Linux alatt lehetséges telepíteni/eltávolítani programokat anélkül, hogy a terminált kelljen használni? Vagy anélkül nem is lehet létezni Linux alatt?
Kezdő vagyok a Linuxban és azt vettem észre, hogy egy átlagos program telepítése az esetek nagy részében nem megoldható terminál nélkül. Most komolyan minden egyes program telepítéséhez a terminálba kell írkálni és előtte még ráadásul a csomagtárolót is be kell állítani?? Nem létezik erre valami egyszerűbb megoldás, mint pl. Windows-on. Ott gyakorlatilag egy átlag felhasználónak soha nem kell használnia a terminált, de ahogy észrevettem Linuxon létezni sem lehet nélküle. Ez elég ciki...
Most pl. a Java-t szeretném feltelepíteni, de ahogy látom tutorial videókból ide is mindenfélét kell írkálni a terminálba. Miért jó ez?? Engem baromira irritál...
Nálam Mint MATE van, és a tálcát oda teszem három kattintással, ahova akarom. (Konkrétan felül és alul is van egy-egy.)
Ha meg nem megy a telepítés, az önmagában nem baj, abban fognak itt segíteni, de ha eleve fikázással nyitsz, akkor úgy nehezebb lesz. Ha gonoszkodni akarnék, azt is mondhatnám, hogy nem akarásnak nyögés a vége. :))
@#30: „Ugyanis ha én valamit keresek, akkor szereintem alapvető elvárás az, hogy a keresett program az első találatok között legyen, nem pedig valahol elrejtve az összes többi hasonló program közé.”
Nem egészen értem, miért olyan fontos neked, hogy a linux olyan semmirevaló rendszer legyen, de ez még mindig nem jött össze. A „java8” illetve az „oracle java” keresésekre nálam ezeket dobta ki a Synaptic:
Láthatólag a második keresés volt az ügyetlenebb, a sajnálatosan hosszú, mintegy 1 oldalnyi találatnak több, mint a feléig le kell görgetni, hogy „a lista mélyén” megtaláljam a videóban említett nevű csomagot. Megkeseredik a számban a Lord Nelson English Breakfast (Lidl) tea ennek a kínnal-verejtékkel végigküzdött munkafolyamatnak a puszta emlékétől is, de felvidít a gondolat, hogy talán éppen a hasonló gyötrelmek lódítanak majd át téged a terminálos tündérvilág kapuján, ahol már nincs több reménysorvasztó, véghetetlen keresgélés; kérsz, és megadatik...
Most gyorsan rákerestem a saját gépemen arra, hogy "java", és néda, az első helyen van: [link]
Érdekes, Mint alatt nekem is mást volt az első helyen...
A rendszer logikája alatt mit értesz pontosan? Mi az, ami nehezen megy (már a terminalon kívül)?
Az elején nekem is szokatlan volt, hogy hol vannak a meghajtók, hol a Vezérlőpult, mit hol kell beállítanom, hova kell nyúlnom, ha meg akarok találni valamit, stb. De ha csak Linuxot használsz, ezek a dolgok elég hamar kézre fognak állni (nekem kb. egy-másfél év otthoni és céges Linux használat után kezdett a Windows szokatlan lenni, gondolkodnom kellett, mit hogyan mivel.).
Amúgy szerintem nem kell sokat terminálozni, PPA-t is fel lehet venni terminál nélkül, de példának okáért, az általad felsorolt parancsok közül az ifconfig-ot sosem használtam a saját gépemen (csak olyan szerveren, amin nincs X), az iwconfig-ot pedig egyáltalán nem használtam. Terminalozni leginkább akkor kell, ha olyasmit akarsz csinálni, amit nem lehet grafikus felületről, vagy sokkal egyszerűbb terminalból, pl. program fordítás, és más nem is jut eszembe. Ha pedig terminalozni kell, akkor általában úgyis egy készen kapott parancssort másolsz be.
#31. Én nem fikáztam a Linuxot, csupán rávilágítottam arra, mi az amin változtatni lehetne egy kicsit, hogy még barátságosabb és könnyebben használható legyen a rendszer. Ugyanis Windows után szokatlan és kissé kényelmetlen.
Én azt hittem egy egyszerű "java" kulcsszó keresésvel is megtalálja, amit keresek...
Én se nagyon használom az ipconfigot se Windows alatt, csak ha valami hálózattal kapcsolatos dolgot akarok megnézni/beállítani. Pl. én Windowson itt szoktam megnézni a belső IP címemet, hogy portot tudjak nyitni a routerem tűzfalán a torrentezéshez. Utána pedig magában az op. rendszerben kell átengedni a portot a tűzfalon egy adott torrentklienshez és ha ez sikerül, akkor kerülsz passzívból aktívba a torrentezésnél.
Nem tudom Linux alatt erre hogy van lehetőség, biztos meg lehet oldani valahogy, de én egyelőre csak az alapokkal próbálok megbarátkozni, hogy ne legyen olyan "idegenérzetem" Linux haszánlata közben.
Én Windowson "nőttem fel", más op. rendszert PC-n nem igazán használtam, ezért szerintem nem meglepő, ha ez esetben valaki teljesen szokatlannak érez egy teljesen más rendszert és a rég megszokott korábbi beidegződésektől meg kell válnia, és hozzászoknia az új dolgokhoz.
Erre csak annyit tudok mondani, hogy nem kötelező Linuxot használni. Senki nem kényszerít rá, tehát kritikának nincs itt helye.
Ha meg tetszik és szeretnéd használni, akkor regisztrálj a linuxmint.hu-ra, ott van egy nagy közösség, van egy jó fórum, ahol többnyire megtalálod a választ a kérdésedre, de te is kérdezhetsz, és profiktól kaphatsz segítséget. Tanuld, fejlődj! Ha meg nem vagy képes ilyen apróságokon szó nélkül túllépni, akkor a világért se szenvedj tovább!
"mi az amin változtatni lehetne egy kicsit, hogy még barátságosabb és könnyebben használható legyen a rendszer"
Én személy szerint harmadszor írom le, hogy van grafikus megoldás, csak rendszerfüggő. (Persze a terminál is valamennyire az, pl. csomagkezelő függő, de még így is sokkal egységesebb.) Amúgy senki nem állította, hogy egy Linux rendszer nem lesz szokatlan Windows után. Azt sem igazán értem, hogy egy nem túl hosszú listában megkeresni valamit miért nehezebb, mint a Google találatok között, pláne ez után telepíteni, a biztonságról és stabilitásról nem beszélve. Egyre inkább úgy látom, hogy te utálni Akarod a Linuxot, máskülönben már rég túltetted volna magad rajta, rég futna a Java környezeted. Oldalakon keresztül írták neked a lényeget, és még mindig ott tartasz, ahol a legelején. Bocs ha nyers vagyok, de ez már kb. trollkodás.
Nincs azzal baj, hogy Windows-on szocializálódtál, csak kicsit erős volt az indítás azzal a szöveggel, hogy Linuxon minden program telepítéshez terminál kell, és hogy a terminál milyen "ciki", miközben mind a PPA hozzáadást, mind a telepítést el lehet végezni grafikus felületen.
Arról pedig mindenkinek más a véleménye, hogy mit kellene a Linuxon, szvsz pont ez a repositorys-csomagkezelős dolog az, amin nagyon is felhasználóbarát, egyébként a Windows-on kívül szinte minden operációs rendszert ezt a megoldást használja (talán csak a FreeDOS nem).
A már említet Linux Mint fórumon kívül a Logout-on is van Linuxos kezdő, haladó topik, és minden népszerű disztrónak is van topikja.
@#35:
Egyáltalán nem ritka (inkább általános) eset, hogy valaki a Windows felől érkezzen a linuxba, én is így voltam vele. Azonban, tudván, hogy a mezsgye átlépésével olyan terepre érkezem, ahol minden másképp van, elhatároztam, hogy acélos lélekkel fogadom a legelképesztőbb furcsaságokat is. És igen, találkoztam szokatlan megoldásokkal, de ezek valahogy mindig logikusnak, helyükön valónak tűntek, csak éppen eltértek a Windowstól. Megengedem, egyszerű felhasználóként sosem vájkáltam a rendszer mélységeiben, de az én szintemen nem találkoztam semmiféle agyvelőt bénító érthetetlenséggel. Mondhatni, túlságosan is simán ment az átállás, ezért gyanakodva vártam a nagy fejbecsapás idejét, amikor már nem lehet megúszni állandó mókolás, bütykölés, hegesztés nélkül.
Azóta is várom. Évtizedes használat után ezt kénytelen vagyok arra magyarázni, hogy alighanem a linuxot sem marslakók írják reptiliánok számára, hanem okos emberek, emberi felhasználásra. Ennek megfelelően ugyanúgy törekednek a kényelemre, az átláthatóságra, a hatékonyságra és adott esetben a mutatós külcsínre, mint a windowsos fejlesztők, sőt, még az ott bevált megoldásokon sem okvetlenül csavarnak csak azért, hogy „linuxosabb” legyen. A hétköznapokban magával a szűkebb értelemben vett linuxot jelentő rendszermaggal nem is foglalkozol, az arra épülő operációs rendszer használata közben meg főleg a(z általában problémátlan) telepítés, illetve szükség esetén (horribile dictu!) a forrásból való fordítás nevezhető feltűnő különbségnek. Ha leülök a munkahelyem windowsos gépe elé, ugyanúgy dolgozom azokkal a programokkal is, mint emezekkel, a grafikus felületen már gyakorlatilag mindegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!