Érdemes még webfejlesztést kitanulni? Meg lehet még élni belőle?
Én a 3D modellezést egyáltalán nem tartom egy jó választásnak Magyarországon. Hazánkban nem fizetik meg rendesen, és a kereslet sem nagy rá.
A webfejlesztésből pedig jól meglehet élni, ha azt profi szinten űzöd.
Angolul felsőfok körül beszélek, azzal nem lenne gond, programozni viszont nem nagyon tudok, kb 2 félév programozásom volt az egyetemen (Pascal, visual Basic), nagyon alapok, plusz jelenlegi munkámhoz használok MATLAB-ot ovodás szinten, tehát ott lenni mit tanulni.
Tehát erről a szintről nem lenne őrültség nekikezdeni? Nem tartana 10 évig mire valamennyire értenék hozzá?
A webfejlesztés egy gyorsan fejlődő/változó szakma, mivel félévente jelennek meg új trendek, szabványok, technikák, és ezeket is követnie kell annak aki nem akar lemaradni.
Az alapokat viszonylag könnyű elsajátítani (html, css), hiszen egy lineáris leírónyelvről, és egy stílusnyelvről van szó. Ehhez programozói tudás is alig szükségeltetik, az internetről minden megtanulható pár hónap alatt.
A nehézséget a komolyabb szerveroldali programozás és a javascript megfelelő használata jelenti. Alapszinten ezek sem bonyolultak, de mára már egy szinvonalas weboldal háttérrendszere egy C-ben írt alkalmazás bonyolultságával vetekszik. Adatbáziskezelés, memóriakezelés, kivétel és hibakezelések, minden amivel egy "normál" programnál is találkozhatsz.
A php programozással meg lehet ismerkedni 1 év alatt, profi szintre azonban több év felfejlődni, ha nincs aktív segítséged akkor akár 10 év is.
A másik része a dolognak, hogy a kistudású webtákerekből dunát lehet rekeszteni. Ők azok, akik belekóstoltak egy kis php-ba, és egy ingyenes cms kódjába sikeresen belenyúltak, majd ezután webfejlesztőnek érzik magukat. pár ezer forintos tarifával gyártják a selejtet, rontva ezzel az igazi webfejlesztők ázsióját, és anyagi lehetőségeit.
Ez egy szakma. Mint az asztalos, a géplakatos. Azokat sem fél év megtanulni. 2-4 év tanulmányok után még azokhoz is igényelnek a munkáltatók 3-5 év szakmai tapasztalatot a papír mellé. A webfejlesztésben ez hatványozottan van így. Itt a tapasztalat a lényeg (de az legyen 5-10 év), a papír másodlagos.
Drone007-nek teljesen igaza van, egyedül a legutolsó mondatának a végével nem értek egyet. "..a papír másodlagos..."
Van egy nagyon jó barátom, sok éve űzi ezt a szakmát. Sok "vérprofi" is tudna mit tanulni tőle, őneki a tudásán kívül nagyon jó a "ráérzése" is.
Viszont úgy alakult, hogy nincs róla papírja. Matek-fizika szakos tanár végzettsége van, a webfejlesztés csak mint hobbi indult nála, már jó régen, aztán a vége az lett, hogy rendesen megtanulta. Szakkönyvekből, netről, gyakorlatból.
Bedolgozik ugyan alkalmanként egy nagyobb cégnél, de fel nem vették, mivel "nincs meg a szükséges végzettsége".
Persze ez nem törvényszerű, de van ilyen. Ha papírja lenne, talán fele ekkora tudással és gyakorlattal is alkalmazták volna.
Én tudok ellenpéldát is Lajos :)
Egy ismerősömet azért nem alkalmazták webfejlesztői munkakörbe, mert egyetemi diplomával nem fizethettek volna minimálbért, így nem alkalmazták, pedig profi a srác.
De ez nagyon munkahelyfüggő. nekem sincs róla papírom, anno a válogatáson mégis én kerültem be, mert a frissdiplomás egyetemista srác kókler volt, és egy sitebuildet nem tudott összerakni.
Jó tanács: munkáltatótól a teszt során ne kérdezd meg, hogy a sitebuildet összerakhatod-e joomlával :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!