Tényleg nem kell a matek?
Hát elég kevés helyre fog kelleni az emelt szintű matek, amit számon kértek tőlem matek1, matek2 tárgyakon és csak arra volt jó, hogy szívás legyen számomra, meg a fél kar számára.
Viszont amit az egyetemen tanítanak programozást, ott sem kérik számon azt a matekot amit leadtak.
Kicsit olyan érzés, h erős a matekjuk, mert van pár jó matek tanár, aki fejben integrál és derivál álmukból is felkeltve...
Van a programozásnak egy szintje, ami már megigényeli mondjuk a simpson formulától kezdve bármit, de egy c, java, phyton program írásához pl nem kell olyan nagy matek, de program nehézségétől is függ.
Területtől függ, nem mindenhol kell mély matematikai tudás.
Ennek ellenére azt is mondom, hogy nem árt, ha jó vagy matekból, mert egyrészt mind tudjuk, hogy miket is fejleszt a matek, másrészt lehet, hogy 5 év után a főnököd egy olyan feladatot ad, ahol igenis kell használni matekot. Ha ezeket nem is tudod fejből, sokkal jobb úgy rákeresni, hogy csak kicsit fel kell eleveníteni a régen tanultakat, minthogy órákig nézed a monitort, hogy mit is írtak le egy egyszerűbb példánál.
Valóban nem kell.
Ez egy régi legenda, ami onnan eredeztethető, hogy amikor még csak születőben volt ez a szakma, valahová be kellett tuszkolni, valamelyik másik tudományág vagy szakterület alá. Jogg híján pedig vagy a mérnöki, vagy a távközlési/híradástechnikai, vagy a matematikai szféra alá próbálták besorolni. Egyetemeken jellemzően az utóbbi volt az elterjedt, sok helyen az informatika tanszékat a matematika tanszékből választották le. Aztán persze idővel bebizonyosodott, hogy ez eléggé életszerűtlen, de az uralkodó hozzáállás még mindig a 30-40 évvel ezelőtti kényszerű állpotokat tükrözi. A matematikusok meg már csak presztízsből is szeretnék úgy beállítani, hogy az ő területük a legfontosabb itt is.
Logikus gondolkodás az tényleg kell, de ezt azért ne tekintsük a matematika sajátjának. ;) Egyébként pedig az alapműveleteken túl csak akkor lesz szükséged matematikára, ha matematikai szakterületre írsz célszoftvert. De ennyi erővel a nyelvészetet is összekapcsolhatnánk a programozással, mert ha nyelvészeti elemzőszoftvert írsz, akkor meg arra van szükséged. ;)
Mi sem mutatja jobban a programozás és a matematika erőltetett összeboronálását, mint az, hogy a matematikai téren dolgozók nagy része informatikai analfabéta. Dolgoztam gimnáziumban meg általános iskolában rendszergazdaként, és a "kedvencem" az a matektanár (igazgató) volt, amelyiknek képtelen voltam elmagyarázni, hogy a Start menün szimplán kattintson, és ne duplán, az asztali ikonokon pedig duplán, és ne triplán. Amikor az SMS és az MSN közötti különbséget próbáltam megértetni vele, inkább feladtam. Azt sem volt képes elfogadni, hogy nem lehet pusztán az eltelt idő alapján napra pontosan meghatározni, hogy mikor fog a nyomtatóból a festék kifogyni, az pedig a csúcs volt, amikor nem hitte el, hogy nem kell minden teremben AP vagy wifi-router, mert szerinte a fal megfogja.
De hogy ne érjen vád, hogy ez csak egyedi példa: midnenhol hasonló volt. Volt, akinek nehézséget okozott megérteni, hogy miért kell belépnie a Mozabookba (a Mozaik interaktív tankönyve), hiszen ő már a másik teremben belépett. (Asztali gépek voltak minden interaktív tábla mellett.) A "hová dugjam a VGA kábelt a projektorba?" kérdés komoly problémákat okozott mindegyiküknél. Excel képletek? Inkább hagyjuk. Vagy Wordben, hogy A4-es méretnél, 14-es bertűméret és 2 centis margók mellett őt zavarja, hogy sorkizártan túl nagyok a szóközök. Hogy ezt nem igaz, hogy nem lehet megoldani anélkül, hogy a margót, lapméretet, vagy betűméretet változtatnánk. Áhh... :D Sorolhatnám napestig, annyi ilyen debilséget össze tudtak hozni.
De az ultimate kedvencem az volt, amikor egy belső üzenőrendszert kellett írnom. Több, mint egy órán át magyarázta a matematika szakos kolléga, hogy szeretne egy legördülő listát, ahonnan ki lehet választani a címzettet, és a tanárok mindenkinek írhatnak, a diákok meg csak a tanároknak. Ezt neki több, mint egy órán át sikerült (?) elmagyaráznia, komplex gráfelméleti és halmazelméleti összefüggéseket ecsetelve.
Logikus gondolkodás kell hozzá, ahogyan a matematikához is, de a konkrét lexikális tudás matekból nem elvárt.
Magyarul, ha tudsz értelmesen gondolkodni, szorgalmas vagy, és tanulsz, de mondjuk nem tudod, hogy mit jelent, hogy egy függvénysorozat egyenletesen konvergál egy határfüggvényhez, attól még lehet jó programozó.
6-os, hányszor sózod még el ezt az irgalmatlan nagy baromságot?
8-as: Matekban nincs olyan, hogy lexikális tudás. Vagy tudod alkalmazni az ismereteidet /ha vannak/, vagy nem.
Ez a hatos akkorákat hazudik, hogy Münchausen hozzá képest csak egy tehetségtelen ipari tanuló.
Majd éppen egy minimum TF-et végzett iskolaigazgató ne tudná mik azok a rádióhullámok? Hazudj valami hihetőbbet.
A számítástechnikának nincs köze a matekhoz? A számítógépeket kizárólag matematikusok [Boole, Leibnitz, Turing, Neumann] alkották, te ostoba kretén.
Ne hazudozz, és ne gyárts buta legendákat, mert utolér a sánta kutya effektus. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!