Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Fogamzásgátló tabletta szedése miatti panaszok?
23 évesen kezdtem el a Yasminellét szedni. Most 25 éves vagyok és semmilyen mellékhatását nem tapasztaltam.
Nem mindenkinél alakulnak ki mellékhatások.
A te életedbe nem szólhatok bele, hogy 17 évesen korai lenne-e szedned. Ha szeretnéd, akkor szedd. Ezt nem én fogom eldönteni. A saját véleményem az, hogy igen, fiatal vagy még hozzá, elég lesz csak 20+ fölött elkezdeni a tabit szedni, addig meg használjatok óvszert.
Nincs 100%-os védelem. Az óvszer is ugyanolyan jó, mint a gyógyszer, ha helyesen és az előírásoknak megfelelően használják.
Gyógyszertől is teherbe eshet valaki, ha rosszul használja.
Hát igen, számomra van különbség gumival és anélkül. Gumi nélkül számomra sokkal jobb. :)
A gyógyszer felírása előtt a nőgyógyászod vizsgálatokra fog elküldeni.
Én 19 évesen kezdtem, 3 éven át szedtem, majdnem 1 éve hagytam abba. A szedés közben nem is igazán tűnt fel, de utólag egyértelművé vált, hogy csökkentette a libidómat. Persze nem olyan vészesen, de azért most sokkal jobb a helyzet. Más problémám nem volt.
Azért is hagytam abba, mert ritkán tudunk együtt lenni a barátommal (nem lakunk együtt még), ezért nem igazán érte meg szedni, talán ezt is vedd figyelembe.
Leírok pár pro-kontra érvet a tablettával kapcsolatban, hátha segít:
Pozitív hatásai:
- Kiszámíthatóvá teszi a vérzést Itt azért fontos megemlíteni, hogy NEM rendszerezi a menzeszt. Azért lesz rendszeres a vérzés, mert a saját ciklust kikapcsolja, és helyette bizonyos időközönként megvonásos vérzést okoz az, hogy nem veszed be, és emiatt lecsökken a hormonszint, amit addig a tabival tartottál fenn. Ha tovább szeded, akkor később vérzel, ha kevesebb ideig szeded, akkor előbb vérzel. Tehát egy mű ciklust generál, nem a tiédet rendszerezi!
- Általában enyhíti a vérzést és a görcsöket. Ennek az az oka, hogy mivel a ciklust kikapcsolja, a méhnyálkahártya sem vastagodik meg olyan mértékben, mint egy normál ciklus során. Így kevesebb is tud leválni, kevesebb vérzést okozva ezzel.
- Esetenként jó hatással van a bőrre. Enyhíti a zsírosodást, eltünteti a pattanásokat. Ez főleg azokra igaz, amelyek antiandrogén progeszteronszármazékot tartalmaznak. A hátrány viszont, hogy sok esetben az abbahagyás után még fokozottabban jelentkeznek ezek a problémák, mint a szedés előtt. Sőt, olyan is van, aki nem pattanásos, aztán mikor abbahagyja, tele lesz ragyával a feje.
- Bizonyos daganatok ritkábban fordulnak elő tablettaszedés mellett.
- Bizonyos betegségekben jó hatású (pl. endometriózisban).
Hátrányai:
- Mellékhatások. A betegtájékoztatóban elég hosszan sorolják. Nyilván vannak nagyon ritkák, de vannak olyanok, amelyek nagyon gyakoriak, és igen csak meg tudják keseríteni az ember életét. Pl. libidócsökkenés, hüvelyszárazság (mi értelme ugye szedni, ha az embernek nincs kedve szexelni?), gyakori hüvelyi fertőzések, migrén, súlygyarapodás, akár depresszióig fokozódó hangulatromlás/hangulatingadozás.
- Mivel alapvetően a tabletta úgy működik, hogy kikapcsolja a nő élettani működését, a peteérést és a ciklust, azért sejthető, hogy ez nem veszélytelen. A nők többségének az abbahagyás után azonnal, vagy pár hónapon belül rendeződik a ciklusa, visszatér az ovulációja és ezzel a termékenysége. De sajnos előfordul (gyógyszertan tankönyv szerint 2%-ban), hogy tartósan anovuláció (ovuláció-hiány) alakul ki. Ami mondjuk igen kellemetlen, ha az ember babát szeretne. Ugyanis ovuláció nélkül igen csak nehéz teherbe esni...Ez nem azt jelenti, hogy örökre meddő marad az ember, mert azért ált. gyógyszerekkel elő lehet segíteni, de azért na...
- Szövődmények. Manapság nagy port kavart az, hogy bizonyos szerek mellett meghaltak trombózis miatt. Sajnos minden kombinált tabletta növeli a trombózis kialakulásának az esélyét. A trombózisban (ill. embóliában) meg bizony meg lehet halni. Főleg akkor fokozott a kockázat, ha idős nő szedi, dohányzik mellette vki, vagy alapból van genetikai hajlama a trombózisra. De sajnos még ilyen kockázati tényezők nélkül is előfordul.
Ezen kívül okozhat májproblémákat (jó, vagy akár rosszindulatú daganatot), epekövességet, és bizonyos daganatok kockázatát fokozza.
Nyilván valakinek tökéletesen beválik, valakinek meg nagyon nem.
Mérlegelni kell, aztán dönteni, hogy vállalod-e a kockázatot vagy sem.
A környezetemben is van példa mindenre.
Van, aki évekig szedte mindenféle probléma és mellékhatás nélkül, abbahagyás után pedig azonnal teherbe esett. De sajnos van olyan is, aki a mellékhatások miatt kénytelen volt abbahagyni (pl. durva mértékű libidócsökkenés miatt), és olyan is, akinek a korábban tökéletesen rendszeres ciklusa teljesen felborult az abbahagyás után, és hónapok-évek alatt sem állt teljesen helyre.
Még annyit azért szeretnék a témához hozzátenni, hogy az itt, gyakorin terjengő tévhittel ellentétben egy orvos még vizsgálat alapján sem tudja megmondani, hogy neked személy szerint melyik tabletta fog beválni.
Ki tud kérdezni a ciklusodról, a ciklusod alatti tüneteidről, panaszaidról, ami alapján be tudja saccolni, hogy talán milyen típusú tabit érdemes adnia, de semmiféle garancia nincs arra, hogy az mellett nem lesz mellékhatás. A vérvételt (ami egyébként nem kötelező, de az orvosok jó része azért el szokott küldeni szedés előtt egy rutin laborra) is csak arra alkalmas, hogy a komolyabb problémákat, amik mellett semmilyen tabletta nem szedhető, kiszűrje (pl. nagyon rossz májfunkció).
Ami viszont nagyon fontos lenne, és tapasztalataim szerint nagyon sok orvos elhanyagolja, az az alapos anamnézisfelvétel. Rengeteg olyan betegség/állapot van, ami mellett nem, vagy csak fokozott óvatossággal szedhető fogamzásgátló. Ilyen pl. a nők körében igen gyakori migrén is, vagy számos autoimmun betegség.
Arról is ki kellene kérdezni, hogy volt-e a családban trombózis vagy stroke, mivel ha genetikai hajlamod van ilyen betegségekre, a tabletta jelentősen növeli a kockázatot.
7-es Válaszoló! Köszönöm, én is ugyanezeket írtam volna le a Kérdezőnek :) Így csak a saját tapasztalatomat írom le:
5 évig szedtem fogamzásgátlót (20-25 éves koromig), saját döntés alapján. Az akkori párom nem várta volna el, de én így döntöttem. Hiba volt, szép lassan elkezdtek rám rakódni a kilók, pedig az életmódom nem változott, majd a libidómat is kinyírta. De teljesen.
A párkapcsolat közben tönkrement (részben a leírtak miatt is). Igazából akkor még nem gondoltam, hogy a libidómért a tabi a felelős, azt hittem csak a kapcsolat ellaposodása okozta. De aztán hiába jött más pasi, aki vonzó stb. A libidóm aludt tovább. Szóval 5 év szedés után úgy döntöttem bármennyire is kényelmes megoldás abbahagyom. Ez viszont a legjobb döntés volt, a kilók - ami nem volt kevés: +15 - nyomtalanul el is tűntek. És a libidóm is újra a régi. A fejem is kevesebbszer fáj.
Szóval nem szeretem a gumit én sem, de nekem még mindig az a legjobb.
Egyébként látható károkat nem okozott. Laboros vagyok, szóval bármikor ellenőrizhetem a saját vérképemet, májenzimeket stb. Egyszóval vizsgálat alapján nem lehetett volna tudni, hogy mennyi gondot okoz. De éreztem, hogy nem oké. Már lassan két éve nem szedem és nagyon örülök neki. Senki kedvéért nem kezdeném el újra.
De van olyan barátnőm, aki egyébként ugyanazt szedte, mint én és az égvilágon semmilyen problémát nem okozott neki.
Ahogy írták már, az orvos valójában nem fogja tudni melyik a legmegfelelőbb és sajnos nagyon valószínű az is, hogy nagyon nem is érdekli, hanem fel fogja írni azt a gyógyszert amelyik céggel szerződésben áll. Tisztelet a kivételnek, mert szerencsére azért vannak nagyon alapos és rendes orvosok is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!