Kezdőoldal » Szexualitás » Fogamzásgátlás » Drospirenon miért csökkenti a...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Drospirenon miért csökkenti a tesztoszteron szintet?

Figyelt kérdés
Azt olvastam hogy megnő az shgb szint és ennek következtében csökken a tesztoszteron. Bonyolult kérdésem lenne,konkrétan milyen hatás mechanizmussal hát a tesztoszteron szintre illetve mit lehet kezdeni vele ? Gondolom shgb szintet az agyalapi mindig érzékeli és annak következtében adja ki a parancsot tesztoszteron termelésre? Bár férfiaknál ez máshogy van.
2018. jan. 12. 09:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Harmadéves vagyok az orvosin, tehát gyógyszertant még nem tanultam, ezért nem állítom, hogy száz százalékban igazam van, de nem tudom, hol olvashattál ilyet. Ugyanis utána néztem a megbízható tudományos oldalakon, és sehol sem ilyen hatásmechanizmust írnak ennek a gyógyszernek. Bár az shbg növelése is lehetne egy módszere a tesztoszteron csökkentésének, bár nem hiszem, hogy működik, illetve attól is függ, hogy a rendszerben hol van a hiba, de ha érdekel téged, akkor kifejthetem, hogy hogyan, de a drospirenon nem így hat, ráadásul az agyalapi mirigy sem az shbgt érzékeli, hanem a szabad hormon szintet. A drospirenonnak a fő hatása, hogy progeszteron agonista. Ez azt jelenti, hogy a progeszteron receptorokon, amik a hormon felfogói egy adott sejten, azokon ugyanolyan hatást tud kiváltani, mint a progeszteron. Ezen kívül ő nem tud shbghez kötődni. Ez egy szexual hormon kötő fehérje a vérben. A legtöbb hormonnak van hasonló fehérjéje. A vérben a hormonok kétféleképpen vannak jelen. Részben kötve az ilyen fehérjéikhez, részben szabadon. A sejteken lévő receptorokhoz kötni és így hatást kifejteni viszont csak a szabad forma tud. Mivel a drospirenon nem kötődik ehhez a fehérjéhez, így gyakorlatilag minden vérben lévő drospirenon részecske fejt ki hatást. Ezért összességében jóval kevesebb mennyiség is elég belőle, mint igazi progeszteronból kéne. Ennek köszönhető, hogy a mai fogamzásgátlók sokkal kevesebb hormont tartalmaznak, ami viszont az egyéb hatásaik miatt kedvező. Ugyanis az egyéb hatásaik nem biztos, hogy olyanok, aminek az ember örül. A drospirenon a fentebbiek mellett pl. mineralokortikoid, glukokortikoid és androgén antagonista is. Ez pedig pont az agonista ellenkezője. Hozzákötnek a receptorhoz, az igazi hormont nem engedik bekötni, ezáltal gátolják, hogy a hormon hatást tudjon kifejteni. Valóban a tesztoszteron is shbg-hez tud kötődni, de hatása nem emiatt nem lesz, hanem mert a receptorát (androgén receptor) a drospirenon gátolni fogja. Ezért szoktak általában fogamzásgátlót adni olyan nőknek, akiknek valami okból kifolyólag magas a tesztoszteron szintjük. De ennek elég nagy átka az is, hogy a mineralokortikoid antagonizmus miatt a gyógyszer vízhajtó is lesz, csökkenti a szervezetben lévő víz és nátrium mennyiségét, a káliumét pedig növeli.

Mindenesetre ezek csak általános dolgok, amiket így hirtelen el tudtam mondani, egy ezzel foglalkozó gyógyszerész vagy erre specializált endokrinológus vagy egy gyógyszertant már tanult medikus bizonyára jobban el tudja magyarázni. Bocsánat, ha néha szájbarágós csak nem tudom, milyen elméleti háttérrel rendelkezel. Remélem tudtam segíteni! :)

2018. jan. 13. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Írtam privatot, köszönöm!
2018. jan. 17. 12:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!