Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Milyen linuxot ajánjlotok...

I.B.T. kérdése:

Milyen linuxot ajánjlotok bioinformatikához?

Figyelt kérdés

Szeretnék jövőre jelentkezni bioinformatikai képzésre.


Úgy tudom, hogy az ubuntu a legalkalmassabb erre a területre. Viszont nem használtam még. A linux. org oldalról elvileg le lehet tölteni ingyenesen.

Nem szeretném egyik napról a másikra lecserélni a windows-t ubuntura, amig nem válik a használata egyszerűvé. Rá tudom tenni egy pendrive-ra az ott letöltött fájlt, majd windows helyet a pendrive-ról bootolni az OP-t?



2023. júl. 28. 23:16
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

1. Magához a bioinformatikához nem kell kötelezően Linuxot használni.


2. A linux.org csak egy Linux-fórum a sok közül, nem a hivatalos letöltőoldal.

Az Ubuntu esetében ez az ubuntu.com:

[link]


3. Nem a letöltött .iso lemezkép-állományt kell egy az egyben rárakni a pendrivera, hanem annak tartalmát - ehhez rendelkezésre állnak eszközök:

* [link]

* [link]

* [link]

* [link]


De ha nem akarsz a Windows és a Linux közötti váltásokkal vacakolni, és valamelyest erős géped van, használhatsz virtuális gépet is:

* [link]

* [link]

2023. júl. 28. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
34%
Bioinformatikához semmi értelme Linuxot tanulni. Egyrészt jó eséllyel cloud alapon fogsz mókolni jupyter notebookban + pythonnal vagy R nyelvvel. Ez pont nem az a terület ahová erős linux ismeret szükséged... A cégeknél is sok esetben macbookról nyomják aztán mindent cloudban csinálnak. Egyetemen pedig Win alapon.
2023. júl. 29. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
0%

#3 Köszönjük Emese.


Akár Ubuntut is választhatsz, de én személy szerint inkább a Linux Mintet ajánlanám. Stabilabb, és hasonlít a felhasználói felülete a Windowséhoz, így talán nem lesz annyira idegen. Minden program elérhető rá, ami Ubuntura is. Ubuntuból is van olyan, ami hasonlít Windowshoz, ez pl. a Kububtu.

Gyengébb gépekre pedig Xubuntu vagy Linux Mint XFCE.

2023. júl. 29. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
6%

Én többször!!! próbáltam Windows-ról Linuxra váltani, mondván, hogy legalább ingyenes, meg nyíltforráskódú meg minden.


Aztán minden alkalommal szembejött velem a valóság!


Ez nem jó, az nem jó, ez csúnya, az fejletlen, ez bugos, azt nem támogatják a fejlesztők. Rengeteg kompromisszumot kellett volna kötnöm, hogy megfelelő legyen számomra, aki Windows használt a 3.1-es verzió óta. És végül minden alkalommal visszatértem a Winhez.


Amit gyakran hangoztatnak, hogy "Linuxra nincs vírus, így nem is kell vírusirtó!" Ohh dehogynem! És egy normális Linux vírusirtó kb annyiba kerül mint egy Windows-os vírusirtó.


Az, hogy bárki megtudja az admin jelszavad, aztán 2 perc alatt szarrá gyilkolja a rendszert meg az összes adatod visszavonhatatlanul EGYETLEN EGY sor paranccsal, az nekem nem szimpi!


Továbbá egy nagyon alap dolog sem volt támogatott Linux alatt, ez pedig a böngészős online videók hardveres gyorsításának a támogatása. Itt a Chrome-ra sem volt támogatás, meg a GPU driver sem támogatta. Bár lehet az utóbbi már támogatta volna, de a Chromium fejlesztők világosan kimondták, hogy nem támogatják és nem is nagyon fogják.


Továbbá nézzük már meg a Windows 11-es feladatkezelőt meg a Linuxos feladatkezelőt. A két dolog önmagáért beszél.


Meg az, hogy virtualizálva futtass játékokat például, az egy agyrém.


Szóval minimum 1 millió sebből vérzik még a Linux, például Windows 11-hez képest. Így max csak annak ajánlom a Linuxot, akinek nagyon minimálisak az igényei. Arra viszont tökéletes lehet. De aki X évtizede Windowst használ annak lehetnek bőven kellemetlenségei. És hangsúlyozom! Itt a desktop felhasználásról beszélek, és nem a szerverekről!

2023. júl. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
72%

"Amit gyakran hangoztatnak, hogy "Linuxra nincs vírus, így nem is kell vírusirtó!" Ohh dehogynem!"

15+ éve használok Linuxot elsődleges operációs rendszerként, mind szerveren, mind asztali környezetben - asztali környezetben kifejezetten Linuxra szánt vírussal - a Windowshoz képest - eléggé elenyésző mértékben találkoztam (az is elkerülhető alapvető biztonsági metodikákkal).


"És egy normális Linux vírusirtó kb annyiba kerül mint egy Windows-os vírusirtó."

Persze, nagyvállalati szinten egy, a Linuxos szervereket is védő megoldás - mert az egységsugarú irodista felhasználó hajlamos mindenre is rákattintani - drága.


"Itt a Chrome-ra sem volt támogatás, meg a GPU driver sem támogatta. "

A Chrome egy kémprogram.

Az, hogy a hardvergyártók nem képesek rendes Linuxos drivert írni, az meg nem a Linux kernel sara.


"Továbbá egy nagyon alap dolog sem volt támogatott Linux alatt, ez pedig a böngészős online videók hardveres gyorsításának a támogatása."

Kivitelezhető:

[link]

"Meg az, hogy virtualizálva futtass játékokat például, az egy agyrém."

Natívan futtatható játékok tömkelege érhető el Linuxra:

[link]

de a Windowsos játékok egy jó része játszható Proton segítségével:

[link]

nem kell hozzá virtualizáció.


"Az, hogy bárki megtudja az admin jelszavad, aztán 2 perc alatt szarrá gyilkolja a rendszert meg az összes adatod visszavonhatatlanul EGYETLEN EGY sor paranccsal, az nekem nem szimpi!"

Arról nem a Linux tehet, ha a gépet telepítő nem állítja be rendesen a jogosultságszinteket.

2023. júl. 29. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
24%

4, 6: Azaz, oltogasd csak magad. Na meg másokat a sok sületlenséggel.


Ha a linux tényleg olyan jó lenne, mint amennyire persze, hogy nem az, akkor a linux penetrációja, desktop környezetben nem 3, hanem 90 % lenne. Ingyenessége ellenére sem kell a kutyának sem, ami nem csoda.


A linux egy nagyon jó operációs rendszer! Igen. Valóban az, csak server opre és nem desktop. Persze vannak így is elég sokan, akik desktop környezetben szivatják magukat vele.

Megérdemlik!

2023. júl. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
59%

"Ha a linux tényleg olyan jó lenne, mint amennyire persze, hogy nem az, akkor a linux penetrációja, desktop környezetben nem 3, hanem 90 % lenne"

"Cum hoc ergo propter hoc"-jellegű érvelési hibába estél ("egymillió légy nem tévedhet: együnk dögöt!").

A Windows nem (csak pusztán) a "jósága" miatt elterjedt, hanem az agresszív marketingje miatt.

2023. júl. 29. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
27%

Nem öreg, te estél érvelési hibába.

Az emberek hosszú távon azért képesek felismerni a saját érdekeiket és annak mentén választani. Ebben az esetben bizony Ti vagytok a kivételek, ti vagytok a hülyék, az önsors rontók, a korlátoltak, a verebek. Csak a dolog úgy alakult, hogy a windowst mindig is divat volt szidni, a linuxot meg, ingyenessége és az irányában táplált (hiú) remények okán nem.

Ezért aztán a linux-ról gyakorlatilag senki nem meri nagy nyilvánosság előtt kimondani, hogy desktop felhasználásra bizony nem egyéb, mint egy kalap sz@r.


A linux desktop vonalon a világon semmi előnyt nem képes felmutatni a Windowshoz képest. Hátrányt már annál inkább!

A linux bizony hemzseg a vírusoktól, trójaiktól, keyloggerektől. Lásd: android rendszerek.

A linux bizony harapja a vasat, jobban mint a windows. Ezt mondjuk azért, mert a rá épült grafikus fostenger (ez az X) egy optimalizálatlan szahar. Igen, a rá épült, ugyanis a linux nem grafikus operációs rendszer, hanem egy konzolos, hálózati, multiuser, szerver OS, annak minden áldásával és nyűgjével.

Nem baj ám az, hogy van pár milla ilyen, mint amilyen te is vagy, csak nem kéne a többieket is kábítani és megpróbálni arra ránevelni, hogy veletek együtt szopjanak ők is.

2023. júl. 29. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

"Szeretnék jövőre jelentkezni bioinformatikai képzésre."


Birom az ilyen eminens / stréber hülyegyerekeket akik azzal sincsenek tisztában hogy mit milyen környezeten és hogyan oktatnak az általuk kinézett szakon de már 1 évre előre meg akarják váltani a világot közben meg olyan hülyék hogy képtelenek maguktól utána nézni hogy mik az ajánlott eszközök bioinformatikán.


Most ha ide beokádjuk hogy töltsd le a Kali Linuxot elkezdesz azzal szórakozni? Szerintem meg Linux operációs rendszer helyett tanulj Kvantummechanikát, annak is annyi hasznát veszed a későbbiekben mint a Linux "tudásodnak"

2023. júl. 29. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
71%

Kedves #7/#9 -es idióta!

Hiába írod ki úja és újra minden egyes Linuxos kérdés alá a baromságaidat amiből ordít, hogy fingod sincs az egész rendszerről, meg amúgy az informatikáról. Ettől függetlenül hidd el vannak emberek, akik használnak Linuxot. :)

Biztos nagyon nehéz lehet ezt feldolgozni, hogy sokan napi szinten használják otthoni felhasználásra is, neked meg szívás mert képtelen voltál megtanulni, mert ignoráns vagy...

Ha még 10 másik Linuxal kapcsolatos kérdés alá kiírod a szokásos hülyeségedet, ez akkor is így lesz. :)

Látom nagyon frusztrált vagy (vagy szimplán csak elmebeteg) és nincs egyéb hasznos elfoglaltságod, mint hogy a hülyeségeidet terjeszd ezen az oldalon. Aminek semmi értelme, hisz szerencsére vannak olyan emberek, akik értenek is hozzá és sorozatosan cáfolják meg azt amiket te itt összehordasz, ennek ellenére ontod magadból a sok szart, már nem tudom hányadik ilyen kérdés alatt azt hívén, hogy igazad van. Ez is (meg a válaszaid hasznossági %-a is) csak azt indikálja mekkora idióta vagy.

" Ti vagytok a kivételek, ti vagytok a hülyék, az önsors rontók, a korlátoltak, a verebek."

Egy ilyen kijelentés után épeszű ember nem is tudja komolyan venni a válaszaidat.



Amúgy kérdező, szinte mindegy milyet választasz, de olyat javaslok, amit könnyű használni, beállítani, telepíteni, tehát pl. Linux Mint.

[link]


Volt korábban egy olyan disztró, hogy BioLinux. Na ez pont egyfajta bioinformatikai workstation rendszer volt, de már vagy 5 éve megszűnt, egyáltalán nem fejlesztik.

Ezen kívül vannak még specifikus Linux disztribúciók, pl. Scientific Linux, de ez a projekt sem volt túl aktív az elmúlt időben.

Ami még talán megfelelhet és aktívan fejlesztik az a Fedora Scientific vagy valami hasonló jellegű. Ezek eleve olyan programokkal, programozási nyelvekkel vannak felszerelve, amik kimondottan hasznosak az ilyen tudományos területeken.

[link]


De ez szerintem inkább azoknak való, akik már valamennyire otthon érzik magukat a Linux világában. Ha te kezdő vagy, akkor szerintem először válassz egy egyszerűbb disztrót, pl. az említett Mint -et. Kicsit tanulgasd meg, szokj hozzá, stb. Illetve neten is sok anyag van fent, amik segítenek a rendszer megismerésében.

Aztán ha bejön, próbáld ki például a Scientific Fedora-t.

Sok sikert!

2023. júl. 29. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!