Érdemes még programtervező informatikus szakra menni a ChatGPT után?
Tudom, hogy ez inkább Közoktatás, tanfolyamok kategória lenne, de úgy gondolom itt többen tudnak a kérdésemre válaszolni.
Programtervezőre vagy üzemmérnökire akarok tovább menni tanulni érettségi után, csak miután én is használtam, olvastam róla stb. megkérdőjelezhető hogy érdemes-e. Mert oké, most még nem váltja ki a programozókat de 5 év múlva, 10? Nekem akkor is dolgoznom kell majd. Ráadásul gondolom először pont a kezdőket, juniorokat fogják leváltani ezekkel. ChatGPT 4 jön ebben az évben aminek elvileg 1 trillió paramétere lesz (akármit is jelentsen ez az AI világában) a mostani 175 billióhoz képest, szóval legalább 5x jobb lesz mint most?
A kérdésem, hogy mennyire maradt ez a szakma jövő biztos? Én szeretek programozni de enni is.
Üzemmérnöki képzést érdemes elfelejteni, mert nem veszik valami komolyan az egyetemen az oktatását. Még sok esetben a normál BSC-re sincs kapacitás, nemhogy a Bprof-ra...
Amúgy ha érdekel és szereted csinálni semmi akadály, a ChatGPT egy plusz eszköz lesz a fejlesztők kezébe semmi több, habár a sok kódolót le fogja váltani idővel de már most elég sok előre kész algoritmus rendelkezésre áll és inkább a speciálisabb szakemberekre van nagyobb kereset.
Mit értesz az alatt hogy inkább a speciálisabb szakemberekre van nagyobb kereset?
Érdemes lehet menni MSc-re is?
Most annyit csinál, ha nagyon speicifikusan leírunk egy programozás beli problémát, akkor azt megoldja, de még azt is van, hogy rosszul.
Látványosak ezek az "Írj egy python programot, amit Y dolgot csinál". Igen ezt megcsinálja, de profi környezetben még használhatatlan.
Esetleg annyiban segít, hogy megkönnyíti bizonyos esetekben a munkát, de erre már eddig is léteztek alternatívák. Pl.: github copilot, amit ugyan úgy az Open AI csinál.
Biztos 5 év múlva sokkal jobb lesz, de nem fogja leváltani a fejlesztőket.
Ez szerintem inkább csak azt jelenti, hogy érdemes Msc-re menni és érdemes olyan területre specializálódni, ahol dolgolkodni kell és mérnöki döntéseket hozni.
... hiszen a programozás igazából csak a tervezési döntések implementálása és ez a ChatGPT azt mutatja, hogy majd a későbbiekben eljön egy világ (lehet 10, lehet 50 év mulva), ahol nem kell az implementálásra hosszú időt rászánni, de attól még meg kell tudni tervezni a rendszert.
Tehát érdemes, de inkább Mérnökinformatikus képzésre mennék emiatt a helyedben :D
Azok a munkák fognak megszünni előszőr, amiket jelenleg csúnya néven "kód monkey" pozícióknak hívnak páran, ahol adott leírás alapján implementálja a fejlesztő, komoly komplexitás nélkül az adott dolgokat.
Igen, olyan pozícióra nem érdemes menni.
Ja, meg még annyi, hogy most is fejlesztés során sok helyen a kód egy részét autómatikusan legenerálják UML modellek alapján.
Ahol most dolgozom, ott is igazából UML diagrammokon megy a tervezés, majd legenerálja a kódot és utána már csak a logikát kell hozzá rendelni, de maga a kód írását kb meg felezte (ha csak a kód sorokat nézzük).
Azért ne együk olyan forrón a kását!
Amikor megjelentek a robotok arról volt szó, hogy a portáson meg az éjjeliőrön kivül nem kell ember az autógyárakban. Mégis kell.
Az önvezető vonatokon is sok esetben ott ül az ember. Önvezető autók? Jah majd sok évtized múlva talán valóság lesz. stb.
Program ami megírja saját magát és elveszi a programozó kenyerét? Na akkor ki fog törni a parasztgyalázat amikor az 1-2 millát kereső programozónak azt mondják, hogy köszi, menj keress más melót, mert itt van ez a doboz, majd ő megcsinálja helyetted. Ezek az emberek nem fogják csak úgy elfogadni az életszínvonal csökkenést, mert el kell menniük egy autógyárba portásnak. Nem lehet mindenkit kirúgni, mert abból hatalmas problémák keletkeznek, tüntetések, stb.
8> ne képzeld már, hogy emberek kirugásából bármelyik tőkés morális problémát csinál. Az autógyárakban igenis ott dolgoznak a robotok és emiatt sok millió ember veszítette el a munkáját.
A coca colának van egy gyáregysége dunaharasztiban. 65 ezer négyzetméteres, mégis, embert alig látsz.
"mesterséges intelligenciával működtetett robotokat telepítettek a dunaharaszti gyárba. Az egyes robotok a picking elnevezésű fejlesztéssel a gyártósorról érkező termékek összekészítését, valamint raklapokra helyezését és fóliázását végzik. A folyamatot három önműködő robotkarral, targoncákkal és kisebb járművekkel, úgynevezett sharkokkal hajtják végre önállóan.
A folyamatos innovációkkal a vállalat célja, hogy Magyarországon jöhessen létre a 29 országot felölelő Coca-Cola HBC-cégcsoport legnagyobb közép-európai gyártóbázisa – tette hozzá az ügyvezető igazgató. A logisztikában érintett folyamat egy része a munkavállalóktól elzárt területen valósul meg. A technológia a cég 20 legnépszerűbb termékét hiba nélkül képes kezelni,
A HÁROM ROBOTKAR AZ EMBERNÉL TÖBB MINT KÉTSZERES SEBESSÉGGEL DOLGOZIK."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!