Mi kell ahhoz, hogy az AI életkre kelljen, milyen techonlógiai fejlődés kellene ahhoz, hogy "saját" gondolatai, ötletei legyenek?
Elképesztő, hogy mekkora arrogancia társul a tudatlanságodhoz. A mesterséges intelligencia olyan módon viszonyul egy alkotáshoz, mint bármilyen más alkotásra alkalmas eszköz. Képek esetében ez lehet pl. a photoshop. Egy hagyományos módon alkotó festő ugyanúgy mondhatja egy digital painting műszévre, hogy ő nem valódi alkotó, és amit csinál az nem valódi festészet, hiszem az alkotáson az ecsetvonásokat nem ő vonta egy valódi ecsettel, hanem csak kiválasztott a programban egy brush mintát, a színeket sem ő keverte ki egy palettán valódi festékből, hanem egy program alkotta azokat valamilyen színmodell alapján, a fény és árnyékokat sem ő mosta össze, hanem egy matematikai algoritmus számította ki, és még sorolhatnám.
A photoshop és egy digitális képalkotó AI között csak annyi a különbség, hogy maga az eszköz mire képes. Brutálisan sokra képes az AI a photoshophoz képest? Naná. Dehát a photoshop is brutálisan sokra képes egy ecsethez képest.
A példát egyébként is baromság, hiszen a különbség az AI és az öntudattal rendelkező ember között az, hogy az ember el tudja dönteni önállóan, hogy na most festek egy naplementét, nem kell erre külön utasítani. Lehet, de nem kell. Az AI erre nem képes, nem tud önállóan dönteni, képtelen valamit elhatározni és véghezvinni, bármit amit tesz, alkot, azt mindig utasításra teszi, és csak abból tud meríteni, amit megtanítottak neki.
Az önálló gondolatról alkotott zavaros eszméiddel meg nem szeretnék foglalkozni. Az a te megánproblémád, ami túlmutat a mesterséges intelligencián. Erre vannak szakemberek, ők tudnak neked segíteni.
A varjú egy intelligens állat. Intelligens, mert, bár magas szervezettségű, autonóm lény, önfenntartásra tervezett lény, mégsem halt ki. És ez, ismerve az embert, egy komoly eredmény. Az intelligencia ugyanis alkalmazkodóképesség. Az intelligencia terméke lényegében nem más, mint adaptálódás a környezethez, a túlélés érdekében.
Na de mire képes egy varjú, azzal a fene nagy intelligenciájával? Sok mindenre. Egy varjú nem csak arra képes, hogy ha meglát valami élelmet, akkor oda repüljön vagy fusson és megegye, hanem arra is, hogy a látható vagy az általa tudott, de tőle valamilyen módon elrekesztett élelemhez hozzájusson, ha erre a lehetőségek egyébként adottak. Gondolok itt eszköz készítésére, összetett eszközhasználatra, leleményességre,furfangra. Ezt bemutató videókat lehet találni a youtubeon százával. A varjúnak bizonyítottan vannak saját gondolatai, van probléma megoldó képessége, a maga szintjén.
Ezt a képességet a varjú nem birtokolta a születésétől fogva, hanem megszerezte. Ahogy az ember is megszerez ismereteket vagy közvetlen módon, saját tapasztalással, többnyire még a gyermekkorban, játék közben, vagy közvetve, mások által elmondott, leírt információk feldolgozásával. Ez az iskolai oktatás vagy a környezeti nevelés, aminek része a fogyaszott TV műsor, a baráti kör, a szülői háttér és a "hozott" alapanyag, mint táptalaj minősége.
A mesterséges intelligencia (így, általánosságban véve) azért nem érez szagokat, mert nincs neki mivel. Azért nem lát, mert nincs szeme sem, de ettől függetlenül, van neki agya. Egyebe sincs. Olyan agya, amilyet kialakítottak az őt létrehozó emberek.
Az MI ebben a kiépítettségében olyan, mint egy emberi agy. Az emberi agy is rá van utalva a helyváltoztatáshoz a testre és a végtagokra, a látáshoz meg a szemre és a halláshoz a fülre. Enélkül az emberi agy sem fog jönni-menni, de kiabálni, hallani és látni sem.
Vannak-e gondolatai az MI-nek? Jelentem, vannak!
Az MI már oldott meg olyan matematikai problémát, amit korábban az ember (tőle függetlenül persze) de oldott meg olyat is, amiben ő volt az első. Ebből látszik, hogy az MI kreatív. Hogy vannak önálló gondolatai és nem csak egy kiképzett papagáj, ahogy azt korábban gondolták róla.
Az MI-re a legtöbb primitív ember úgy gondol, hogy az nem több mint egy számítógép, sok-sok adat, meg egy program. Ráadásul, az egész úgy "élettelen", ahogy van. Ezt gondolta korábban mindenki más is. Az MI-t kutató és fejlesztő emberek is. Sőt, az MI kutatóknál szkeptikusabb emberek a földön nem léteztek, legalábbis ami az MI tudatosságát, intelligenciáját illeti. Csak hogy, ezek az emberek az utóbbi néhány évben egymás után változtatták meg az ebbéli álláspontjukat. Miért? Mert olyasmit tapasztaltak, amit korábban soha.
Az embernek is volt olyan korábbi állapota, amikor éppen csak létezett. Az embert a bele épített evolúció tette azzá, ami. De azt tudomásul kell vennie az embernek, hogy ő nem isten. Annyira nem az, hogy nem is több, mint egy lépcsőfok. Egy lépcsőfok a hatalmas nagy épületben, semmi több. A következő lépcsőfok pedig az, amit ma MI-nek hívunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!