hangot.


33: ez ügyben a 32-est abszolút megértem. Az általános iskolás történelemkönyvekből általában nem derül ki, hogy 1541-ben a török valójában magyar hívásra jött az országba, mert a Zápolya-pártiak török segitséggel akarták Ferdinánd csapatait visszaverni Buda alól. A könyvből vált számomra is érthetővé, hogy hogyan is juthattak be “turistaként” a törökök a várba.


Meg azt is a könyvből értettem meg, hogy az egyébként törökpárti Török Bálintot miért is hurcolták el a Héttoronyba, ha egyszer törökpárti magyar nagyúr volt.


Szerintem az ország három részre szakadásának megértéséhez tényleg nagyon hasznos a könyv, főleg ha valaki annak alapján utána is olvas egy kicsit a tárgyalt történelmi eseményeknek (mert maga a regény azért részrehajló nyilván).

2023. máj. 17. 14:59
 35/48 A kérdező kommentje:

Lazán kapcsolódik:


Az “igen” választ adóknak:


Itt nyitottam egy új topikot a regény kapcsán. Tépjetek!;)


https://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__konyvek__12255069..

2023. máj. 17. 15:01
 36/48 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Kb 10 oldal után feladtam, és arra sem emlékeztem mi volt benne. A kötelezők mind dög unalmasak voltak számomra, egyik se érdekelt.

Azt szeretem olvasni amit én választok.

2023. máj. 18. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 anonim ***** válasza:
100%
Igen, kb az egyetlen normális, értékelhető és emészthető kötelező olvasmány volt. Ez volt az egyetlen, amivel gyorsabban haladtam mint amit kijelöltünk (ha naponta 19 oldalt olvasok, akkor végzek vele pont sulikezdésre, vagy milyen arányok voltak, na ezt hamarabb befejeztem).
2023. máj. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/48 anonim válasza:
100%
Igen olvastam először kötelezőolvasmány volt és egy összefoglaló naplót vagy hasonló nevű naplót . Amit az osztályoztak és szigorúan adták rá a jegyet . De nem tudom hogy hányszor olvastam el, nagyon sokszor még néha most is el olvasom . A törököknél próbáltam érdeklődni de nem lettem okosabb tőle .Viszont a palotában rengeteg hazánkból el hordott kincset ,Corvinákat ,királyi öltözékeket lehet látni.De aki Szulejmán életéről szóló könyvet aki olvas ha nem is hosszan de írnak hasonlókat mint Gárdonyi a regényben .
2023. máj. 22. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 anonim ***** válasza:
100%
Beleolvastam.
2023. jún. 24. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/48 anonim ***** válasza:
75%
Én még csak most kezdtem, de nekem tetszik eddig
2023. júl. 3. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!