Szoftverfejlesztő szakmához mennyire van szükség egyetemi diplomára?
Egyre több helyről értesülök úgy, hogy a cégeket inkább a gyakorlat, tudás, tanulókészség érdekli, mint egy diploma. Tapasztalatok alapján mit mondanátok?
Előre is köszi az értelmes válaszokat :)
Semennyire.
De rengeteget segít.
Kezdőként nem várnak el sokat, legyél gyakorlott kisebb dolgok elvégzésében, tudj és akarj fejlődni, és legyen némi fogalmad a szakmai kifejezésekről. Egy egyetemi diploma nyilván segít, jó kezdőlöketet tud adni ezekhez, de nem feltétlenül szükséges.
Ahogy pakolod az éveket, úgy pedig már egyre inkább az számít, hogy mit raktál le eddig az asztalra, hol dolgoztál, meddig, min, és egy idő után már rá sem néznek a tanulmányaidra, mert 10 év után a szakmában oly mindegy már.
Ha úgy érzed, hogy hatékonyan tudsz egyedül is tanulni, saját projekteket készíteni, és folyamatosan fejlődni külső hatás nélkül, akkor neked lehet hogy időpocsékolás lenne a 3 év egyetem. Ellenben ha elmész egyetemre, akkor tanulhatsz olyan dolgokat is (a tölteléktárgyak mellett) amelyre magadtól nem is gondoltál volna. Szóval te döntesz, melyik éri meg jobban, 3 év önképzéssel, vagy 3 év egyetemmel leszel szakmailag előrébb.
- Én keresgélek, és eltelnek hónapok úgy, hogy csak néhány kósza elutasítás érkezik, de se telefon, se próbafeladat, teszt, semmi.
Igazából csak a tudás kell, igen, ez minden bizonnyal így van, de hatalmas nagy tudás, amit egyedül (illetve OKJ-n) egyfelől nagyon nehéz, lehetetlen összeszedni, másfelől hogyan bizonyítod a cégeknek, hogy ez megvan?
- Nagyon sok jó anyag van fent a neten, pláne ha az ember tud angolul is. Ugyanakkor nehéz tökegyedül megérteni, nehéz tökegyedül vezérfonalat találni, egy-egy alapelv, alapvető dolog ki fog, ki tud maradni. Ott a veszély, hogy az ember vakul egy dolog felé orientálódik, kimaradnak az alapvető algoritmusok, adatszerkezetek.
- Nézegettem az ELTE-IK esti proginfó alapszakot, ahogy látom, végeredményben nincs tölteléktárgy, nagyrészt matek és programozás.
Akár megérheti.
Munka mellett mindenképp iszonatosan nehéz megtanulni programozni. Nálam nagyon sokszor úgy néz ki, hogy hazaérek, minimális kis sport, minimális házimunka és leülök gyakorolgatni, ""hobbiprojektet"", vagy HackerRanks és hasonló oldalakon gyakorlófeladatok, vagy új dolgoknak nézek utána. Van, hogy 3-4 órán át. Hétvégéken is. Most úgy néz ki, szabi alatt is ez lesz.
Akkor már az egyetemen az ember tanul gondolkozásmódot, matematikai alapokat, algoritmusokat, alapvető adatszerkezeteket, többféle technológiát.
Lehet, hogy egy jó hobbiprojekt jó referencia, de otthon tökegyedül vagy akár egy gyengébb bootcamp-en, gyengébb OKJ-n mikor fogod összeszedni a szükséges készségeket, hogy készíts egy jót?
Nekem 3 db desktopos, "móricka" szintű hobbiprojektem van, a legnagyobb kb 1 000 sor lehet. Ezeken is hónapokig dolgoztam, többször átírtam, 1 hónap múlva rájöttem, hogy hoppá, itt 1 hónapja brutálisan gusztustalan elvi hibát vétettem...
Egyedül közel lehetetlen ezt jól megtanulni, az elveket elsajátítani.
Na jó, ez eléggé összeszedetlen volt, ember legyen a talpán, aki kihámozza.
Nade kb. így gondolom, érzem jelenleg.
a tudás és a tapasztalat többet ér, mint a papír
de ahhoz önmagadtól kell összeraknod megfelelő referenciákat amik tükrözik a tudásodat és a benned rejlő lehetőségeket
#4 "Nézegettem az ELTE-IK esti proginfó alapszakot, ahogy látom, végeredményben nincs tölteléktárgy, nagyrészt matek és programozás."
Annak a mateknak nagyon nagy hányada teljesen fölösleges lesz, és a programozós tárgyak is túlnyomórészt olyanok, hogy persze, szemléletet ad, meg érdekes dolgokat tanulsz, csak ebből kevés olyan, ami hasznos is. Király, hogy tudom hogyan lehet matematikai módszerekkel helyességbizonyítani egy párhuzamos programot, de megeszem a kalapom, ha nekem ezt valaha hasznosítanom kell majd. Ugyanez igaz az n-ed fokú spline-ok számítására, ami újfent egy igen szűk területen válik az ember javára. Ha valaki ilyen területre készül, annak amúgy sem kérdés az egyetem, mert az az a fajta ember, akinél az MSc a minimum.
"Munka mellett mindenképp iszonatosan nehéz megtanulni programozni." Egyetem mellett is. Főleg, ha dolgozni is kell mellette. Egyetemen nem tanulsz programozni, egyetemen programozáselméletet tanulsz, azt az anyagot, ami 30 éve ugyanaz. Megtanulod az összes létező gráfbejáró algoritmust, tanulsz a kódolási algoritmusokról, szerzel egy csomó háttértudást. De ez ennyi, háttértudás. Konkrétan programozni, kurrens technológiákat, design patterneket, aktuális szoftverarchitekturákat, módszertanokat megtanulni mind magadtól kell, egyetem MELLETT. És itt jön képbe az, hogy mennyi időt vesz el az egyetem közepesen hasznos tárgyakkal, kontra mennyi időt venne el magadtól megtanulni a dolog lényegét. Ez különösen igaz az ELTE IK-ra, mert ott gyakorlatilag Magyarországon egyedülállóan, minden órán, előadáson kötelező jelen lenned, szóval még választásod sincs etéren. Elgondolkodtató, hogy hova érdemesebb az idődet pakolni. 3 év az 3 év. Nem mindegy, hogyan töltöd el.
# 6
Jó, nekem meg a bootcamp-ekkel vannak fenntartásaim, főleg azt is munka mellett ugye. Az ára meg nagyjából egyezik a proginfó árával.
Máshogy meg _nem_lehet_ megtanulni.
Képtelenség olyan mélyen megtanulni, hogy az ember elfogadható referenciamunkát tudjon készíteni. Akinek van diplomája és elhelyezkedett, az könnyen beszél...
Gráfok pedig a jelenlegi munkahelyemen is előkerültek - pedig nem fejlesztő vagyok, közel se...
Nemcsak az ELTE-IK-n kötelezőek az előadások. Végigjártam egy szakot úgy, hogy kötelezőek voltak az előadások, a katalógus vezetésére pedig változatos, kreatív módszerek voltak, hogy tényleg ne tudjunk lógni.
"Képtelenség olyan mélyen megtanulni, hogy az ember elfogadható referenciamunkát tudjon készíteni. "
Dehogy keptelenseg, csak ra kell szanni az eveket. :D Egyetemen is erezni a szakadekot azok kozott, akik mar egyetem elott is programoztak hobbibol, es akik csak egyetemen kezdtek el.
Hát, aki otthon, totál egyedül tolja 3-4 évig felnőttként, munka mellett, megvan a motivációja, nem retteg, hogy nem lesz értelme. Jó irányban halad, nem maradnak ki alapok és egyéb fontos dolgok. Nem mennek el a kódjai undorító sufnituning irányba. Majd 3-4 év után egy cég hajlandó mindezt elhinni, netán egy gazdasági világválság kellős közepén.
Hát, akkor gratulálok, de nem ez az általános.
Közben pedig 3-4 évig ugyanúgy nincs élete, tehát ennyi erővel normálisan is megtanulhatta volna és papírt szerezhetett volna.
Én magamtól is az alapvető algoritmusok és adatszerkezetek felé mennék el, csak fogalmam se lenne, hogyan...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!