Tényleg leváltható lesz a programozó, hamarosan nem lesz szükség rájuk?
Azoknak igaza van, akik szerint programozókra mindig szükség lesz. DE. Ha a ChatGPT képes megnövelni a programozók teljesítményét kétszeresére, akkor arra a projectre, amire eredetileg felvettek volna 10 fejlesztőt ezután csak 5öt fognak. Ilyen értelemben a ChatGPT elvette 5 fejlesztő munkáját. A kérdés az, hogy ha lesz keret 10 programozóra, akkor lesz-e egy újabb 5fős project, vagy ez a forrás megy a CEO bónuszára? Tágabb értelemben a kérdés, hogy a megnövekvő termelékenységgel lépést fog-e tartani a programozók iránti kereslet növekedése? Mert ha nem, akkor az közép-hosszú távon az összes fejlesztői munkakörök stagnálásához/szűküléséhez fog vezetni, ami pedig együtt fog járni a fizetések csökkenésével.
Ezt én a ChatGPTs tapasztalataimból nem tudom megállapítani, vannak olyan munkakörök, ahol a használata hihetetlen mértékben megemeli a produktivitást, máshol teljesen használhatatlan.
"amiket egész egyszerűen hibás, vagy hiányos információkkal próbál alátámasztani."
Mi tart vissza, hogy cáfolj? Gondolom, ha leírom, hogy a világ folyamatosan változik, hogy alabárdosok, kisbírók, tímárok és cserzővargák sincsenek már, akkor te ezt egy-két mondattal könnyedén képes vagy megcáfolni. Nem így van, tévedek?
#22 "A TCom-nak pl. létezik asszisztense."
Ha ezt te érvnek hozod fel, akkor azzal csak azt ismerted be, hogy semmit nem tudsz erről a témakörről. Neurális háló alapú beszédfelismerés, ami ha jól artikulálsz, akkor többségében felismeri a szavakat. Ami aztán egy pár if utasítást köveetően a helyesnek vélt mellékre kapcsol. Ennyi.
"gyermekkoromban voltak olyan foglalkozások, mint kulcsmásoló"
Most biztos meg fogsz lepődni, de kulcsmásolók most is vannak. Gyalog 15 percnyi távolságon belül három is...
"szemfelszedő, gombkötő"
Mondjuk a szemfelszedő soha nem volt egy széles körben művelt szakma, a gombkötő szakma pedig már száz éve is épp, hogy csak létezett. Kicsit a kommunista rendszer felkarolta ezt a szakmát, de alapvetően - hacsak nem vagy 300 éves - szintén sikerült egy rétegszakmát találnod.
"A mesterséges intelligencia ma már bőven ott tart, hogy szinte bármilyen algoritmust képes legyártani"
Nem tart ott. Akkor sem, ha te azt mondod.
"Programozókra biztos, hogy szükség lesz 10 vagy 15 év múlva is, csak nem annyira, mint most és nem olyan elvárások mentén, mint a mai."
Hányszor is temették már ezt a szakmát?...
"Az MI sok szakmát ki fog végezni, mert a grafikusok, spin doctorok többségét is szélnek fogják ereszteni"
Mondjuk a grafikusokat pont, hogy nem...
"Mérnökinformatikusnak mennék és szeretnék programozással foglalkozni, ezért ijedtem meg."
Ez ugye most nem komoly??
Oké, még csak a pályád elején jársz. Nem tudhatod még, hogy mi a releváns információ, és mi a suenzációhajhász hülyeség. De javaslom, hogy nézz utána a dolgoknak! Ha kicsit megnézed, hogy mik is azok a neurális hálók, és hogy nagyjából hogyan működnek, látni fogod, hogy nincs mitől félned.
A prog.hu-t meg kerüld el messziről! Egy egykor szebb időket megélt kattintásvadász oldal, ahol a tagság többsége csalódott és sikertelen "szakmabeliekből" áll.
"Szerintetek mennyi idő lesz, mire eljut oda a fejlettség, hogy nem lesz annyira szükséges a programozók munkája?"
Ha egyáltalán oda eljut. Nem vagyok benne biztos, hogy valaha elérjük azt a szintet. Ha mégis, akkor az nem a mi életünkben lesz. Én emiatt egy másodpercig nem aggódnék.
"Tippetek szerint 50 év múlva mik lesznek azok a szakmák, amikre már nem lesz szükség?"
Annyiban igaza van kétpipás "barátunknak", hogy idővel tényleg vannak, és lesznek olyan szakmák, amik eltűnnek/eltűntek. "Csak" a következtetései valótlanok.
Ha megnézzük, azok a szakmák tűntek/tűnnek el, amik:
- könnyen gépesíthetőek,
- kevés kreativitást és gondolkodást igényelnek,
- illetve azok, amik egy adott viselkedési formához, vagy termékhez kötődtek.
Liftkezelő sincs már. Miért? Mert már jó ideje léteznek automata liftek. Lámpagyújtók sincsenek már. Sőt, jegesemberek sincsenek, mióta a jég otthon is előállítható. Felkopogtatók sincsenek, mióta létezik ébresztőóra. De ha ezeket megnézed, csupa olyan foglalkozás, ami mechanikusan is elvégezhető. Ahhoz, hogy bekopogtass valaki ablakán, nem kell különösebben sem ész, sem kreativitás. Mint ahogy ahhoz sem, hogy a liftben megnyomj egy gombot. Mint ahogy az sem, hogy a szántóföldön a sarlóval ugyanazt a mozdulatot elvégezd több ezerszer. A logikus az lenne, ha a közeljövőben a hasonlóan repetitív, könnyen automatizálható munkakörök szűnnének meg. Első helyen áll a gyári szalagmunkás. Miből áll a munkájuk? Abból, hogy ugyanazt a mechanikusan betanult mozdulatot sokszor egymás után elvégezzék. Ez tipikus robotmunka. De nem hiszem, hogy a jövőben ez eltűnne, mégpedig azért nem, mert túl nagy társadalmi réteget érintene. Már most is a gyártási folyamatok közel 100%-a automatizálható lenne. És hosszabb távon az olcsóbb is, mint embereket alkalmazni. De ameddig szignifikáns méretű az a réteg, aki nem hajlandó odáig sem eljutni, hogy valami szakmája legyen, addig nem fog a gyári munkás sem eltűnni. Azért legyünk őszinték: ez nem az a munkakör, amit azért csinál az ember, mert annyira szereti, és megvalósíthatja benne az elképzeléseit. Hanem azért, mert máshová nem kell...
Gyanítom, a takarítók száma is le fog csökkenni, bár el nem fog tűnni a szakma, csak erősen gépesítve lesz. De azokat a gépeket is kezelni kell valakinek. Csak így egy közepes méretű intézménybe nem 5 takarító kell majd, hanem 1, vagy 2.
Aztán például a szemfelszedő azért tűnt el, mert egész egyszerűen az embereknek megváltoztak a vásárlási szokásaik. Mióta a harisnyára, mint fogyóeszközre tekintenek, azóta értelmét vesztette az a szakma. Igen, ha az emberek egyik napról a másikra azt mondanák, hogy mostantól semmilyen digitális eszközt nem hajlandóak használni, akkor nagy bajban lennének a programozók. De ennek valószínűsége azért erősen konvergál a nullához.
"A fotósok és grafikusoknál az AI vitatéma, több fotóst követek, akik foglalkoztak ezzel a témával és azt mondják 5 évük biztos van még, utána kitudja."
Erre mondják, hogy a suszter maradjon a kaptafánál. Ez kicsit olyan, mint amikor bemész egy kocsmába. Leülsz egy véletlenszerűen kiválasztott társasághoz, egészen biztos, hogy mindenről kialakult véleményt fogsz hallani, legyen szó akár politikáról, akár labdarúgásról, akár oktatásról, de tényleg akármiről. Csak nincs mögöttük lényegi tudás. Hallanak valamit, amiről nem tudnak sokat, de a maguk szintjén továbbgondolják, és azt mondják tovább. Pont, hogy a kreatív szakmák vannak a legkevésbé kitéve az automatizálás veszélyeinek. A grafikus pedig egy kreatív szakma.
#25 "Mi tart vissza, hogy cáfolj?"
Kérlek, cáfold meg azt az állítást, hogy a húsvéti nyuszi létezik, és minden évben pont húsvétkor tojásokat tojik!
Elárulom: rohadt nehéz lesz cáfolni, pedig egyértelműen hülyeség.
Egyébként sem nekem kéne cáfolnom, ha te állítasz valamit. Tessék, bizonyítsd be az állításaidat! Nem fog menni.
A primitív hangnemtől meg nem leszel nagyobb.
#28
Informatikusként dolgozol?
Érdekesek és informatívak az írásaid, az objektív szemléletmód különösen tetszik. Szívesen olvasnám az írásaidat, ha bővebben is írnál ezekről (és másról). :)
"Schick szerint érthető, hogy most a ChatGPT – ahogy az korábban a szintén OpenAI által fejlesztett Dall-E-val is történt – uralja felhasználók tömegeinek fantáziáját, de néhány hónapon belül csak egy eszközként fognak rá tekinteni.
A szakértő szerint fontos megérteni, mit is jelent pontosan a generatív AI.
A generatív modellek olyan új dolgokat képesek létrehozni, amelyeket eddig az emberi intelligencia és kreativitás kizárólagos eredményeinek tekintettünk.
Ezek a szoftverek szöveget, videót, zenét, hangot és programkódokat is képesek létrehozni egy pillanat alatt."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!