Melyik programozási nyelvet érdemes megtanulnom 2021-ben az alábbi tényeket figyelembe véve?
Hosszú lett, köszönöm ha mégis elolvasod.
C#-ban egy Windows alkalmazás elkészítése már nem okozott gondot kb 1 éve, de azóta igencsak hanyagoltam a témát így újra bele kell rázódnom, mert most már mindenképp szeretnék elhelyezkedni fejlesztőként. A nem okozott gondot az azt jelenti, hogy MS-SQL adatbázis kapcsolattal dolgozó programot el tudtam úgy készíteni, hogy abból alap nyomtatást, export-importot, dátumfüggő megjelenítést, háttérben a tálcán való futást, értestés-kezelést meg tudtam csinálni minimális utánanézéssel.
Sajnos a körülmények akkor elvették a kedvem az egésztől és tök más irányba indultam, viszont mára beláttam, hogy semmilyen más munka nem köt le mint hogy kockuljak a gép előtt.
Nem érdekel a játékfejlesztés, inkább az üzleti felhasználásra szánt szoftverek, hasznos lekérdezések kitalálása, megírása ami sikerélményt nyújt. Szeretem, ha valami hasznos lesz. Jelenleg egy állateledel nagykereskedelmi cégnél dolgozom "közép-felső" kereskedelmi pozícióban, ahol igencsak kapóra jön a minimális SQL tudásom, de ez nem igazán van megbecsülve, valamint a filléreskedő, áruhiányos, túl drága, kevés az árrés, le fog járni a szavatossági ideje, forecastolj készletet hónapokra előre...stb világból nagyon elegem van. Nyilvánvaló, sokan a számítástechnikával vannak így, tudom, ez a kiégés és bizony az az érésem, hogy kezd a körmömre égni a kiégés gyertyája.
Szeretnék kreatív munkát végezni, akár még valami FMCG ügyviteli rendszereket értékesítő szoftverfejlesztő cégnél is mint ügyfél tanácsadó, aki felméri mire van szükség és megéri a programozó és az ügyfél nyelvét is, kitöltve az általam állandóan tapasztalt gap-et. Ez a B terv, a programozás az első.
Tetszik a webfejlesztés is, azt szeretném maszekban végezni ha engedi időm, így jött a képbe a PHP (mellé persze JS). A HTML megvan, a CSS félútnál tovább megvan, egyszerű dolgok mennek, CSS grid, Flexbox...ezeket értem.
Tehát nem akarok aprózni, szeretnék magabiztos tudást felszedni, az autodidakta tanulás nekem megy.
Szóba jöhet: Java, PHP (mellé JS), Python...
Ami van: C#(megkopva), HTML, CSS, SQL(mélyebben bele kell rázódnom)
Cél: üzleti, kereskedelmi, gyártástámogatási, banki szoftverek fejlesztése alkalmazottként, csapatban.
Persze nekieshetnék a C#-nak újra, de akkor már Java, azt több helyen keresik manapság. (?)
Szóval mit tanácsolsz, a fentiek alapján merre induljak, ha a cél a sikeres elhelyezkedés, (idővel) tisztességes bérért? Szívesen fogadok történeteket, tapasztalatokat.
Ha már ilyen szinten ismered a C#-ot, maradj annál! Eléggé keresett az is.
Mellette szerintem érdemes lehet a Python-t is tanulni.
Webfejlesztés, azért az elég tág fogalom. Mondhatjuk azt is, hogy a Facebook és a Netflix is Webalkalmazás.
Egyébként: Webes témában van olyan, hogy microservice architekúra. Annak meg pont az a szépsége, hogy bizonyos funkciók külön "service", ha jobban tetszik úgy: szerver komponens valósít meg. Nah itt meg használhatsz egyszerre: NodeJS, PHP, .NET Core-t, Python-t ahogy tetszik PER komponens. Azaz pl.: Levelező PHP-ban írod, Authetikációt Python-ban. Ahogy neked tetszik. A lényeg, hogy az API-ja legyen adott.
De a kérdésesre a válasz: Magyarországon a C# (.NET Core) és a Java az inkább elterjedt téma. Külföldön megy még nagyon a Python.
Adatbázis tekintetében azért felvértezném magam NoSQL-ekkel a tudást. Mint pl.: Redis, MongoDB avagy Cassandra
Olvasd ezt át, hogy miért is: [link]
Köszönöm! Pont ilyen piacképességet növelő tanácsokat várok! Ez a NoSQL téma már bennem is felvetődött.
A webfejlesztés témájában szerintem könnyebben elérhetők az egyszemélyes munkák mert egy átlagfelhasználó nem akar PC alkalmazást, de kellhet neki honlap és a Wordpress valamiért nem jó választás számára, akkor jól jön a PHP. Ilyen tekintetben gondoltam webfejlesztésre, mivel WP honlapból már többet is készítettem, valamelyest egyedi CSS megoldásokkal.
Lehet, de ha elmész egy nagyvállalathoz programozni (Oracle, Telekom, EPAM, stb.) akkor "kőkemény" backend vagy frontend lesz és microserivce világ. De! Amúgy egy egyszerű pl.: webshopot is lehet microservice-re bontani.
Pl.:
- account kezelő (mint szolgáltatás, saját adatbázissal)
- raktár (mint szolgáltatás, saját adatbázissal)
- kosár (mint szolgáltatás, saját adatbázissal)
Ezeket felskálázod, azaz minden elemből van 2-3 példány, amit load balance dobál elemek között. Persze közös cache-t használ, így amit lementesz mondjuk kosár1-ben azt vissza tudja adni a kosár2.
Ha meg földbe áll a kosár1 (mert crash mondjuk), akkor sem akad meg a szolgáltatás, mert ott a kosár2 ami kitud szolgálni. :)
Frissítést is tudod szolgáltatás kiesés nélkül kezelni, mert lábanként (szolgáltatás példányonként) lecseréled mondjuk.
De beszélgethetünk szerver oldali async kommunikációról. Pl.: Én így oldottam meg a regisztrációs email kiküldést, hogy gyorsítsak a válaszidőn is, mert nem adódik hozzá email renderelés és SMTP-n át kiküldés. Fogtam egy RabbitMQ-t, beleküldtem azt az információt, hogy ezt-ennek-ilyen adattal akarom kiküldeni, és majd az email szolgáltatásom majd a jövőben feldolgozza, mint a Lidl pénztáros a futószalagon lévő termékeket. (persze szemre/érzésre nem tűnik fel a késleltetés).
Loggolást szintúgy. Annak a típusát, szintjét és üzenetét beküldöm a RabbitMQ-ba, és a logger-service hallgatózik azon a topic-on, hogy mit kell loggolnia adatot vagy metrikát. Erre Cassandra-t használok, mert azt nagy írási kapacitással rendelkezik. Olvasni lassabban tud, de nem is baj arra amire használom.
A PHP (még mindig) a web koronázatlan királya. PHP hajtja a világ weblapjainak közel 80%-át (!! 5-ből 4 weblapot PHP motor hajt) de úgy, hogy ebből csak 30% a Wordpress...
A PHP rossz híre még a 2000-es évek elejéről származik, amikor a PHP3/4 még tényleg trágya nyelvek voltak és rengeteg script kiddie (köztük én is :D) ugrott rá a nyelvre... Azóta a nyelv nagyon nagyot fejlődött, a PHP7 már nagyon jó nyelv lett és a most kiadott PHP8 még jobb (saját JIT fordítóval stb.).
Ha megnézed a munkaerőpiaci felméréseket (Stack Overflow stb.) akkor még mindig a PHP állások vezetnek az európai webes piacon (is meg Amerikában is pl.). Ahogyan az 5. írja, a nagy cégek, bankok stb. is tolnak PHP-t a weblapjaik alá (nyilván nem a banki szoftverek készülnek PHP-ban).
Szóval amit én most tanulnék ha újrakezdeném:
- PHP, Laravel
- PostgreSQL
- TypeScript és React vagy Angular
A Python se sokkal rosszabb, csak éppen csigalassú, a munkaerőpiacon meg nagyítóval kell keresni a Pythonos web fejlesztő állásokat.
PHP után meg elkezdenék Go-t tanulni, ez a web jövője. De az első, hogy a PHP legyen meg, ez a webfejlesztés fő nyelve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!