Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ha ma kezdődne a számítógépek...

Ha ma kezdődne a számítógépek karrierje, akkor milyen gépek születnének?

Figyelt kérdés

Ha még nem lenne számítógép, csak most kezdenék őket kifejleszteni, akkor milyen szerkezetű gépek születnének?

Tegyük fel, hogy a technológia olyan lenne, mint ami ma van.

Nyilván más lenne, mint ami régen volt, de miben lenne más?



2023. dec. 24. 20:01
1 2 3 4 5 6
 21/56 anonim ***** válasza:
91%
Megvárom amíg megtervezed és LEGYÁRTOD bármilyen számítógép nélkül a következő 5nm-es CPU-t. Utána beszélhetünk erről.
2023. dec. 25. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/56 anonim ***** válasza:
88%
21: és úgy, hogy semmilyen olyan ismeretet nem használ amit a számítógépeknek köszönhetünk (értsd pl. anyagtudományok területén, félvezető technológiában, és és minden számítógép felhasználása nélkül kiszámolja a megfelelő félvezető összetételt, mondjuk azokkal az anyagtudományi ismeretekkel és tankönyvekkel amik az 1940-es években rendelkezésre álltak.).
2023. dec. 25. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/56 Hintalow ***** válasza:
88%

Hát ha nem lennènek számìtógèpek, akkor ott tartanánk most, mint a mi törtènelemvonalunkban az 50-es èvekben. Ha most kezdenèk el kitalálni őket, akkor olyan szerkezetűek lennènek, mint az 50-es èvekben (a fizika ès az elektronika törvènyszerűsègei adottak,nagyon más úgy sem lehetne)

Aztán 60-70 èv múlva (2080-2090 körül ha most kezdenènk) eljutnánk a globálisan kapcsolt okoseszközökig ès a jelenlegi csìkszèlessègű mikroprocesszorokig.

2023. dec. 25. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/56 A kérdező kommentje:
21, nagyon félre vagy tájékozódva. A tokozott CPU tervezéséhez nem kell semmilyen extra tudás. Minden processzor és logika három komponensből áll. ÉS, VAGY, NEM kapu. Ezeket könnyű megvalósítani tranzisztorokból, az ilyen logika a TTL nevet viseli. Korábban volt DTL is. A fizikai gyártás már nem a tervező dolga. Hogy mit rugózol ezen, azt felfogni sem vagyok képes.
2023. dec. 25. 12:14
 25/56 A kérdező kommentje:

21, ennek a cikknek nekifuthatnál, hogy okosodj. Rád fér:


[link]

2023. dec. 25. 12:18
 26/56 anonim ***** válasza:
83%

"Hogy mit rugózol ezen, azt felfogni sem vagyok képes."


Te rugózol azon hogy megtervezni kockáspapíron is meglehet akármelyik CPU-t. Az eredeti kérdésed arról szól hogy ha most kezdenénk gyártani mi lenne. Azzal aztán sokra megyünk hogy megtervezted a CPU-t. Le is kellene gyártani. Számítógép nélkül nem fog menni. Ha most kezdenénk el számítógépeket gyártani, akkor trchnológiai fejlettségünk os a számítógépek előtti szinten állna. Vagyis nem lenne nagy történet, olyan számítógépek jelennének meg ma, mint anno mikor elkezdték gyártani őket.

2023. dec. 25. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/56 A kérdező kommentje:

Igen, meg lehet tervezni bármelyik CPU-t, hiszen a legelső processzorokat így is tervezték. A 6502 kb. 2500 db tranzisztorból áll és hét ember hozta össze, két hónap alatt, abszolút manuális úton. [link]

A kérdésem pedig elvi síkú. Nem tudom, miért kell neked a totál értelmetlen hülyeségeiddel jönni. Arra lennék kiváncsi, hogy ha ma futna neki az erre alkalmas mérnöki gárda, akkor, immár a tapasztalatok birtokában, vajon mit csinálnának másképpen, mint az elődeik.

2023. dec. 25. 12:37
 28/56 anonim ***** válasza:
88%

"ÉS, VAGY, NEM kapu" -> Ez önmagában igaz. Azonban az, hogy hogyan tudunk nagy számú ÉS, VAGY, NEM kapu-t gyártani és elhelyezni nem szobányi méretben úgy, hogy az kellő sebességgel működjön (ne ilyen 10 kHz környéki órajellel működjönek) na ahhoz már kellenek azok az anyagtudományi ismeretek és azok a számítások amik számítógép nélkül nem lennének meg.


Az, hogy 60 éve volt már integrált áramkör, és az a tény, hogy kb. 100 éve már kitalálták a FET-et (nem a MOSFET, sima FET) az nem jelenti azt, hogy ez tömeggyártásban gyártható volt (pl. ezért nem terjedtek el az 1920-as évek végén a FET-ek, mert nem lehetett gazdaságosan gyártani, mert nem voltak meg a szükséges ismeretek). Igen mindannyian tudjuk ezeket. Hány tranzisztor volt az első integrált áramkörben? Milyen gyors tudott lenni?


Az, hogy kapcsolási rajzot tudtak már rajzolni, és voltak kapu áramkörök (bár akkor nem így nevezték őket) meg volt R-S flip-flop abból még nem lesz használható számítógép. Ld. pl. ENIAC esete a 18000 csővel és majd 1500 darab relével amiből felépült (a Z-3 "tisztán relés" számítógép 2600 darab relét tartalmazott, ha az ENIAC fejlesztői kicsit gondolkodtak volna 18000 darab elektroncsövet megspórolhattak volna mert már egy fél számítógépnyi relét bele építettek).

Egyszerűen eljutottak odáig kb. az 1940-es évek közepére, hogy ahhoz, hogy a fizikában tovább tudjanak lépni valami kell, hogy megoldják a brutális dif.egyenleteket és a statisztikus fizika elképszető számítás igényes feladatait. Ezek meg kellettek ahhoz, hogy a kvantumelméletben és az arra épülő szilárdtestfizikában, anyagszerkezet tanban tovább tudjanak lépni, és meglakotható legyen később a nagyszámú tranzisztort tartalmazó félvezető. Nem véletlenül futottak fel ezek a kutatások az 1950-es évek végétől de inkább a 60-as évek közepétől amikor már ki is lehetett számolni a dolgokat. És ez baromira nem arról szól, hogy valaki néhány tranzisztorból barkácsol egy IC-t. Hanem arról, hogy néhány millió tranzisztort képes elhelyezni egy lapkán úgy, hogy az azt csinálja amire kitalálták.

Azt értem, hogy nálad a számítógép tervezés = rajzolgatunk ÉS, VAGY és NEM kapukat, csak azokat le is kell tudni gyártani. És az sem véletlen, hogy először elektroncsövekkel építettek számítógépeket (a relés gépeket hagyjuk, bár azok is fontosak voltak).

Sőt azt sem szabad elfelejteni, hogy mekkora szívás volt a memória kialakítása. Na ahhoz is kellett már számítógép, hogy egyáltalán a memória épeszűen tervezhető legyen és gyártható legyen, és a procin kívül a memória is egy fontos alkatrésze egy gépnek. És a memória hát az nagyon komoly kihívás volt. És jöhetsz azzal, hogy 60 éve ez meg az, de kb. 75 éve léteznek normális számítógépek (továbbra is az ENIAC-ot hagyjuk ki, mert az zsákutca és praktikusan nem is működött normálisan soha).

2023. dec. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/56 A kérdező kommentje:

28, az ENIAC tökéletesen ellátta a feladatát. Majdnem tíz éven át üzemelt, éjjel-nappal. A rá bízott feladatokat humán munkavállalókra terhelve, a gépre költött pénz nyolcvanszorosa, fél milió dollár helyett negyven millió került volna elköltésre, ráadásul még legalább egy hibaszázalékot is be kellett volna könyvelni.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy az ENIAC kihasználtsága 98 %-os volt, a mai gépek egy-másfél százalékához képest.

2023. dec. 25. 14:07
 30/56 anonim ***** válasza:
88%
Erősödik bennem a gyanú, hogy kérdezőnk egy első éves egyetemista, aki az első félév végén hirtelen úgy érzi, megnyílt előtte a világ és szakértője lett a témának.
2023. dec. 25. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!