Van értelme programozónak tanulni?
Elég jó vagyok programozásból, és elég régóta az volt a célom, hogy később is ezzel foglalkozzak, úgy néz ki bejutottam az egyetemre is, viszont egy ideje borzasztónak látom a helyzetet. Két probléma aggaszt különösen:
1. Egyre könnyebb programokat írni, egyre többen csinálják, nem lehet, hogy a piac telítődni fog?
2. Minden elindult a weboldalak és mobilok irányába, engem viszont a weboldalak fejlesztése nem igazán érdekel, meg fognak maradni egyáltalán a számítógépre telepített programok egy olyan korban ahol szinte mindenre létezik majd weboldal, amit bárhonnan elérhetsz a böngésződből?
Szerintem nézz szét a munkaerőpiacon, hiány van fejlesztőkből, _jó_ fejlesztőkből pedig méginkább. Attól, hogy valaki "tud programozni", nem jelenti azt, hogy ténylegesen ért is hozzá, lehet csak taknyol - azaz "összehackel" valamit, ami úgy-ahogy működik, de nem hatékonyan, tele van biztonsági résekkel, és Isten óvja azt, aki bővíteni akarja a kódot.
Senki sem fogja megmondani, hogy mit fog hozni a jövő, de meglepődnék, hogyha eltűnne a natív világ, még mindig sokkal hatékonyabb egy natív kód, mint a legjobb böngésző által futtatott JS. Egyébként nem teljesen értem a weboldalak iránt érzett ellenszenvedet, ma már JS-t sem kötelező közvetlenül használni, mind a Google Dart-ja, de méginkább az MS TypeScriptje kultúráltabb alternatívát nyújt (már ha a "Duck typing" és a típusosság nélkülözése miatt ódzkodsz tőle).
Mobilos fejlesztés pedig ma már közel van az asztali környezetben megszokotthoz, egész pontosan közelítenek mind API-k, mind szemléletmód (energiahatékonyság, UX) tekintetében.
Ha tanulsz üzleti dolgokat is mint pl. pénzügy, akkor azon a területen olyan szakértő lehetsz, akit nem lehet könnyen helyettesíteni. Pl. SAP fejlesztőkre nem azért nagy a kereslet, mert az általános programozás nehéz lenne benne, hanem üzleti dolgokat is ismerni kell.
Vagy ha nem az üzleti világ érdekel, hanem a természettudományok, akkor pl. fizika + programozás, kémia + programozás, satöbbi, nagyon jó kombinációk. De akkor szerintem ne Magyarországra tervezz.
Hasonló cipőben járunk kedves kérdező, engem sem vonz a web, vagy a mobil fejlesztés. Csak én pár évvel előtted vagyok. Pár jó tanács:
Magyar egyetemen nem fognak tanítani semmit, de az még nem jelenti azt, hogy nem tanulhatsz semmi hasznosat. Képezd magad, ott az internet, csak kerüld a magyar nyelvű oldalakat, nem ad pluszt.
Ne akard megúszni a szakmai gyakorlatot, menj céghez, vágódj be, Egyetem után (vagy inkább közben) menj oda. Húzz le 1-2 évet, hogy legyen szakmai gyakorlatod. Lássuk be, a friss diplomások tudatlanok, én sem alkalmaznám őket.
Tanulj olyan nyelvet ami rendszer-közeli, C++ esetleg C, A C++-al nagyon jó helyere el lehet jutni, alacsony szintű, komoly rendszereket fejleszthetsz vele, ha jól is csinálod 5 év múlva hülyére keresed magad vele.
Természetesen kell tudni a modern dolgokat: .Net, Java, úszni kell az árral is, ha nem akarsz megfulladni.
Rengeteg terület van IT belül: Építészet, orvostudomány, gépészet, elektrotechnika, sőt maga az IT kiszolgálása is egy al-szféra. Csinálj olyat ami érdekel és sohasem fogod utálni a hétfőket.
tr;dr: Van értelme, ha komolyan veszed és tudod mit akarsz csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!