A Pascal nyelv elavultsága technikailag értendő, vagy inkább csak a marketing harcban maradt alul?
"Szóval, a C nem nőtt össze az unixokkal, mert a unics-ok, pardon, unixok éppen a C-nek köszönhetik a létezésüket és fordítva is igaz ez." A mondat eleje és a vége pontosan üti egymást. Szeerintem nálad szövegértési problémák vannak, nem is enyhék. Tehát ha egy programnyelv és egy operációs rendszer kölcsönösen egymásnak köszönhetik létezésüket azok szerinted "nincsenek összenőve"... Pontosan ezt jelenti, hogy egy operációs rendszer és egy nyelv össze van nőve, hogy "kölcsönösen egymás nélkül nem léteznének". És ezt Te állítottad nem én. Mert a te bejegyzésedből idéztem ezt a mondatot. És igen pontosan ezt írtuk, hogy a Unix és a C egymás nélkül nem elképzelhető. Ha a Unixhoz célszerű a C mert eleve úgy van megalkotva, hogy a C dolgokat támogassa és fordítva.
A Pascal az egy másik történet. Senki nem állította, hogy nem jó. De amikor a Unix kiszorított minden mást hozta magával azt, hogy a vele "összenőtt" C legyőzőtt minden mást.
". A hozzászólásaidból egy dolog derül ki, az, hogy már 100 éves vagy. Keveset tudsz és azt is rosszul." Személyeskedésre nem szoktam válaszolni, de erre muszáj. A Te hozzászólásaidból meg az derül ki, hogy kb. 16 éves lehetsz, vagy még annyi se, és nagyon keveset tudsz, azt is csak egyfajta sajátos szemlélettel. Én sehol nem állítottam, hogy mennyit tudok. Leírtam azokat a dolgokat amik forrásokkal alátámaszthatóak. Az, hogy ebben van ami neked nem tetszik pont a te tudatlanságodat és szűklátókörűségedet bizonyítja. Te vagy az aki nem látsz tovább a Pascalnál, és lépten nyomon hírdeted, hogy mennyire jó nyelv. Ezt senki sem vonja kétségbe, hogy jó vagy rossz nyelv. Jelenleg zsákutcának tűnik. A mostani irányok a C és a C-hez hasonló nyelveknek kedveznek, az OOP-nek, illetve a Java és a Java-hoz hasonló nyelvek pl. C#. Az összes többi egyre inkább marginális lesz. Aminek olyan okai vannak, hogy ma szinte csak és kizárólag unix vagy unix jellegű oprendszereket használunk. Valahol a Windows is belül egyre több helyen mutatja a Unixok sajátosságait. De ezt neked lehet magarázni, mert szereinted mindenki hülye csak te értesz hozzá.
" Nincsenek C-hez hasonló nyelvek. " [link]
Szerinted a hasonlóság szó mit jelent? A magyar nyelvben? Egyáltalán bocs, hogy megkérdezem de neked magyar az anyanyelved? Mert ahogy látszik, nálad vannak alapvető szövegértési problémák, ami abból adódhat, hogy nem magyar az anyanyelved (ez nem bűn, csak egy adottság, nem te tehetsz róla, de sajnos tapasztaltuk nem egyszer, hogy aki tanulja magyar nyelvet belefut ilyenekbe. Ugyanez érvényes egyre inkább a határon túli magyarságra is, ahol meg végkép nem az illető tehet róla, hogy elnyomják ezt szándékosan).
12, te ezt írod:
"Aztán amikor a unix és a unix alapú rendszerek elterjedtek és kiszorítottak minden mást értelemszerűen adodótt, hogy a unixhoz a C az "édes testvér". Ezért minden más kikopott. Aztán van egy rakás C-hez hasonló nyelv ami viszont C-hez hasonló és ezért fenmaradnak."
Ebből világosan látszik, hogy te úgy képzelted, volt a unix és ahhoz hozzászerveződott a C.
C-hez hasonló nyelvekről beszélsz és hozzád hasonlóan téves infókat leíró weboldalakra hivatkozol.
A perl például soha nem volt C-hez hasonló, hiszen az egyik egy HW kozeli, mid level nyelv, a másik meg egy interpretált, adatfeldolgozásra kifejlesztett cucc. A pythonnnak szintén semmi koze a C-hez, lévén egy általános célú, magas szintű, OOP script nyelv. A C viszont nem is interpretált, nem is OOP.
"Szerinted a hasonlóság szó mit jelent?"
Semmiképp nem azt, amire te gondolsz.
A hasonlóság annyit jelentene ebben az esetben, hogy majdnek olyan, mint a C. De hát ilyen nyelv nincs a soroltak kozott. A hasonlóság, már ami a te felületes elképzelésed alapján az, kimerül a C-szerű szintaxisban. Ez meg elemi érdek, hiszen egy másik nyelvre konnyebben áll át az, aki a korábbi nyelvben megszokott dolgokat az újban is felhasználhatja.
Ezért lett a pascal is olyan mára, hogy C stílusban is lehet programozni.
"De amikor a Unix kiszorított minden mást hozta magával azt, hogy a vele "összenőtt" C legyőzőtt minden mást."
Segítsetek légyszi: Időben ez mikor volt kb? Nekem úgy rémlik, a DOS időkben pl. még eléggé népszerű volt a Pascal, mondjuk 90-es évek második feléig. Mintha a Windows felfutásával párhuzamosan csúszott volna le. A Unix pl. kb. a 2000-es évek elejéig élt nagyvasakon (akkoriban futott fel igazán a GNU/Redhat/Debian stb. Linux), tehát a Unix mintha együtt csúszott volna le a Pascallal. (?)
18: Ez a folyamat a 80-as évek második felében kezdődőtt. Először a középgépeknél ("workstation"-ok, kisebb szerverek), azokon eleve valami unix volt az oprendszer (Solaris, AIX, Ultrix, Irix meg még ezer másik változat, de ezek mind valamilyen szinten unix klónok voltak, bár tudom te csak azt ismered el klónnak ami 100%-ig azonos). Aztán 90-es évek elejétől nagyon beindult a Linux-is (amiről nehéz azt állítani, hogy nem egy unix jellegű rendszer, nyilván nem írhatjuk mindenhova, hogy unix/linux mert akkor mindenhova oda kéne írni, de ennyi intelligánciát feltételeztem, de látható, hogy az intelligenciád hiánya csak arra elég, hogy belekössél abba, ha valaki "ésszerűsíti" a hozzászólásának a hosszát és nem írja mindehova, hogy unix/linux).
A DOS-os idők leginkább a PC-kre volt igaz. Ott is volt egy rakás nyelv amit lehetett használni, de messze az egyik legjobban használható fordító a Turbo Pascal volt. Kényelmesebb volt, mint a PC-s Fortran, akkoriban zsákszám írtuk át a régi nagy/középgépes Fortran progikat Pascálra, mert a PC-s Fortran hát elég sz*r volt (ez még nem a GNU Fortranja volt, már nem emlékszem ki gyártotta de rettenetesen sz*r volt, tele buggal). És egy Fortran progit egyszerűbb volt Pascal-ba átírni mint C-be. A DOS-nak kezdetben része volt egy Basic interpreter is, sőt létezett olyan PC BIOS amiben gyárilag benne volt a Basic interpreter és ha nem tudott DOS-t bootolni elindult egy Basic (hogy ez melyik volt a sok közül nem emlékszem, de középiskolában volt 1-2 ilyen gépünk). Kezdetben a PC-k inkább csak irodai gépek voltak, kisebb helyeken számoltak velük, jellemzően a kelet európai térségben, ahol kevés volt az akkor éppen megszűnő COCOM hatásaként a közép és a nagygép.
Az igazi nagygépeken Unix nem nagyon volt, az a középgépekre volt jellemző (SUN, IBM RS6000 később Power, HP, SGI és társaik). A nagygépeken vagy VMS futott (DEC VAX család), vagy IBM-nél valami spéci oprendszer (VM, MVS, OS, CMS és ehhez hasonlók). Más nagygép nem nagyon volt (legalábbis Magyarországon).
Közép és nagygépeken nem nagyon használt senki Pascalt. A Unixos gépeken már akkor is a C ment (az összes hibájával együtt), a VMS-en vagy C-ben, vagy Fortranban, vagy ALGOL-ban programoztunk (nyilván volt rá még 1000 féle fordító, de nem nagyon használtuk), az IBM-nél a Fortran és a PL/I volt az a nyelv amelyikre a legnagyobb gyártói támogatás volt. Tudom nem lehet írni azt, hogy két programnyelv hasonló ha csak nem az utolsó pöttyig nem azonos mert belekötsz, de az Algol-PL/I vonulat erősen hatott a Pascalra (nem, nem írom le, hogy hasonló, mert belekötsz, és nem fogod elismerni, de ha véletlenül elolvasod a Pascal történetetét 1000 helyen le van írva). De nem volt szükség a Pascal-ra (talán mint érdeksség kipróbáltuk, dehogy komoly programot írtunk volna nagygépre pascalban nem emlékszem). A Pascal igazán a PC-n volt igen hatékony, mert a Turbo Pascal egy nagyon jól sikerült fordító volt. Volt más is, de azok messze nem voltak ilyen jók. És akkoriban még úgy ment, ha valamit nem sikerült Pascalban megírni megírtuk vagy C-ben, vagy assemblyben, mert akkor azért még kellett tudni ez utóbbi nyelvet is.
Aztán ahogy írod ahogy a unix/linux terjedt kezdett kiszorulni minden más. Ez egybe esik azzal, hogy a PC-k CPU-ja robbanás szerűen fejlődőtt és a PC-k memóriája meg egyre olcsóbb lett, és egyre kevésbé volt érezhető, hogy PC-n dolgozunk és nem középgépen. Aztán ez utóbbi kategória gyakorlatilag ki is halt (2000-es évek elejére). Gyakorlatilag ekkora jelentek meg azok az x86 alapú szerverek amelyk memóriában, sebességben, megbízhatóságban egy Linuxxal elérték azt a szintet amit tudott egy SUN server, HP szerver, kisebb DEC szerver. Ezek aztán végleg el is haltak. Ekkor volt pár hibás döntése a DEC-nek, aminek a vége az lett, hogy először a Compaq megvásárolta és eltűntek a VAX nagygépek, majd a Compaqot a HP és végleg az egész DEC nagygépes világ eltűnt, és a nagygépes (mainframe) piacon kb. az IBM maradt egyedül, és kezdett megjelenni a linux mainframe-n is. Ez valamikor 2000 körül lehetett, utána kéne nézni pontosan, mert a IBM honlapján fentvan mindez, csak nehéz megtalálni.
Köszönöm! :)
De akkor elmondható, hogy a Pascal nyelvvel önmagában nincs semmi gond? Esetleg egy modern fordító csomag hiányzik hozzá, mint amilyen a GCC, vagy hasonló?
Igazából csak tisztába szeretnék kerülni, hogy amikor sokan azt mondják, hogy a Pascal (mint nyelv) elavult, az mit jelent pontosan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!