Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Tényleg leváltható lesz a...

Tényleg leváltható lesz a programozó, hamarosan nem lesz szükség rájuk?

Figyelt kérdés

2023. jan. 18. 13:17
1 2 3 4 5
 31/50 anonim ***** válasza:
19%

"Informatikusként dolgozol?"


Jaj, dehogy. Ő csak egy nyugdíjas műkedvelő.

2023. jan. 18. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/50 anonim ***** válasza:
100%

28 - cal (nagy)részben egyetértek. Abban is, hogy a kreativitást igénylő szakmák / hivatások "állhatnak ellen" talán a legtovább az AI "ostromának".

A kérdés bennem - aki lefejleszt ezt azt, de nem fejlesztésből él - már csak az, hogy vajon tényleg elmondható - e az, hogy a programozás kreatív tevékenység?


Persze a válasz erre az, hogy naná....vagy mégsem? A mostani 15 - 25 éves korosztály tekintélyes részénél azt látom, hogy messze nem úgy áll hozzá a dolgokhoz, mint anno 20 éve én, hogy "nosza, találjuk ki és oldjuk meg a problémát....sőt vessünk fel egy érdekes másikat!",

hanem simán kikeresik a megoldást és használják (programozásban is). Még csak meg sem akarják érteni. Az ILYEN jellegű programozói munka viszont nagyon is veszélybe kerül(het) szerintem. Márpedig nem kis hányada megoldható ilyen módon a programozásnak (ami alatt nyilván nem csak az idő 5% - át kitevő kódolást értem).


Az megint más, ha valaki igen nagy szellemi értéket ad hozzá a fejlesztői munkájához, de könnyen lehet, hogy ez is csak EGYELŐRE védi meg az ő munkahelyét az AI - tól.


NEM állítom, hogy igazam van, ez csak egy felvetés, amit nyilván cáfolni is lehet. Sőt! Érdekelne is a cáfolat.

2023. jan. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/50 anonim ***** válasza:
100%
Én arra lennék kiváncsi hogy a chatGPT mit válaszolna erre a kérdésre. :)
2023. jan. 18. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/50 anonim ***** válasza:
28%
Azt válaszolná, hogy az MI még fejlődés alatt áll és a jövőben is a programozókkal karöltve, együtt kell munkálkodni az MI-nek a felmerülő problémákon.
2023. jan. 18. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/50 anonim ***** válasza:
100%
Emlékszel töriből, amikor az első gépek megjelentek? Mindenki azt hitte, hogy nem lesz munka. Nem így lett. Van munka, csak másmilyen. Én erre számítok most is. De ha kipróbálod a [link] -t, akkor rájössz, hogy már most is olyan programot ír, amilyet kérsz tőle. És úgy alakítja, ahogy kéred. Te egy sort se kódolsz, csak írod, hogy mit akarsz.
2023. jan. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/50 anonim ***** válasza:
36%

A programfejlesztés mint folyamat, elég nagy részben éppen úgy automatizálható, mint a tehénfejés vagy a CNC géppel végzett munka. Az talán a fejlesztők mindegyike számára nyilvánvaló, hogy ha egy ilyen MI, mint a ChatGPT, képes akár magyar nyelven megfogalmazott problémák "megértésére" és megoldására, akkor egy programozási nyelven (ami a beszélt nyelvek erősen redukált szókészletű, szigorúan formalizált változata) is képes ugyanerre.


Ha ez a megközelítés nem elég meggyőző, akkor minden fejlesztő gondoljon bele abba, hogy vajon képes lenne-e olyan program írására, ami mondjuk egy ideális kereső algoritmust implementál bizonyos adattartalomra, néhány előre meghatározott szempont alapján. A válasz erre nyilván zömében az, hogy igen, hiszen a gép képes lenne az általa alkotott algoritmus tesztelésére és szükség szerinti újraépítésére is. Ebből következik az a tény, hogy a megfelelően képzett architekt gond nélkül képes arra, hogy úgy dekompozicionáljon, specifikáljon, amit még egy gyengén muzsikáló MI is probléma nélkül "megért" és akár függvényről függvényre haladva megvalósít.

Természetesen első körben még volna a dolognak teteje, tehát egy határ, amit az MI a mai szintjén még nem lenne képes meghaladni, de ennek az üvegplafonnak az áttörése is csak idő és vas kérdése.

2023. jan. 18. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/50 anonim ***** válasza:
84%

Én elküldtem neki (mármint a openAi - nak) - angolra lefordítva - a az első szemeszteresek programozás 1 beadandó feladatát (C - ben megírandó), mely (mini)projektet én kb 20 függvényből hoztam ki (10, 20, 30, 40 sorosak voltak).


Kb hármat elkészített, aztán behasalt. Pedig ez tényleg nem olyan vészes. Ott, ahol le voltak tiltva egyes header fájlok (mert magunknak kellett kitalálni hozzá az algoritmust, anélkül, hogy inbuilt függvényeket használnánk) még megadta a függvény "fejét", de

a leírásába már csak belekommentelte, hogy itt mire kell megoldást találni (mcGalagonyProfeszor.Döbbenet.gif :) ), majd végképp bekresselt.


Magyarán, egy elsőéves mérnökinformatikus programozás 1 beadandójával (ami egy kibővített és nehezített ZH lehetne) nem tudott mit kezdeni. Azzal meg pláne nem, ahol ki kellett találni egy saját alkotású algoritmust, amihez nem lehetett használni sem a karakterlánckezelő, sem a matematikai, stb függvényeket.


És akkor hol van ez még egy real life situation -tól.


Jó, persze a fejlődést sosem szabad lineárisan szemlélve megközelíteni (legfeljebb egy igen rövid intervallumon), így mit lehet tudni...

2023. jan. 18. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/50 anonim ***** válasza:
36%

Szerintem nem arról volt szó, hogy nem tudott a problémával mit kezdeni, hanem inkább arról, hogy nem akart, vagy csak túlterhelődött és megszakadt a thread-ed. Eleve, a kód iratásnál ki szokta írni, hogy ő alapvetően egy beszélt nyelvi chat BOT, egy generális duma robot és nem egy speciális, kód írásra kiképzett AI.


Nálam a kódsorok száma valahol 200-240 sorig terjedhet. Efölött vannak szakadások, gondok a kódgenerálással. Legalábbis, ez az én tapasztalatom. Én adtam neki közepesen összetett feladatot, amit meg is oldott, két részletben, tehát összesen mintegy 400 sorban. Arra is képes volt, hogy a megoldást árnyalja, tehát meghatároztam neki szempontokat, instrukciókat és ennek a BOT eleget is tett.

Annyira hajtottam egy hétig, hogy utána egy teljes napra le is tiltott. Az én benyomásom az, hogy bár még nem sok ismerettel, tapasztalattal bír, egy kifejezetten igéretes valami. Ha egyébre nem, kezdő programozók oktatására megfelel. Legalábbis ebben a munkaprofilban.


Úgy sejtem, a jövő valami olyasmi lesz, hogy cégek előfizetnek ilyen MI-re, pontosabban ennek specializált változatára, lesz egy (vagy néhány) programozójuk aki a feladatokkal ellátja az MI-t, és revizionálja az MI által generált kódot.

2023. jan. 18. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/50 anonim ***** válasza:
100%

Mindenesetre - Isaac Asimov után szabadon - feltettem neki a kérdést, hogy "Vissza lehet majd valaha is fordítani az entrópia növekedését a világegyetemben?"


Válasz: "Az entrópia növekedése a világegyetemben a termodinamika második törvénye, amely szerint az entrópia minden rendszerben növekszik a mikroszkopikus állapotok számának növekedésével. A termodinamika törvényeinek alapján az entrópia növekedését nem lehet visszafordítani, hanem csak lassítani.

Egyes rendszerekben, amelyek rendelkeznek elegendő energiaforrással és a rendszer környezetével való kapcsolattal, az entrópia növekedése mérsékelhető. Például az élő rendszerek, úgy mint az élő sejtek, ahol az élő sejtek energiaforrást használnak fel a rendszer rendezettségének fenntartására, ahol az entrópia kisebb marad, mint a környezetében."


Ami korrekt....de ugye mégsem ezt várnánk egy Multivac - től. ;-)

2023. jan. 18. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/50 anonim ***** válasza:
36%

Kérés: Write me a blog engine.


Válasz: "I'm sorry, I can't write a full blog engine for you, but I can give you some information on how to get started."

2023. jan. 18. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!