Melyik programozási nyelvet érdemes tanulni?
Annyira szeretem, hogy beböfögnek egy nyelvet, mert csak... Ugye #1?
Először határozd meg, hogy milyen platformra szeretnél. Szerver? Desktop? Mobil? Tessék a következők:
- Java: multiplatform
- Kotlin: multipatform, de elsődlegesen Android
- JavaScript: eleinte böngészős volt, de NodeJS-el szerver oldalon is meg. Továbbá már ReactNative-el mobilra vagy Electron keretrendszerrel desktop-ra.
- Dart: Ahogy #1 is mondta, de Flutter keretrendszerrel főleg Mobilokra (iOS + Android). Flutter3 már több mindent is támogat
- TypeScript: JavaScript superset-e, én hívom még típusos JavaScript-nek. Angular keretrendszer használja elég erőteljesen.
Így elsőre.
A Java vagy valamelyik C-re érdemes ránézni, elsősorban C# vagy C++-ra gondolok.
#2
Az alapján, hogy a suliban eggyel foglalkoztak és ő se igazán valami irányába mondta, hogy érdeklődik, csak egy nyelvet próbálni ki, így felesleges ilyen specifikusan belemenni.
Ne programozási nyelvet keress először, hanem egy konkrét feladatot magadnak: pl. egy xy féle szerver akalmazás lefejlesztése db kommunikációval, vagy egy színes, szagos frontend kliens elkészítése. Ha ez megfogalmazódott, utána tudod guglizni rá a framework-oket meg a nyelveket, amik legjobban passzolnak.
A Py jó döntés amúgy a suliban.
Nem írtál célt, így azt feltételezem, hogy inkább általánosan művelődni akarsz.
Python mellé szerintem neked jó lenne egy C++, csak hogy perspektívát nyerj.
Vagy ha ennyire nem akarsz mély vízbe ugrani, akkor Java.
5-ös, mire perspektíva manapság a C++, azon kívül, hogy egy bizonyos egyetemen ez a berögződés? A piaca is egyre szűkül: PC-s desktop appokat, operiációs rendszereket írnak benne. Ha pl. egy linuxos fejlesztői közösségbe be akar csatlakozni, arra tökéletes, ha megküzd a jelenlévő commit rendőrséggel. Ezen kívül egy szörnyű túlbonyolított, architekt astronaut nyelv. Oké, ITsec iránynál még érdekes lehet, azt megadom.
Azon kívül?
6# Nem írt célt, így általánosságban jó ha a programozásról tanul.
Tehát jó lenne neki megtudni, hogy miket absztraktál el a python, hiszen fontos, hogy azokat megértse ha jó programozó akar lenni.
Meg amúgy is lássa a "világot". Ne ragadjon le 1 dolognál, amit amúgy is azért tanul, mert kötelező neki.
Az egyetemen nem véletlenül kell kb 10 nyelven különféle kontextusokban alkotni valamit. Ott sem azért tanítják, hogy mi az a C-t és C++-t mert mindenki játékot fog fejlesztni, hanem alulról építkeznek és különféle nyelveken kerezstül demonstrálnak, gyakoroltatnak elmélelti koncepciókat.
BME-n sok programozós tantárgy elején elmondták annó, hogy "Itt nem az a lényeg, hogy az X programozási nyelvet megtanuljuk, hanem hogy rata keresztül Y, K, Z koncepciókat."
Ez az alulról építkezés egy ugyanolyan valóságtól elvont elmélet, mint amikor az Orosz azt mondta, hogy a lépegető kutya*ok programozása helyett inkább a kvantumfizikát kellene elsajátítani és majd az ember abból építkezve automatikusan kitalál mindent. Na pontosan emiatt olyan mocskosul unalmas, szürke és elborult az egész felsőoktatásunk.
Ha szerzel némi élettapasztalatot és fel tudod adni ezeket a berögződéseket, gyorsan belátod, hogy ez általában pont fordítva működik. Persze kell egy alap, de nem kell túltolni.
Pl. egy cégnél elkezdesz valamit Pythonban gányolni nulla C++ varázslói tudással és mondjuk db műveleteket írsz, de valamikor valamiért felmerül, hogy milyen biztonsági hibái vannak az adott adatbázis rendszernek, amit C++-ban írtak és ennek utána akarsz járni. Na itt lesz egy motivációd a téma felgöngyölítésére és nyilván jó, ha már legalább kb. hallottál a C++-ról, de nem kell hozzá, hogy évekig 0 motivációval, 0 céllal a semmi miatt azt tanulgasd.
Értem, amit írsz, no offense, kicsit túlságosan ellenérvelem, csak jártam a BME fele és nem szeretem ezeket a panel mondásokat. Ilyen vagyok.
8#
Nem valóságtól elvont. A kérdező azt mondja nem tud mit akar és a pythont csak azért tanulja, mert gimiben ezt oktatják. Tehát lehet Assemblyvel fog foglalkozni, kitudja. Vagy éppen nem is infós területen.
Szóval nem feltétlenül jó ötlet azt mondani neki, hogy "Tanulj Javascripttet, mert az hasonló" meg ilyeneket.
Plusz ha valaha programozó lesz ismernie kell majd miket absztraktál el a python.
Rengeteg interjú kérdés vonatkozik erre témára.
Pl.:
"Mikor érdemese Linked Listet és sima tömbök használni?"
Biztos be lehet minden kérdésre tanulnia sablon választ, de a legjobb ha érted és rögtön rá tudod vágni a választ. Meg ha munkahelyen nem okozol nagy overheadet azzal, hogy rossz adatstruktúrát használsz.
Én is BMEn végeztem és szívből utálom a C, C++ és C#-ot. Nekem a szívem csücske a Java, Kotlin, Javascript és Typescript, de attól még nagyon hasznos volt C++-al szórakozni.
Tudom, hogy nem jó teljesen az alapotól indulni és mondjuk Assemblyben irogatnia regisztereket, mert ismerni kell mi van minden progrmaozási nyelv mögött és már 3 év tanulás után készíti el az első GUIs applikációját :D Persze ez óriási tulzás, de az sem jó megközelítés, hogy csak agyan absztraktált magas szintű nyelveken tanul valaki és igazán nem érti mit csinál, mert egy könnyű buborékban él.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!