Van lehetőség arra hogy valaki programozással keressen pénzt végzettség nélkül? Tegyük fel valaki eddig nem programozással foglalkozott, de otthon és tanfolyamokon megtanult néhány programozási nyelvet? Mennyi esély van rá hogy kap munkalehetőséget?
#33 "Igen. És nézd meg mellette a többi 1000 álláshirdetést. Persze 1-1 hirdetést ki lehet ragadni, ahova nem kell végzettség, de a többséghez kell."
És ezekből hányra jelentkeztél? Megsúgom, gyakorlatilag mindegyik álláshirdetésbe beleírják a szakirányú végzettséget, és jóformán egyiknél sem tényleges követelmény. Az, hogy te mit OLVASTÁL egy dolog. Az álláshirdetésekben ferdítenek, túloznak, hazudnak. Soha nem láttam még olyan álláshirdetést, amibe nem írták bele a szakirányú végzettséget, ellenben soha, egyetlen alkalommal, még utalásszerűen sem tértek ki rá egyetlen jelentkezésem során sem, hogy amúgy probléma lenne a diploma hiánya (már amikor még nem volt). És tudod miért? Mert a cégek a saját tesztjeikben, a saját tudásfelméréseikben bíznak, és nem abban, hogy te megszereztél valahogy egy papírt. A papír nem árulkodik a ténylegesen hasznosítható tudásodról amivel ott és akkor rendelkezel, csak arról, hogy valamikor átvergődtél a vizsgáidon. Nem árulkodik a soft skilljeidről, nem árulkodik a technológiai ismereteidről, a diploma max anynit jelent, hogy TALÁN van némi amtematikai meg elméleti háttered. Talán. Vagy nincs. Az egyetemen megszerezHETŐ tudás és a cég által elvárt tudás között van egy szűk keresztmetszet, de ennyi. Erre nem fognak építeni. Amire építenek az a tényleges munkatapasztalat, és pályakezdőknél jellemzően referenciák. Ha az alapján megugrasz egy minimális szintet, akkor behívnak interjúzni, és akkor eldöntik, mit is tudsz. Ebben a folyamatban a diploma max egy pluszpont ha pályakezdő vagy, vagy még annyi sem.
Oh, és a kutya sem említette a YOutube tutorialokat, azokat te haluzod bele a beszélgetésbe. A ténylegesen felhozott érvekre nem tudsz reagálni, úgyhogy kitalálsz sajátokat, amiket aztán jól kontrázhatsz.
Nem csak az egyetemi végzettséget írják bele, de olyan technikai csomagot is, aminek nincs ember, aki megfelel :DDD Ettől még nem kell csodára gondolni, jelentkezni kell és elhelyezkedni.
A frusztráció meg abból fakad sokaknál, hogy azt hitték, különlegesen, mert IT irányba mentek el és annak volt egy nívója, meg köd lengte be és emiatt olyan menőnek érezték magukat emberek. Most meg, ha egy nő 2 gyerekkel képes megtanulni és elhelyezkedni benne, akkor muszáj lenézni, mert jajj, akkor mi lesz az ő értékelésével, stb. Semmi. Az igazán jó szakemberek azok is maradnak, kellemes és intelligens soft készségekkel támogatják is a kezdőket, nem egy vezető fejlesztő ismerősöm ilyen, fantasztikusak. A kisfütyis bizonytalanok meg pampognak, jó hangosan, mert oda a mistique, az egyetlen előnyük az életben.
Szép és jó, amit elmondtok, de gyakorlatban nem így van. Sok-sok jelentkező van 1-1 munkára és már az önéletrajzoknál válogatnak. Mi az első válogatási opció? Egyetem. Jenő és másik 20 ember ELTE-ről jelentkezik. Józsi és Feri Youtube tutoriálokból tanult. Az önéletrajzába csak azt tudja beleírni, hogy középiskolába hol volt. (Ha pályakezdőkről beszelünk). Akik Egyetemet végeztek SZAKMAI GYAKORLATOT is beletudják írni, illetve mellette más egyeb gyakornoki munkákat- tehát ha nincs is 3 éves tapasztalat, de valamennyi van, szemben az otthon tanulókkal. Tudás szintben meg az Egyetemen végzettek többet tudnak szemben azzal aki a Youtubeon nézelődött. (Itt megjegyeznem, hogy Jenő az Egyetem mellett ugyanúgy tudja a Youtubot nézegetni és Bootcampet is eltud végezni mellette, ergo még többet tud). Plussz beszélhetünk, TDK-ról, Szakdolgozatról, Versenyekről...stb
Ha felvesznek két embert.. szerinted kit fognak a következő körre behívni?
Ne áltasd magad.
Lehet hogy 1-1 embert kitudsz ragadni aki mindenféle végzettség nélkül eltudott helyezkedni, de az emberek 99%-a nem. ;)
Elmondom mit néznek, mert én is ebben dolgozom: LinkedIn profil, GitHub, felmutatható gyakorlat. Aztán interjún a gyakorlati feladatokat meg tudja-e ott oldani. Okozott már nekem sok egyetemista Jenő baromi nagy csalódást, mert papíron kívül semmijük nem volt. Ez nem áltatás, valóság. Akinek nincs papírja, de elszánt, általában több mindent próbál letenni az asztalra. Van otthoni projektjük, többféle, sokan neten is keresnek kisebb munkákat, amiket elvégeznek és ezt írják be, ezenkívül nem egyet ismerek, aki 2-3 fizetős minőségi képzést is elvégzett online, angol nyelven. Nem egy IBM-es course papírt, és /vagy Oracle vizsgát láttam már náluk, egyetemistáknál meg max. egy előadást tartottak a saját tanáruk keze alatt. Köszi. Az aztán nem kamu. Inkább 5 ilyen Józsi és Feri, mint egy csakpapíros Jenő (akiből 1 helyre amúgy nincs 20 ELTE-s, fele Gábor Déneses meg karakószörcsögi szuperegyetemes).
Nem kell nekem hinned, hiszen ez csak a GYK, mindenki azt mondd, amit akar. De a valóságban mindketten tudjuk, miről beszélek.
41:
"A papír nem árulkodik a ténylegesen hasznosítható tudásodról amivel ott és akkor rendelkezel,"
LOL Te szerencsétlen, és a te papírnélküliséged az miről árulkodik? :) Elárulom. Arról, hogy nem érdemes szóba sem állni veled, mert még annak halvány esélye sincs meg nálad, hogy megugord a lécet.
Ne képzeld már, hogy bárki bevállal egy olyan embert, akinek vagy megvannak a szükséges ismeretei, vagy nincsenek és erre a garancia csak az, amit ő hazudik, na jó, esetleg igazat mond. De ki vállalja ezt be? Senki. És miért is tenné?
Interjún meg te nem voltál soha, mert az első körig sem jutsz el papír nélkül.
"De a valóságban mindketten tudjuk, miről beszélek."
Persze, hazudsz!
Nem janoszennek hívnak véletlenül? Mert ő szeret bekamuzni hasonló hülyeségeket, meg hogy interjúztatott (ő a senki!) egyetemet végzett emberkéket és nem tudták azt megmondani, hogy az IP cím (IP4) hány bites.
Tényleg humoros a vergődésetek, de az a baj, hogy még azt sem tudjátok, mit igényelnek a munkáltatók.
#45 Egy, mivel olvasni látom nem tudsz: Van papírom, arról írtam amikor még nem volt.
Kettő, a munkáltató SEMMIT nem bíz a véletlenre, ezért mérik ŐK MAGUK fel a tudásodat TESZTEK és INTERJÚK formájában, és nem az xy felsőoktatási intézmény 'ígéretét' veszik készpénznek.
"Ne képzeld már, hogy bárki bevállal egy olyan embert, akinek vagy megvannak a szükséges ismeretei, vagy nincsenek és erre a garancia csak az, amit ő hazudik" Ez ugyanúgy igaz az egyetemi diplomára is. Az iparban nagy ívben szarnak a papírra, csak abban hisznek, amit ők maguk igazolni tudnak. Épp azért, amit mondtál: mert nem fognak bemondásra felvenni valakit, és a cégek szemében az egyetemi diploma sem több egy bemondásnál. Munkatapasztalat, referenciamunkák, és saját tesztek. Ebben hisznek. Az meg már csak tapasztalati alapon jön, hogy a diploma elhanyagolható faktort képez abban, hogy valaki alkalmas-e egy munkára. Épp annyi diplomást szórnak ki interjúkon, mint nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!