Hogyan jelentkezik a matematika a programozásban?
"A másik gond, hogy a szerzett matematikai tudás a legkönnyebb feladatoknál is szerephez jut, csak kisebb súllyal. Másképp valósítja meg az egyetemet végzett ember a feladatot, mint az, aki csak a középiskolai matekot ismeri"
Ez szimplán nem igaz, továbbá ne keverd a diplomás programozókat a matekhoz értő programozókkal, mert a két halmaz nem egyenlő.
Rengeteg egyetemet végzett, jó programozó szar volt matekból az egyetemen, de minimum elfelejtett mindent belőle.
Az az egy hét analízis vizsgára való magolás/félév meg a készségeket sem igazán fejleszti.
A matek nem úgy fog megmutatkozni a programozásban (általános esetet nézve), hogy konkrétan számolnod kell, érteni koncepciókat vagy képleteket tudni használni, hanem szimplán a kettő nagyon hasonlít egymásra.
Egyrészt mind a kettő csak egy nyelv, amivel problémákat tudsz megoldani. Másrészt pedig erősen jelen van mindkettőben az absztrakció, aminek az elsajátítása nélkül se a programozás se a matematika nem fog menni.
Mondok egy példát a "mindkettő csak egy nyelv" érvemre. Pl számold egy tömb elemeinek összegét. Erre programozásban egy ciklust hasznlász, ami végig megy minden egyes elemen és összeadja őket ÉS nem használsz számokat, ezeket mind változóval és az adott nyelvvel fejezed ki. Matekban mi a különbség? Ugyan ezt fogod csinálni! Csak ott a matekos nyelvet használod és egy gép nem számolja ki helyetted, de ettől független ugyan úgy ott lesz egy szumma jel és valamilyen kifejezés.
Érted már, hogy mire célzok? Egyszerűen a programozás és a matek nagyon durván hasonlít egymásra és aki tud programozni, az jó lenne matekból is, max csak nem érdekli az a nyelv és nem foglalkozik vele annyit. Szóval a matek tényleg nem fontos, mert nem nagyon fogod használni, de a matekos gondolkodás elengedhetetlen és soha nem lesz valaki programozó nélküle.
Még a végére egy másik kis könnyed példa. Pl vannak a függvények programozásban, azok telibe ugyan azok, mint matekban. Valamit beleteszel és valamit ki ad neked eredménynek + ugyan úgy mint matekban, vannak mások által megírt híres függvények és vannak olyanok amiket te definiálsz. Igen, programozásban nem kell ismerned az egyéb függvényes dolgokat, mint pl hogy hogyan néznek ki az elemi függvények, de az csak magolás kérdése, a koncepció ugyan az.
Matek szakot is csináltam, más matekosok pls ne pontozzatok le:DD tudom, hogy magasabb szinten jóval durvább absztrakciók vannak matekban, de a legtöbb ember ezt nem ismeri és pláne soha nem találkozik ezzel.
"Ez szimplán nem igaz"
Dehogy nem, nagyon is igaz.
"Rengeteg egyetemet végzett, jó programozó szar volt matekból az egyetemen, de minimum elfelejtett mindent belőle."
Ez meg pláne hülyeség. A jó programozó, az jó matekból is. Olyan nincs, amit te erőltetsz, hogy matekhoz hülye, de amúgy nagyon jó. Ez a kategória nem létezik. Esetleg te hiszed azt mert még az ilyeneknél is rosszabb vagy.
A matematika egy olyan tudomány, ami azért jött létre, hogy a dolgok egyszerűbbek legyenek, mert az ember szereti a munkát kikerülni és az egyszerűsítés lényege is pontosan ez.
Csak hát, az idők folyamán annyit egyszerűsített, hogy a végére a sok egyszerűsítés létrehozott egy szakmát, a matematikusok szakmáját. Ez meg így egybe, már nem egyszerűsítésnek, hanem bonyolításnak, túlbonyolításnak tűnik.
A programfejlesztés éppen olyan tevékenység, mint bármi más. Vannak benne jók és kevésbé jók, ahogy a festők, kőművesek, orvosok, bolti eladók között is akad jó meg rossz.
A jó programozó munkáját általánosságban (!) két dolog jellemzi. Az egyik a programjainak logikai felépítése és a kódjának a hossza. Nem univerzális, de elég általános érvényű szabály, hogy minél rövidebb egy kód, annál jobb. És ezt a rövidséget, tömörséget a feladat értése és annak megfelelő, EGYSZERŰSÍTETT matematikai megfogalmazása adja. Az a fontos, hogy a program annyi lépésből álljon, ahány feltétlenül szükséges, az a fontos, hogy annyi műveletet végezzen, ahány elengedhetetlen. Vagy legalább ehhez az ideális állapothoz közelítsen. Time and space, ugye.
A legjobb kód megirására viszont csak azok képesek, akik tisztában vannak a lehetőségeikkel, azaz, jó matekosok (!) és ismerik a gépet szerkezetileg. Azt a gépet, amire programot kell írniuk.
Ha nem jó matekosok, vagy nem ismerik a gépben lévő lehetőségeket, akkor gyorsak ugyan lehetnek, de jók, biztos, hogy nem.
Ez a dolog lényege, a többi csak fáradt, buta nyálverés.
Azt nem állítottam, hogy úgy voltak szarok matekból, hogy nem lehettek volna jók.
Szimplán nem foglalkoztak annyit vele, ez pedig nem jelentkezik nekik hátrányként.
Azért illik elválasztani azt, hogy valaki ért a matekhoz vagy érthetne, ha akarna. Jó programozó utóbbi is lehet.
Persze nem olyan területen, ahol aktív matektudás kell, de ma már nincsenek polihisztorok, nem kell és nem is lehet mindenhez érteni.
Aki azt mondja, hogy matek nélkül nem lehetsz kiváló programozó, az nem tudja mit beszél. Lehetsz. Ez nem jelenti azt viszont, hogy a logikus gondolkodás nem alap...
11. “Rengeteg egyetemet végzett, jó programozó szar volt matekból az egyetemen”
16. “Azt nem állítottam, hogy úgy voltak szarok matekból, hogy nem lehettek volna jók.”
Ha egyszer elkövetsz valamit, jobb, ha azonnal ügyvédet fogadsz, mert egyre kínosabb ez a magyarázkodás. 😂
A szar volt matekból az egyetemen azt jelenti, hogy nem tanulta, rossz jegyeket kapott.
A "hogy nem lehettek volna jók" rész pedig arra utal, hogy energiaráfordítással ment volna nekik, mint egyébként a legtöbb embernek, aki egyátalán bejut ilyen szakra. Nincs itt semmi ellentmondás.
A matematika az a nyelv, amely a létező világegyetem működését írja le. Programozáskor a világ a program, aminek a működését az általad használt nyelven írod le. A kettő gyakorlatilag ugyanaz...
Vagy úgyi mindhatnál, hogy az Univerzum forráskódját matematikában írták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!